Zamknij

Przecinarka do metalu ? jaką wybrać, co warto wiedzieć przed zakupem?

09:36, 27.05.2020 mat.partnera Aktualizacja: 09:41, 27.05.2020
fot.nadesłane fot.nadesłane

Przecinarka do metalu jest jednym z częściej stosowanych elektronarzędzi. Znajdziemy ją zarówno w przydomowych warsztatach i garażach, jak i w profesjonalnych serwisach czy zakładach. Co warto wiedzieć przed zakupem przecinarki do metalu i jaki sprzęt warto wybrać?

Przecinarka do metalu niejedno ma imię

Na rynku istnieje mnóstwo różnorodnych konstrukcji urządzeń tnących. Przecinarka do metalu może różnić się sposobem mocowania, zasilaniem, budową, przeznaczeniem oraz całym mnóstwem aspektów i parametrów technicznych.

Stojąc przed zakupem przecinarki, należy więc dokładnie sprecyzować własne potrzeby oraz zapoznać się z rynkową ofertą, ponieważ jest ona wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Zanim podejmiesz zakupową decyzję, przeanalizuj, jakie elementy i metale zamierzasz przecinać, jak dużej precyzji i wydajności cięcia oczekujesz, a także jakim budżetem dysponujesz.

Ręczna czy stołowa przecinarka do metalu?Pod względem gabarytów wyróżniamy dwa rodzaje przecinarek do metalu. Ręczna przecinarka do metalu to o wiele bardziej wszechstronne, użyteczne i zdecydowanie popularniejsze urządzenie tnące. Przecinarki ręczne sprawdzą się w pracach remontowych, montażowych i instalacyjnych, a także znajdą zastosowanie do cięcia niemal dowolnego rodzaju mniejszych materiałów i konstrukcyjnych elementów metalowych.

Stołowa przecinarka do metalu przeznaczona jest przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych i wysoce specjalistycznych. Jest to o wiele droższe urządzenie, które zajmuje sporo miejsca i odznacza się wyższą podażą energetyczną. Niemniej, dzięki swojej wydajności i dużej przestrzeni roboczej, doskonale sprawdzi się do cięcia dużych i grubych profili, rur czy innych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych wykonanych z twardego metalu lub ze stopów metali.

Urządzenie taśmowe czy tarczowe?

Istotnym kryterium wyboru jest także to, czy poszukujemy przecinarki taśmowej czy tarczowej. Czym różnią się między sobą te dwie konstrukcje? Taśmowa przecinarka do metalu wykorzystywana jest przede wszystkim w precyzyjnych pracach, które wymagają nieco większej dokładności. Poza tym piła taśmowa jest o wiele prostsza w eksploatacji oraz zapewnia dużą stabilność prowadzenia piły. W przypadku pił tarczowych do ustabilizowania i zwiększenia kontroli nad torem prowadzenia tarczy konieczne jest skorzystanie z odpowiednich prowadnic.

Kolejną zaletą piły taśmowej jest z reguły większa powtarzalność cięć. Niemniej, piły tarczowe są bardziej mobilne i na ogół lepiej sprawdzą się do cięcia mniejszych elementów metalowych – np. rur, profili czy płaskowników lub kątowników. Poza tym piły tarczowe mogą pozwolić na łatwiejsze wykonywanie cięć ukosowych oraz cięć o nietypowych kształtach. Tego typu piły nazywamy piłami kątowymi (potocznie kątówkami). Poza tym z reguły są również nieco tańsze od taśmowych pił do metalu.

Zasilanie piły do metalu

Przecinarka do metalu najczęściej zasilana jest elektrycznie z sieci i pracuje na napięciu znamionowym 230 V. W przypadku większych przecinarek taśmowych i tarczowych – najczęściej stołowych – możemy spotkać również urządzenia zasilane trójfazowo, które pracują na napięciu znamionowym 400 V.

Do specjalistycznego użytku w miejscach, w których trudno o dostęp do sieci elektrycznej stosuje się piły spalinowe. Są to duże, ciężkie i jedne z najwydajniejszych przecinarek do metalu na rynku. Niemniej, ich obsługa jest zdecydowanie trudniejsza i mniej bezpieczna, a ergonomia pracy niższa.

(mat.partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%