Po raz pierwszy zostanie wręczona Pomorska Nagroda dla Liderek i Liderów Kultury – Nagroda Teodory. Ma ona na celu wyróżnienie osób, które poprzez swoją działalność w obszarze kultury i sztuki inspirują do pozytywnej zmiany i animują lokalną społeczność. Kandydatów można zgłaszać do 16 marca.
Nagroda Teodory została zainicjowana i ufundowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Wszelkie działania z nią związane koordynowane są przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
- W świecie, w którym kultura jest siłą napędową zmian, pragniemy uhonorować tych, którzy z oddaniem i wizją kształtują jej oblicze na Pomorzu - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Nagroda Teodory to prestiżowe wyróżnienie, będące wyrazem najwyższego uznania dla osób, które poprzez swoją działalność kulturalną wnoszą bezcenny wkład w rozwój naszego regionu.
Nagroda będzie przyznawana osobom, które dostrzegają problemy i potencjały swoich społeczności. Nie ma znaczenia czy potencjalne liderki i liderzy kultury działają w dużym mieście, czy niewielkiej wsi, nie ma znaczenia pełniona funkcja i rozpoznawalność oferty. Liczą się prowadzone w obszarze kultury działania skrojone na miarę potrzeb lokalnej społeczności, działania identyfikujące i aktywizujące odbiorców.
Jury wyróżni trzy osoby, które otrzymają równorzędne nagrody – statuetkę i gratyfikację finansową w wysokości 10 000 zł.
Do Nagrody mogą zostać zgłoszone osoby fizyczne działające w obszarze kultury na terenie województwa pomorskiego w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, szkołach i uczelniach wyższych, organach administracji publicznej, mediach i innych podmiotach (w tym grupach nieformalnych, prowadzących działalność w zakresie kultury).
Kandydatury można zgłaszać do 16 marca 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego. Nagroda Teodory wręczona zostanie w maju 2025 w czasie Dnia Działających w Kulturze.
Patronką nagrody jest Teodora Gulgowska (1860-1951) – malarka, animatorka kaszubskiej kultury i sztuki ludowej, współzałożycielka pierwszego na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu we Wdzydzach koło Kościerzyny. Zauroczona lokalnym rzemiosłem zasadniczo wpłynęła na jego rozwój. Dzięki działalności zainicjowanej wspólnie z mężem Izydorem i kontynuowanej po jego śmierci, Wdzydze zaczęły tętnić życiem.
0 0
Teodora Gulgowska zmarłą w zapomnieniu i biedzie w 1951 - wtedy przeszkadzało jej niemieckie pochodzenie
1 1
to kobieta która WYMYŚLIŁA haft kaszubski!
nie każdy wie, że nie jest to nasz tradycyjny, znany od setek lat haft, który kiedyś zdobił odświętne ubrania Kaszubów, tylko był wymyślony przez panią Teodorę, żeby znaleźć zajęcie i sposób na zarobek dla kobiet ze wsi kaszubskich we Wdzydzach. Wtedy wyszywano tylko obrusy i serwetki na sprzedaż
Po wojnie to już "ministerstwo" go podkoloryzowało i zrobiło z niego symbol kaszubszczyzny. Wtedy też wymyślono ludowy strój kaszubski
a prawda jest taka, ze nasze prababcie nawet go nie znały - nikt takiego stroju nie nosił przed wojną, jest to wymysł PRL
i nie było
0 0
"żyję tylko kartoflami i solą, głodu nie mogę zaspokoić" tak w liście 86-letnia Teodora błagała o pomoc wojewodę
słynna założycielka Skansenu we Wdzydzach, aktywistka społeczna, autorka współczesnego haftu kaszubskiego - a taki koniec
0 1
- A Norbertanki w Żukowie to co?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz