Zamknij

Tablica upamiętniająca Wojciecha Kiedrowskiego w Kartuzach - zbiórka trwa

09:28, 18.01.2021 mat.prasowe Aktualizacja: 09:34, 18.01.2021
źródło:wikimedia fot.Gdaniec źródło:wikimedia fot.Gdaniec

W Kartuzach pojawi się tablica upamiętniająca Wojciecha Kiedrowskiego.

W kwietniu 2021 r. minie 10 lat od śmierci Wojciecha Kiedrowskiego – redaktora, wydawcy i wyjątkowo aktywnego działacza, który poświęcił życie promowaniu kaszubszczyzny. W celu uczczenia jego pamięci Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przy poparciu Burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego podjęło działania zmierzające do umieszczenia w Kartuzach pamiątkowej tablicy. Na początku stycznia odbyło się spotkanie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, podczas którego ustalono szczegóły projektu.

Na pomysł wykonania tablicy wpadł Jerzy Nacel, który jest wiceprezesem ZKP Gdańsk, a prywatnie był przyjacielem Wojciecha Kiedrowskiego. Do inicjatywy przyłączyły się oddziały ZKP z Gdańska, Gdyni i Kartuz, a także Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i samorząd miasta Kartuzy. Nie powinno to dziwić, gdyż Wojciech Kiedrowski prowadził większość działań właśnie w Gdyni, Gdańsku i Kartuzach i z tymi miastami był najbardziej związany.

Ostatnie spotkanie w sprawie tablicy pamiątkowej Kiedrowskiego miało miejsce 7 stycznia 2021 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wzięli w nim udział: Renata Kiedrowska, żona Wojciecha Kiedrowskiego, prof. Tomasz Sobisz, artysta-rzeźbiarz, Jerzy Nacel, wiceprezes ZKP Gdańsk i Andrzej Busler, prezes Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni. Podczas spotkania zdecydowano, że tablica, podobnie jak wiele zabytkowych tablic epitafijnych, wykonana zostanie z wapienia olandzkiego, a w jej centrum znajdzie się gryf kaszubski. Pamiątkowa tablica zamieszczona zostanie na ścianie budynku Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (przeczytaj, dlaczego właśnie tu). Jej odsłonięcie odbędzie się 18 kwietnia 2021 r., czyli w 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kiedrowskiego.

Warto przy tej okazji przypomnieć postać i działalność Wojciecha Kiedrowskiego, który zwany był stolemem i budzicielem Kaszubów”. Bardzo aktywnie działał on jako członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika Pomerania, był też wydawcą. Zawdzięczamy mu wydanie więcej jak 200 pozycji dotyczących tematyki kaszubskiej i pomorskiej. Sam również napisał mnóstwo artykułów i publikacji na tematy dotyczące Kaszub oraz mocno promował innych regionalnych twórców, publikując ich twórczość w „Pomeranii”.

Kiedrowski już w młodości był mocno związany z Kaszubami i wcześnie zaczął działać w celu promowania dziedzictwa kulturowego kaszubszczyzny. W 1964 r. przystąpił do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i od razu zaczął w nim bardzo prężnie działać (pełnił tu później m.in. funkcję prezesa). Działał także w Klubie Studentów Kaszubów „Ormuzd” i miał swój udział w powołaniu „Pomeranii”. Największe zasługi położył jednak w dziedzinie wydawniczej. Za jego sprawą reaktywowany został „Biuletyn Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego”, który od 1969 r. wydawany był pod nazwą „Pomerania”. Kiedrowski został redaktorem naczelnym pisma w 1965 r. i pełnił tę funkcję najpierw do 1969 r., a następnie w latach 1974 - 1989 r. Wszystko to odbywało się w pełni społecznie (Kiedrowski zarabiał na życie, pracując jako inżynier). Dzięki niemu „Pomerania” zaczęła być w 1975 r. drukowana (wcześniej była tylko powielana), a w 1979 r. z dwumiesięcznika zmieniła się w miesięcznik.

W „Pomeranii” ukazywały się unikalne artykuły historyczne, teksty literackie, eseje, recenzje, wywiady, reportaże i informacje na temat tego, co aktualnie dzieje się na terenie Kaszub. Poza tym Kiedrowski wydawał w ramach ZKP książki, a w 1994 r. uruchomił wydawnictwo Oficyna Czec. - tylko tu wydał 100 pozycji. Łącznie dzięki niemu wydanych zostało ponad 200 książek związanych z Kaszubami. Znajdziemy wśród nich tomiki poezji napisane w języku kaszubskim czy „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, czyli niepowtarzalną epopeję, ocenianą jako najważniejsze dzieło w literaturze kaszubskiej.

Każdy, kto chce wesprzeć finansowo inicjatywę upamiętnienia Wojciecha Kiedrowskiego w Kartuzach, może dorzucić się do zbiórki prowadzonej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Numer konta bankowego, na który należy dokonywać wpłat, znajduje się na stronie internetowej organizacji pod tym linkiem.

 

(mat.prasowe )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%