Zamknij
REKLAMA

Zła informacja dla rencistów i emerytów, którzy dorabiają

22:44, 31.08.2021 | ZUS/oprac.W.D.
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.D.
REKLAMA

Od 1 września renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli do swoich świadczeń dorobić mniej - informuje regionalny rzecznik prasowy pomorskiego ZUS. 

Emeryci i renciści, którzy postanowili sobie dorobić powinni kontrolować czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń. Limity są uzależnione od średniej płacy krajowej, której wysokość publikowana jest co kwartał - czytamy w komunikacie rzecznika prasowego ZUS woj. pomorskiego.

Zmniejszenie bądź zawieszenie świadczenia zależy od przychodów z umowy o pracę, zlecenia, agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także od przychodu, który jest podstawą wymiaru składek przy działalności gospodarczej.

Od 1 września świadczeniobiorcy, którzy pobierają emerytury, ale nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego oraz renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do 3853,20 zł.

Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 proc. ale nie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 7155,90 zł, to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą kwotę 7155,90 zł to świadczenie zostanie zawieszone.

Nieco inaczej wyglądają potrącenia przy rentach socjalnych. Tu już przekroczenie przychodu o 3853,20 zł spowoduje zawieszenie świadczenia. Kwoty te będą obowiązywać do 30 listopada 2021 r.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą co do zasady dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS.

Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego. W tym wypadku, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń.

Natomiast jeżeli przychód z tytułu pracy emerytów, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1250,88 zł, przekroczył wysokość kwoty podwyższenia, to emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, bez dopłaty. Ograniczenia nie dotyczą niektórych rencistów.

Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń.

(ZUS/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Pracownik Pracownik

7 0

Brawo tak powinno być ile zarobią tyle im zabrać mają emerytury i renty a szefowie przez nich niechcą dać podwyżki 09:57, 01.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Też pracownikTeż pracownik

0 1

Do wyżej. Też jestem pracownik i z checìą oddam Ci moją rentę w wysokości 1500zł tylko pozwól mi z powrotem chodzić! Zapewne nie pomyślałaś że renta w pewnym sęsie pokrywa róznice kosztów codziennych w porównaniu z sprawną osobą która może sobie dużo sama zrobić. Ja muszę wynająć kogoś nawet do wymiany żarówki, bo jej z wózka niesiegne, a podobnych sytuacji jest ogrom że proste rzeczy są dla niektórych nieosiągalne. Postaw się w czyjejś sytuacji,a potem napisz komentarz. Pozdrawiam 22:38, 10.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%