Kajakarze płynący rzeką Radunią i przechodnie będą mogli wkrótce podziwiać mural nawiązujący do kaszubskiej legendy. Dzieło tworzy Adrian Leszczuk, znany też jako Istowski - miłośnik i twórca street-artu. Na swoim koncie ma wiele uznanych prac, stworzył też mural w Somoninie. Zamierza kontynuować cykl kaszubskich legend i zachęca mieszkańców do "udostępniania" swoich ścian.
Istoty z kaszubskich wierzeń już niedługo pojawią się na moście w centrum Ostrzyc. Radunice według legend żyły w wodach pobliskich Jezior Raduńskich. Były pięknymi pannami, ale z płetwami - często zakochiwali się w nich kaszubscy rybacy.
Mury mostu tłem legendy
Właśnie ta legenda zainspirowała artystę do stworzenia muralu w tym miejscu. Adrian Leszczuk, absolwent ASP we Wrocławiu, na co dzień pracownik ASP w Gdańsku, twórca i miłośnik street-artu, od kilkunastu dni pracuje nad swoim dziełem. Przedsięwzięcie realizuje wraz z gminą Somonino i Fundacją PZU w ramach projektu „Radunice na łonie kultury Ostrzyc”.
[FOTORELACJA]27646[/FOTORELACJA]
Malowidło utrzymane będzie w morskiej kolorystyce i wykonane zupełnie inną techniką niż inny "lokalny" projekt artysty - mural nawiązujący do Podróży za Jeden Uśmiech, który stworzył w ubiegłym roku w Somoninie.
- Tematyka muralu nawiązuje oczywiście do legendy, ale nie braknie elementów fauny i flory kaszubskiej - mówi Adrian Leszczuk. - Mamy łabędzia, będzie postać rybaka, który trzyma Radunicę. Co ciekawe, elementy typograficzne muralu, zostały zaprojektowane na kaszubskich krojach liter. Jest on też wykonywany inną techniką niż ten w Somoninie. Oczywiście malowany jest sprejami, ale przy pomocy szablonów - matryc, dzięki czemu będzie bardziej dopracowany. Tamten był w większej mierze malowany ręcznie.
Nie tylko mury mostu się zmienią. Metamorfozę przeszły także barierki obiektu, które zostały pomalowane w błękitne, granatowe i niebieskie kolory. Całość będzie tworzyć zachwycający efekt - Urząd Gminy w Somoninie niedawno podzielił się projektem muralu.
Oprócz pięknych malowideł na moście znajdzie się na także kod QR. Po zeskanowaniu go smartfonem będzie można wysłuchać legendy w językach polskim i kaszubskim. Mural ma być gotowy pod koniec sierpnia.
Ściany poszukiwane!
Adrian Leszczuk, który tworzy pod pseudonimem Istowski, podkreśla, że jego dzieła można oglądać w różnych częściach Polski. Chętni mogą udać się m.in. do Gdańska, by w Narodowym Muzeum Morskim podziwiać graffiti wykonane w ramach wystawy "TRUSO. Legenda Bałtyku. Wikingowie nadchodzą!".
Mural w Ostrzycach to najprawdopodobniej nie koniec przygody artysty z Kaszubami. Zamierza kontynuować cykl legend kaszubskich na budynkach, ścianach, obiektach w tej okolicy.
- Bardzo spodobały mi się kaszubskie legendy i wierzenia i chciałbym dalej zagłębić się w ten temat - mówi Adrian Leszczuk. - Dlatego jeśli ktoś chce, by taki mural ozdobił ściany jego domu, muru czy innego obiektu, zachęcam do kontaktu.
Prace artysty można podziwiać na Instagramie oraz Facebooku. Można się z nim także skontaktować przy pomocy tych mediów społecznościowych.
Popierajmy murale13:56, 16.08.2022
ale walczmy z bazgrołami na ścianach, pisanymi jak pijana kura pazurem.
Kalosz14:18, 16.08.2022
WOW! Genialny projekt, kolory cudowne. Gratuluję pomysłu, oby więcej takich dzieł powstawało w okolicy.
Wacek09:08, 17.08.2022
A Pan Bok, co na to Pan Bok?
Ateista 10:13, 17.08.2022
Lud kaszubski lubi wierzyć w różne bałwany. Najpopularniejszy to ten trójgłowy.
1 0
który bazgroli na ścianach "cartusia". Niech sobie w mieszkaniu napisze cartusia na wszystkich drzwiach, suficie i lustrze w łazience, jełopek !
0 1
Niektóre te bazgroły są jednak fajne, niektóre miejsca bez nich wyglądałyby gorzej niż g*wno