Uroczystym odśpiewaniem Gaudeamus Igitur zainaugurowano w Kartuzach kolejny, dwunasty rok Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W swojej działalności UTW proponuje akademickie wykłady z różnych dziedzin nauki, m.in. historii, geografii, nauk politycznych oraz zajęcia dodatkowe.
Ponad stu studentów Akademii Umiejętności - Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięło udział w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego. Odśpiewano tradycyjne Gaudeamus Igitur, złożono ślubowanie, powitano studentów i zaproszonych gości.
- To wspaniałe, że chcecie tu państwo przychodzić i z roku na rok jest was coraz więcej - mówił Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz.
Uniwersytet Trzeciego Wieku to doskonała szansa dla osób powyżej 55 roku życia na doskonalenie swoich umiejętności i nabywanie wiedzy. To tutaj mogą poznawać język angielski czy niemiecki, szkolić się w zakresie obsługi komputera, a nawet... tańczyć zumbę, a od tego roku uczestniczyć w zajęciach aktorskich. Oprócz tego biorą w akademickich wykładach z przeróżnych dziedzin. W tym roku będą to m.in. geografia, historia, nauki polityczne, medycyna, opera.
Tradycyjnie, również w tym roku akademickim, odbędą się wyjazdy do teatrów w Trójmieście oraz przeróżne spotkania. Słuchacze UTW mają także możliwość udziału w licznych ciekawych projektach.
Jak podkreślano na inauguracji, to także okazja do spotkań w gronie znajomych, rozwoju osobistego, a dla osób na emeryturze świetna okazja do wyjścia z domu i ciekawego spędzenia czasu.
Dzisiejszej inauguracji towarzyszył wykład Eugeniusza Pryczkowskiego o Kaszubach w Ontario.
7 2
Więcej kobiet. O czymś to świadczy. Są aktywne i zadbane, inwestują w siebie. Brawo!
2 1
Tylko przyklasnąć inicjatywie utworzenia UTW. Super sprawa.
2 1
z zaliczeniami. Dwie sprawiające radość książeczki (a trzecia to książeczka oszczędnościowa !!)
4 2
zapisz się jednak do jakiejś szkoły lub doczytaj. Po pierwsze: o liczebności populacji kobiet oraz o długości ich zycia po drugie o panującym kiedyś ( teraz mniej) patriachalnym modelu rodziny i skutkach jakie on niósł. A teraz ponownie popatrz na zdjecia i policz wdowy i s.panny .:)
1 2
Ale jesteś mądry/a. A wokół tego nie wiedziałam, chociaż jestem feministką. No szok.
2 2
Ten patriarchat widać po sposobie Twojej pouczającej i wskazującej wyższość wypowiedzi. Rozumiem jednak, że tak Ciebie przemocowo traktowano i teraz robisz to innym, nawet obym o których nic nie wiesz.
4 2
Panie singielki dobrze zrobiły, że są wolne, bo lepszy nikt niż byle kto. A Panie wdowy są już wolne od obowiązków. Dłużej żyją, bo dbały o siebie np. nie miały nałogów.
1 2
nazywac stare panny singelkami żart. Prawda lepszy nikt niż taka byle co :)
1 1
Po pierwsze, w artykule nie wspomniano o tym, gdzie ten uniwersytet funkcjonuje. W Kartuzach - to trochę mało informacji.
Po drugie, nie wspomniano, czy się można do tego dołączyć.
Po trzecie, kobiet rzeczywiście jest więcej, ale to wynika z długości życia i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę.
1 2
patriarchat w sposobie mojej wypowiedzi? Przemoc? Obcym- wszystkich ich znam. dziwne wszak urodziłam sie kobietą, pewnie coś ze mna nie tak. Zapiszę się do feministek to mi pomoże :)
1 1
Dlaczego kobiety żyją dłużej?-Bo nie mają żon.
1 0
świeta prawda :)
2 0
Jako doświadczalny gerontolog spoglądam na ten problem z szerszej perspektywy biologicznej, uwzględniając także zwierzęta. Jak się okazuje, samice przeżywają samce u większości gatunków, co wskazuje na istnienie mocnego biologicznego podłoża tego zjawiska.
3 0
Nie zgadzam się, żeby Pryczkowski miał jakieś wykłady dla naszych mieszkańców. Na pewno faszeruje ich tą kaszubszczyzną. Tego należy się strzec.
0 0
Taka praca tego Pana
1 1
Ja nie zapisałem się do feministek, bo to wystarczy otworzyć umysł i serce, żeby być za równymi prawami dla wszystkich, również facetów. I nie szczuć na forum, że ktoś ma się iść uczyć, bo to nie wypada.