Zamknij

Panele fotowoltaiczne - dobry biznes dla rolników i szansa oszczędności dla gospodarstw agroturystycznych

13:29, 24.03.2021 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:59, 26.03.2021
FOTO SOLLAB FOTO SOLLAB

Rośnie popularność paneli fotowoltaicznych - widać je już na dachach prywatnych budynków, instytucji i firm. Prąd uzyskiwany dzięki energii słonecznej może okazać się świetnym rozwiązaniem zarówno w gospodarstwie rolnym jak i w agroturystyce. Na sprawę można spojrzeć zarówno pod kątem oszczędności, jak i inwestycji. 

Małe pensjonaty czy kwatery agroturystyczne, których gospodarze starają się stworzyć przestrzeń do odpoczynku dla spragnionych natury i ucieczki od zgiełku miasta, zwłaszcza w szczycie sezonu odczuwają zwiększone zużycie prądu. 

Dlatego znakomitym rozwiązaniem jest założenie instalacji fotowoltaicznej. Korzyści płynące ze skorzystania z fotowoltaiki w agroturystyce  są nie do przecenienia.

Przede wszystkim chodzi o obniżenie rachunków nawet o 90 proc., co jest istotne przy sukcesywnych wzrostach cen energii. Co ważne, istnieje możliwość uzyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną, co pozwala obniżyć koszty inwestycji. Firmy świadczące kompleksowe usługi w zakresie instalacji fotowoltaicznych pomagają przygotować stosowną dokumentację.

Nie bez znaczenia jest fakt, że fotowoltaika dla agroturystyki to także mniejsza emisja zanieczyszczeń do środowiska naturalnego, a także jasny sygnał dla turystów i odwiedzających Kaszuby, że właściciel pensjonatu czy gospodarstwa agroturystycznego z misją podchodzi do swojej działalności.

foto SOLLAB

Gospodarstwa rolne zarabiają na produkcji energii

Właściciele gospodarstw, dla których produkcja rolna jest podstawą działalności również dokładnie analizują koszty i przyglądają się comiesięcznym wydatkom. Więc instalacja fotowoltaiczna dla domu czy dla gospodarstwa może stanowić ważną alternatywę i pozwolić na istotne oszczędności w kosztach energii. 

W grę wchodzi także dodatkowy zarobek. Fotowoltaika w rolnictwie to nowoczesne rozwiązanie. Właściciel gospodarstwa może produkować energię wyłącznie na użytek własny, ale może ją również sprzedawać. 

Rolnicy mają możliwość w znaczny sposób obniżyć koszty inwestycji, gdyż maja prawo do 25 proc. ulgi inwestycyjnej, która obniża podatek rolny.  Rozliczenia można dokonać w ciągu 15 lat od daty założenia instalacji, jeśli się tego nie zrobi, przechodzi ono na spadkobiercę danego podatnika.

Co ta ulga oznacza w przypadku gospodarstw rolnych? Przede wszystkim obniża koszt montażu aż o 25 proc. Jeżeli rolnik jest płatnikiem VAT może odliczyć go od kosztu paneli fotowoltaicznych. Tym samym zmniejsza się cenę całego przedsięwzięcia nawet o 23 proc.

foto SOLLAB

Dzięki korzystnym kredytom, można zamienić dotychczasowe rachunki za energię elektryczną, na spłatę rat.

Cała inwestycja zwraca się po minimum  4 latach choć można też spłatę rozłożyć na dłuższy okres czasu. W ten sposób, po kilku latach spłaca się całą inwestycję, a rachunki płacone w przyszłości będą symboliczne. 

foto SOLLAB

Nowoczesna technologia produkcji paneli fotowoltaicznych sprawia, że mają one 25 letnią gwarancję plus kilku letnie gwarancje na konstrukcję oraz mikrofalownik.

Warto w dobie kryzysu energetycznego zatroszczyć się o swoje zasoby finansowe wspierając przy okazji ekologię.

https://sollab.pl/

[email protected]

+48 608 435 001

SOLLAB FOTOWOLTAIKA SP. Z O.O.

ul. Aliny Pienkowskiej 31, 80-180 Gdańsk

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%