Zamknij

Zespół Sierakowice cieszy się z nowych strojów

16:18, 30.11.2019 | GOK Sierakowice/oprac.W.D.
Skomentuj fot.GOK Sierakowice
REKLAMA

Wzrosła liczba członków Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Sierakowice". Udany nabór cieszył instruktorów, ale jednocześnie stał się dla nich nie lada wyzwaniem - braku kaszubskich strojów. Sytuacja zmieniła się dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury.

W ramach programu EtnoPolska 2019 udało się zakupić osiem kompletów damskich strojów kaszubskich, tzw. świetlicowych oraz dziesięć kompletów męskich strojów ludowych, jak również dodatkowe elementy stroju. To początek nowej odsłony zespołu, który w Sierakowicach działa już prawie 40 lat.

31 kobiet i 23 mężczyzn. W tym 9- osobowa kapela. Młodzi, w wieku od 14 do 27 lat. Uczniowie, studenci, nauczyciele, a nawet pracownik stoczni. Kieruje nimi etnofilolog kaszubski, Paulina Węsierska. Choreografią od lat zajmuje się Irena Warmowska, zaś śpiewu uczy ich Witold Treder, etnomuzykolog. W tak licznym składzie pracują od września 2018 roku. To wówczas do zespołu dołączyła spora grupa młodzieży. Nabór ucieszył kierownik zespołu, ale jednocześnie stał się bardzo problematyczny. Po pierwsze brakowało miejsca na próby.

fot.GOK Sierakowice

- Nagle z kilkunastoosobowego zespołu staliśmy się pokaźną grupą. Nie mieliśmy miejsca na próby. Na szczęście z pomocą przyszło kierownictwo Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach, które zgodziło się udostępnić swoją salę, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni- tłumaczy Paulina Węsierska, koordynator prac KZPiT "Sierakowice".

Na tym problemy jednak się nie skończyły. Pojawiły się te związane z brakiem strojów.

- Większość strojów, które do tej pory posiadaliśmy miały już co najmniej 20 lat. Nie dość, że już nie wszystkie nadawały się do użytku, to było ich po prostu za mało. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, zyskaliśmy łącznie 18 nowych strojów, jak również buty i dodatki- dodaje Paulina Węsierska.

Dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2019 pozyskał Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach - dofinansowanie wyniosło 33 tys. zł.

- To dla nas ogromna pomoc, dzięki której będziemy mogli się rozwijać - mówi Paulina Węsierska.

Zespół przygotowuje się już do obchodów 40- lecia istnienia, które odbędą się latem przyszłego roku.

(GOK Sierakowice/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

słoiksłoik

1 1

(GOK Sierakowice/oprac.W.D.) temat zastęczny .
teraz chodzi o podatki .
czerwone łapki do góry . 16:59, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

brawobrawo

5 1

Wyrazy uznania dla tworców Zespołu, dla dawnych i obecnych członków za zaangażowanie, chęć i czas. Za pielęgnowanie naszej pięknej kaszubskiej tradycji. To prawdziwy fenomen. Brawo! Przydałaby się jakaś strona na witrynie GOKu ze zdjęciami i filmami. 17:23, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kazi z MyzowaKazi z Myzowa

2 1

Jo ja też się cieszę że oni się cieszą. 22:02, 30.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ale o co chodzi ale o co chodzi

1 0

Nabór ucieszył kierownik zespołu, ale jednocześnie stał się bardzo problematyczny.
Brawo Ty . 10:21, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA