Zamknij
REKLAMA

Kartuzy. Właściciele lokali gastronomicznych zaapelowali o ulgi. Jest decyzja

13:04, 31.03.2021 | W.D.
Skomentuj fot.archiwum
REKLAMA

O obniżenie stawek za dzierżawę terenu przy Rynku w Kartuzach zaapelowali właściciele dwóch lokali gastronomicznych. - Stawki, które nam zaproponowano są bardzo wysokie, zważywszy na trudną i niepewną sytuację branży - mówili przedsiębiorcy. Radni przyznali, że samorząd powinien współpracować z firmami.

W dzisiejszej sesji kartuskiej Rady Miejskiej wzięli udział właściciele dwóch lokali gastronomicznych znajdujących się przy kartuskim Rynku. Zdecydowali się zabrać głos, bo jak mówią, zaniepokoiła ich wysokość opłat, które mieliby ponosić za dzierżawę terenu pod ogródki gastronomiczne. 

- Złożyliśmy wnioski i urzędnik poinformował nas, że tym razem nie będzie już żadnej ulgi i stawka będzie obliczana normalnie. W moim przypadku za teren o powierzchni 66 metrów kwadratowych byłoby to aż 2 tys. złotych miesięcznie, czyli za pół roku to 12 tysięcy - mówił Sławomir Bela, właściciel Bemol Cafe na Rynku. - To bardzo duża kwota zważywszy, że nie wiemy na dzisiaj kiedy tak naprawdę będziemy mogli na nowo ruszyć z działalnością. Stąd nasz dzisiejszy apel. Zdecydowałem się na dzierżawę lokalu przy Rynku, ale tak naprawdę wciąż nie został on uruchomiony z uwagi na panujące obostrzenia. 

Także właściciel pizzerii "Mondo" zwrócił się z apelem o przychylność i ulgowe potraktowanie branży, która jest jedną z najbardziej poszkodowanych z powodu pandemii. Przedsiębiorcy przedstawili też pomysły na ożywienie Rynku. Chcą wspólnie organizować niewielkie koncerty na Rynku, by przyciągnąć mieszkańców i turystów. 

- Bardzo mi się podoba ten pomysł. Zależy nam na ożywieniu kartuskiego Rynku, a ponadto powinniśmy wspierać lokalnych przedsiębiorców - powiedziała radna Ewa Klejn-Dyjeta. 

Także inni radni stwierdzili, że gmina powinna współpracować z firmami, a w obecnej sytuacji spowodowanej pandemią zapewnić im wsparcie. Wystąpieniem przedsiębiorców był jednak oburzony burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. 

- Panowie dopiero co złożyli wnioski, nawet nie dostali jeszcze odpowiedzi, a już wychodzą przed szereg z informacją, której przecież jeszcze nie ma. Jestem tym kompletnie zaskoczony i jest to nie na miejscu - mówił szef kartuskiego magistratu. - Gmina już w ubiegłym roku naliczała niższe stawki dla gastronomii z uwagi na pandemię, ale tak się nie rozmawia. Rynek jest własnością wszystkich mieszkańców i nie może być opanowany przez gastronomię. Tam też mieszkają ludzie, więc nie możemy co tydzień czegoś organizować. Musimy zapewnić też zapewnić bezpieczeństwo w pasie drogowym, więc nie ma możliwości zajmowania wszystkiego co by się chciało. Jako gmina wyciągnęliśmy już dawno rękę do wszystkich, ale rozpatrujemy wszystkie wnioski indywidualnie. Więc proszę być także fair w stosunku do gminy. 

Michał Maksel, właściciel pizzerii "Mondo" podkreślił, że w obecnej sytuacji przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić na dłuższe oczekiwanie na jakiekolwiek rozstrzygnięcia, ponieważ oni sami decyzje co do swojej działalności muszą podejmować już teraz

- Zostaliśmy wczoraj postawieni pod ścianą, bo wydział komunalny poinformował nas jasno, że nie będzie obniżki kwoty za dzierżawę. Jednocześnie musieliśmy podpisać wnioski o przyznanie nam ogródków. Stanęliśmy więc przed wyborem: albo płacimy pełną kwotę, albo nie będziemy mieli ogródków - mówił. - Nie było naszą intencją wychodzenie przed szereg. Chcieliśmy jednak uzyskać jakąś decyzję, bo musimy wiedzieć, czy będzie nas stać na koszty, które mielibyśmy ponieść w związku z naszą działalnością, czy Rynek będzie żył. Nie mogliśmy więc pozwolić sobie na kolejny miesiąc oczekiwania. 

Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza gminy Kartuzy wyjaśniła z czego wynikało wzburzenie burmistrza. 

- Pan burmistrz już wczoraj podjął decyzję o naliczeniu opłaty takiej, jaka była w ubiegłym roku właśnie z uwagi na panującą pandemię. Stąd nasze zdziwienie, że przedsiębiorcy występują ze skargą, gdy wielokrotnie wyciągaliśmy do nich rękę i zgadzaliśmy się na różne inicjatywy, chociażby związane z organizacją koncertów na deptaku, czy rynku - mówiła Sylwia Biankowska. 

 

(W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (41)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Janka7Janka7

19 6

Burmistrz zdecydował WCZORAJ o obniżeniu opłat, a w swojej wypowiedzi nawet o tym nie wspomniał? To ciekawe 14:24, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

a gryfa gryf

24 2

Gryf sprzedał bazę autobusową ( gminie wspaniałomyślnie zrezygnowała z prawa pierwokupu ) i w nagrodę dostanie parking dla autobusów przy starym budynku policji.

Restauracje nie mogą na taką promocje liczyć od burmistrza? 14:35, 31.03.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SombiszSombisz

3 2

Mała poprawka, Gryf nie sprzedał placu po dawnym PKSie, bo go nie kupował, były plac zakupił tzw lokalny deweloper od Grupy Orbis- bo to ona była właścicielem, a Gryf "dzierżawił" to miejsce, i o ile pamięć mnie nie myli korzystanie z tego placu kończy się Gryfowi dziś.
Więc teraz wiecie dlaczego jest taki nacisk aby powstał nowy dworzec autobusowy, a teraz nacisk aby powstały nowe miejsca parkingowe dla autobusów. 14:58, 31.03.2021


Bajki Bajki

2 0

i może ten deweloper sam w gminie zmienił przeznaczenie terenu z dworca autobusowego na dom handlowy? a jeszcze gmina deweloperowi chce wcisnąć ULE bo słabo z najemcami przy stawce 130zł + za metr w Kartuzach
Gmina mogła mieć teren pks za grosze, nikt by go nie kupił bez zmiany warunków - a jak nie wiadomo o co chodzi... 09:55, 01.04.2021


......

16 5

Ja uważam, że dzięki tym ogródkom centrum miasta żyje. 14:48, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z szacunkiem ale...Z szacunkiem ale...

13 5

Z tego co wiem to "BEMOL" całkiem niedawno wygrał przetarg na lokal. Czy nie wiedział miesiąc temu jaka jest sytuacja w kraju? Szybko uruchomił lokal i chciał działać. Panie Sławku ja szanuję i podziwiam Pana za przedsiębiorczość i różne inicjatywy. Naprawdę. Ale wiedział Pan na co się pisze i , że pandemia nie skończy się za miesiąc czy dwa. Naprawdę życzę powodzenia i dużo sukcesów. 14:54, 31.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Sławomir BelaSławomir Bela

10 3

Z całym szacunkiem - ale póki co jeszcze nic szybko nie otworzyłem a do przetargu podszedłem w pełni świadom sytuacji w kraju. Nasz udział w sesji miał na celu zaproponowanie obniżenia stawek za wystawienie ogródka w zamian oferując podjęcia próby ożywienia Rynku poprzez organizowanie kameralnych imprez - jak tylko zejdą obostrzenia. 16:48, 31.03.2021


GonićGonić

12 5

Gdyby nie inicjatywa części przedsiebiorców, to nic nowego w tym mieście byśmy nie mieli, w kółko tylko dni powiatu, w kółko jarmark kaszubski itd.
Zaangażowanie pewnych osób z poza gminy pozwoliło na "ściągnięcie klasówki" czy food trucków do tej mieściny, która rok w rok powtarza oklepane cykliczne imprezy, osobom odpowiedzialnym za nadzór i realizację takich imprez w gminie przydałoby się pewne przewietrzenie, nam potrzeba nowych pomysłów a nie tylko jarmark, truskawkobranie i kilka koncertów.
To już Muzeum Kaszubskie potrafi wprowadzić ciekawostki. 15:05, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OblężenieOblężenie

14 3

Póki co to rynek jest opanowany nie przez gastronomię a przez instytucje finansowe, tam jest więcej oddziałów banków i agencji bankowych, niż lokali gastronomicznych. 15:16, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Michał MakselMichał Maksel

17 6

Chcę dodać, że nasze wystąpienie nie miało charakteru skargi, a prośby skierowanej do Radnych i Pana Burmistrza. Pojawiliśmy się tam w celu przedstawienia naszych argumentów i propozycji. Przedstawione nam wcześniej przez urząd stanowisko było konkretne i jednoznaczne - nie będzie obniżek w tym roku. Stanowisko to zostało przedstawione nam dwukrotnie, w momencie składania dwóch osobnych wniosków, więc nie może być tu mowy o błędzie. Naszym zamiarem było przekonanie włodarzy, że jeśli zdecydują się na obniżkę stawki, my będziemy mogli odpłacić miastu inicjatywami i organizacją wydarzeń rozrywkowych dla mieszkańców.
Sprawa jednak przybrała całkiem inny obrót... 15:25, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sławomir BelaSławomir Bela

13 3

Mogę się jedynie podpisać pod tym co napisał Michał - nic dodać nic ująć
Przykre, że zostało to odebrane jako skarga czy atak urząd 16:54, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SombiszSombisz

5 0

@a gryf
Mała poprawka, Gryf nie sprzedał placu po dawnym PKSie, bo go nie kupował, były plac zakupił tzw lokalny deweloper od Grupy Orbis- bo to ona była właścicielem, a Gryf "dzierżawił" to miejsce, i o ile pamięć mnie nie myli korzystanie z tego placu kończy się Gryfowi dziś.
Więc teraz wiecie dlaczego jest taki nacisk aby powstał nowy dworzec autobusowy, a teraz nacisk aby powstały nowe miejsca parkingowe dla autobusów. 17:25, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panie Sławku. Panie Sławku.

4 0

Tak to właśnie odebrałam czytając artykuł. Jeśli tak, to jak najbardziej zwracam honor. Proszę uwierzyć, że trzymam kciuki za Panów i za to, żeby coś się działo. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Pozdrawiam
"Z szacunkiem ale" 17:33, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pani DomuPani Domu

9 24

Panie Bemol i Panie Kapsel - przyszliście tylko narobić szumu nakręceni zapewne przez Diagnostę. Nie udało Wam się to. Urząd zawsze wstawał w Waszej obronie. Co Wy sobie myślicie? Kim jesteście? To był czysty szantaż! 17:56, 31.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MaroMaro

1 1

Przekręcanie nazwiska, jakie to dojrzałe 07:08, 01.04.2021


@Gonić@Gonić

9 2

To nie pierwsi przedsiębiorcy, którym się nie pomaga - ale wręcz rzuca kłody pod nogi ... Czyżby hasło - Ludzie są najważniejsi - było coraz bardziej zapomniane? Będzie znowu aktualne jak będą się zbliżać wybory? 18:51, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

skończy się tym !skończy się tym !

11 2

Harlejowcy bez tłumików , naćpana młodzież w golfach i w audi . opanują
ulice , Kościuszki i Dworcową . Kto po nich będzie sprzątał w nocy ? 19:11, 31.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RaczejRaczej

1 1

Przedsiębiorcy. 19:58, 31.03.2021


DziwneDziwne

4 1

Słuchaliśmy tej rady dzis.i wystąpienie przedsiębiorców hm.... 19:57, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PytaniePytanie

5 1

Skoro burmistrz obniżył stawki to po co było to wystąpienie. 20:00, 31.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObniżyłObniżył

1 1

Tylko zapomniał komukolwiek o tym powiedzieć. 21:10, 31.03.2021


Anonimowi hejterzy Anonimowi hejterzy

3 6

Nie ma to jak anonimowe komentarze - i to jeszcze pewnie z UG - wstyd
Panowie przedsiębiorcy - to jest walka z wiatrakami - w naszej gminie jak się za bardzo wychylasz to jesteś wrogiem
Natomiast jeśli się pomyliłem - to proszę tych hejterow aby obejrzeli wystąpienie przedsiębiorców i ocenili czy to faktycznie była skarga - czy propozycja
Express dość neutralnie opisał wystąpienie tych Panów - natomiast konkurencja zrobiła z tego szopkę - i mam wrażenie ze odebrali to tak jak burmistrz - CZyli jako skargę i atak 20:55, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JfsktsJfskts

5 2

Sa strony, gdzie mozna sprawdzic ile kto dostal odszkodowania przez pandemie. No Panie Maksel ile Pan dostal? Bo taki ogródek za to moglby Pan za to dzierzawic ponad 10 lat. 22:06, 31.03.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Magda G. Magda G.

2 0

430 780,10 to się nazywa dotacja teraz po co mu ogródek lepiej działkę kupić 06:34, 01.04.2021


@ Jfskts@ Jfskts

1 0

Też o tej stronie słyszałam ale nie mogliśmy jej znaleźć podaj proszę adres tej strony? Pozdrawiam 09:06, 01.04.2021


Michał MakselMichał Maksel

1 1

Drodzy państwo, odnośnie komentarzy o dotacjach - proszę pamiętać, że zatrudniamy na cały etat od 16 do 18 osób plus dochodzą pracownicy sezonowi. Dodam, że nikogo nie zwolniliśmy i nikt nie stracił nawet grosza ze swojej pensji. Przy spadkach rzędu 35 - 50% wymaga to dużej gimnastyki. Pomijam już koszty dzierżaw prądu serwisowania urządzeń i wielu wielu innych. Gdyby nie pakiety pomocowe już dawno by nas nie było, albo musielibyśmy zwolnić większość załogi. Dlatego tak walczymy o każdą złotówkę, także jeśli chodzi o czynsz za ogródki. Proszę też pamiętać że wiele z tych dotacji to pożyczki, które w części będziemy zobowiązani zwrócić. 09:42, 01.04.2021


Kościerzyna Kościerzyna

8 1

Brawo Panowie. Kartuzy już dawno powinny brać przykład z Kościerzyny. Tak z Kościerzyny... gdzie w centrum przez cały sezon letni stoi scena, praktycznie każda restauracja która jest przy rynku ma swój ogródek. A co w Kartuzach? Łaskawie pozwolili zająć kawałek chodnika który przez cały czas jest zacieniony, a wielki nasloneczniony plac świeci ,ale pustkami, bo na środku nawet ławki nie ma. Zapomnialbym dodać ze dookoła rynku w Kościerzynie mogą jeździć samochody i też nikomu to nie przeszkadza ,ani klientom ogródków i ich obsłudze a na mieszkańcach kończąc. Jeszcze jedno, w Kościerzynie też kościół znajduje się blisko rynku i wszyscy jakos żyją. Pozdrawiam. 22:52, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RosoRoso

6 0

Tylko dzięki przedsiębiorcom ta gmina ma jakieś pieniądze żeby się rozwijać, może więc warto zacząć ich szanować 07:25, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie dla takich KartuNie dla takich Kartu

10 2

Niestety w mojej ocenie mamy kiepskiego burmistrza który potrafi tylko i wyłączne sterować ręcznie i jeżeli coś wystaje ponad jego umiejętności i wiedzę ( a wierzcie mi jest tego bardzo dużo) to jest to zwalczane. A jeżeli ktoś odważy się na wygłaszanie własnych sądów lub pomysłów to ma ciężkie życie w Kartuzach. Dlatego Kartuzy od dłuższego czasu trwają w recesji !! Proszę zauważyć że coraz częściej w porównaniach sięgamy do Kościerzyny, Żukowa ,Sierakowic, Przodkowa i oceny niestety są niekorzystne dla Kartuz !! 07:36, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProkowskaProkowska

1 1

Szczerze?
Nie będe sie wypowiadać za firmę, ale z mojej obserwacji Kartuskie "Mondo" nieźle zyskało na pandemii, trzeba czekać 1,5h/2h na pizze bo mają tyle zamówień :) 08:45, 01.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Michał MakselMichał Maksel

0 0

Żeby zyskać więcej klientów znacznie zwiększyliśmy teren dostaw i obniżyliśmy minimalną stawkę dla zamówień. Jednocześnie z wiadomych względów nie zwiększyliśmy ilości pojazdów czy kierowców. Stąd czasami czas oczekiwania jest zbyt długi. Poczyniliśmy te kroki po to, aby załoga miała co robić i była w stanie utrzymać swoje stanowiska pracy. 10:10, 01.04.2021


Po to pracują....Po to pracują....

0 0

żeby zarabiać. Nie licz nie swoich pieniędzy.
Na pewno nie jest im łatwo. 11:26, 01.04.2021


JanikJanik

2 0

Skoro nie chcesz wypowiadać się za firmę, to się nie wypowiadaj.
Duży ruch? No i pogratulować przedsiębiorcy. Ale, o ile mi wiadomo, wcześniej też mieli spory ruch. A jeśli ktoś zarabia 20 tysięcy miesięcznie, a przez pandemię 10 tysięcy, to nie należy mu się wsparcie, bo wciąż zarabia dużo? 08:54, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarkooMarkoo

2 3

Nie ładnie Panowie.
Wystarczyło się pewnie umówić na spotkanie z Burmistrzem i porozmawiać. Poradzilibyście sobie sami w tym temacie.
Robienie show medialnego, jeszcze za pośrednictwem Pana który który o wszystko krytykuje Burmistrza może się wam odbić czkawką.
09:17, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DeadDead

3 1

Kartuzy już dawno umarły od jakiś dobrych 2-3 lat jak 09:18, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Michał MakselMichał Maksel

6 0

Drodzy państwo, odnośnie komentarzy o dotacjach - proszę pamiętać, że zatrudniamy na cały etat od 16 do 18 osób plus dochodzą pracownicy sezonowi. Dodam, że nikogo nie zwolniliśmy i nikt nie stracił nawet grosza ze swojej pensji. Przy spadkach rzędu 35 - 50% wymaga to dużej gimnastyki. Pomijam już koszty dzierżaw prądu serwisowania urządzeń i wielu wielu innych. Gdyby nie pakiety pomocowe już dawno by nas nie było, albo musielibyśmy zwolnić większość załogi. Dlatego tak walczymy o każdą złotówkę, także jeśli chodzi o czynsz za ogródki. Proszę też pamiętać że wiele z tych dotacji to pożyczki, które w części będziemy zobowiązani zwrócić. 09:27, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

STOPSTOP

7 0

Jest propozycja dla piszących klakierów naszego guru .Proszę sprawdźcie ile pieniędzy z pomocy rządowej otrzymał burmistrz i gdzie rozdysponował pieniądze . Wart też zajrzeć, skoro innym zagląda się do kieszeni ile zarabia burmistrz. Przedsiębiorcy swój budżet muszą wypracować nie mogą sobie pozwolić na spapranie za kilka milionów deptaku i mówić to oni nie ja !!! 09:43, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Irek 32Irek 32

1 2

Zwolnić pół załogi z Mondo i będzie na czynsz 00:50, 03.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dlaczego nie sprobujDlaczego nie sprobuj

0 0

Był wolny lokal bo Jokerze. Jakos nie halo tłumów. Skoro tak tak dobry interes to czemu nie spróbowaliście? 08:20, 06.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawostkaCiekawostka

1 0

Jako ciekawostkę podaję ,że p.Gołuński tak się wku...ł na bemola,że wyciągnął po godzinach z domu strażnika miejskiego,żeby wlepił mandat kierowcy z bemola,bo źle zaparkował.
Milutki i przyjazny ten nasz burmistrz. 14:41, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%