Urlop wychowawczy jest ważnym prawem przysługującym pracującym ojcom i matkom w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Kiedy pracownik idzie na urlop wychowawczy, pracodawca musi poradzić sobie z obsadą jego stanowiska. Ma do dyspozycji kilka różnych sposobów.
Co to jest urlop wychowawczy?
Urlop wychowawczy to prawo pracownicze, z którego może skorzystać pracownik zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do minimalnego, półrocznego okresu zatrudnienia wliczają się również poprzednie okresy pracy. Prawo do korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, jeżeli oboje są pracownikami.
Jeśli szukasz wykwalifikowanego pracownika do swojej firmy, skorzystaj z oferty Pracuj.pl i zamieścić ogłoszenie o pracy.
Jak długo pracownik może korzystać z urlopu wychowawczego?
Maksymalny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, z czego 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica. Jeżeli np. to matka dziecka przebywa na urlopie 35 miesięcy, jego ojciec ma do dyspozycji 1 miesiąc wolnego od pracy. W uzasadnionych przypadkach rodzic może wykorzystać pełny urlop w wymiarze 36 miesięcy. Dotyczy to sytuacji, gdy:
dziecko ma tylko ojca lub matkę, bo drugi rodzic nie żyje;
jedno z rodziców jest pozbawione władzy rodzicielskiej lub uległa ona ograniczeniu, lub zawieszeniu;
matce lub ojcu dziecka nie przysługuje władza rodzicielska.
W przypadku orzeczonej niepełnosprawności dziecka pracownik może otrzymać maksymalnie 36 miesięcy dodatkowego urlopu wychowawczego, ale na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.
Potrzebujesz pomocy w wyliczeniu przysługujących pracownikowi okresów urlopowych? Oblicz urlop macierzyński i rodzicielski przy pomocy funkcjonalnego kalkulatora online.
Jak sobie radzić, gdy pracownik idzie na urlop wychowawczy?
Jeżeli osoba zatrudniona wzięła urlop wychowawczy na krótki okres, w pierwszej kolejności pracodawca może skorzystać z pomocy pracowników, którzy są obecnie zatrudnieni. Jeżeli na tym samym stanowisku zatrudnione są przynajmniej dwie osoby, jedna z nich może zastępować drugą, gdy ta przebywa na urlopie wychowawczym. Można również rozdzielić obowiązki na innych pracowników, którzy mają kompetencje i umiejętności do wykonywania konkretnego zakresu pracy.
Pracodawca może również służbowo powierzyć wszystkie obowiązki nieobecnego pracownika innej osobie zatrudnionej, ale nie na dłużej niż na 3 miesiące w roku kalendarzowym. Wówczas polecenie to jest wiążące, pod warunkiem że odpowiada kwalifikacjom zastępcy i nie obniża jego wynagrodzenia.
Co robić, gdy nieobecność spowodowana urlopem wychowawczym trwa długo?
Jeżeli pracownik zgłosił dłuższy urlop wychowawczy, wówczas warto postarać się o poszukanie na jego miejsce nowej osoby. Zatrudnienie odbywa się wtedy na podstawie umowy o pracę na zastępstwo. Podpisuje się ją na czas określony, z podaniem konkretnej daty jej zakończenia. W takiej umowie powinny być również wskazane przyczyny zastępstwa oraz uwzględnione dane osoby zastępowanej. Warto pamiętać, że w przypadku przedłużającej się nieobecności zastępowanego pracownika, pracodawca może przedłużyć istniejącą umowę o zastępstwo lub zawrzeć kolejną.
Szukasz zastępstwa za pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym? Opublikuj ogłoszenie, by kandydaci zobaczyli, jaka praca we Włocławku lub w okolicach na nich czeka.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że urlop wychowawczy jest bezpłatny, a składki na ubezpieczenie społeczne finansowane są z budżetu państwa. Po powrocie pracownika do pracy pracodawca musi mu zapewnić wypłatę wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż ta, która przysługiwała mu w dniu rozpoczęcia pracy przed pójściem na urlop.