Zamknij

"Kartësczé Zwónczi" wystąpiły w warszawskim Studiu Koncertowym

12:57, 07.12.2018 | opracowała M.B
REKLAMA
Skomentuj
fot.nadesłane

Konkurs "Piosenka na 100" został ogłoszony z okazji stulecia, jakie w tym roku świętuje Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. W czasie galowego koncertu w warszawskim studiu, swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Kartësczé Zwónczi.

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im Lutosławskiego w Warszawie goście mieli okazję wysłuchać piosenek wyselekcjonowanych przez Kapitułę i radiosłuchaczy. Wśród 19 utworów  zalazła się piosenka "Dziewczyna Mechanika" zaśpiewana przez kartuski zespół Kartësczé Zwónczi: Marcelinę Brylowską, Martynę Furman, Adriannę Polejowską. Muzykę do utworu napisał Mieczysław Kilarski, tekst Marek Serkowski.

Zespół działa od 2009 roku i tworzy go młodzież licealna i dzieci ze szkoły podstawowej. Opiekunami są Mieczysław Kilarski - kompozytor i opiekun muzyczny oraz Marek Serkowski - twórca tekstów organizujący też życie artystyczne i koncertowe zespołu. W repertuarze "Dzwonków" znajdują się tylko kaszubskojęzyczne utwory współczesne, komponowane specjalnie dla nich.

Konkurs "Piosenka na 100 lat" został ogłoszony na początku roku. Organizatorzy nadali konkursowi wysoką rangę, o czym świadczą nie tylko wysokość nagrody (100 tys zł) i możliwość promocji na antenach Polskiego Radia, ale również skład Kapituły. Zainteresowanie przeszło wszelkie oczekiwania. Zgłoszono 1163 utwory, a co za tym idzie było to kilka tysięcy osób: wykonawców i muzyków.  Kapituła złożona z znanych osobowości radiowych i scenicznych  m.in. Bogdana Olewicza - autora tekstów, Marka Kościkiewicza - lidera zespołu De Mono, Piotra Metza - z radiowej "trójki"miała nie lada kłopot z wyborem laureata. Wykonawcy bowiem prezentowali bardzo wysoki poziom muzyczny, jak i merytoryczny. Główna nagroda została podzielona miedzy troje wykonawców: Iwonę Kmiecik nagrodzoną w kategorii najlepsza kompozycja (utwór Ziemia Księżyc, słowa Piotr Trysła, wykonanie IVO Kmiecik); Tadeusza Olchowskiego nagrodzonego w kategorii najlepszy tekst (piosenka Janusze, którą laureat również skomponował i wykonywał); Małgorzatę Markiewicz nagrodzoną w kategorii najlepsze wykonanie (piosenka Niebywałe z muzyką artystki i słowami Patryka Kienasta).

(opracowała M.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone