Zamknij

Chóry z Przodkowa, Kartuz i Sierakowic z nagrodami na ogólnopolskim festiwalu

11:35, 07.04.2025 Aktualizacja: 12:20, 07.04.2025
Skomentuj

W miniony weekend w Kielnie odbył się XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Wielkopostnej. Duże sukcesy odniosły w nim chóry z Przodkowa, Sierakowic oraz Kartuz.

Jak podkreślają organizatorzy - głównym celem festiwalu jest prezentacja pieśni pasyjnych i wielkopostnych, ukazująca ich piękno muzyczne oraz wymiana doświadczeń między chórzystami. Dla laureatów  przewidziane są liczne nagrody pieniężne i rzeczowe.

Festiwal adresowany jest do amatorskich chórów świeckich i kościelnych różnych wyznań. Wydarzenie ma formę konkursu z podziałem na kategorie. Konkurs oceniają profesjonalni jurorzy z różnych ośrodków akademickich kraju. 

Patronat nad festiwalem co roku obejmuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Metropolita Gdański, wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego, starosta wejherowski, wójt gminy Szemud, proboszcz parafii Kielno.

W tegorocznym festiwalu zaprezentowało się 18 chórów, w tym trzy z powiatu kartuskiego. Wszystkie trzy zdobyły nagrody. 

Złotym Pasmem nagrodzono chór gminno-parafialny „Polifonia" z Przodkowa oraz Harmonic Souls z Sierakowic. 

Zespół Harmonic Souls to niedawno powstała grupa - zawiązała się w grudniu 2024 r. Jej założycielem i dyrygentem jest Mateusz Pawelczyk – absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. Obecnie grupa działa przy lokalnym Centrum Kultury. Wokaliści tworzący zespół to grupa silnie skontrastowanych osobowości, które połączyło ogromne zamiłowanie do śpiewu chóralnego.

- To dzięki barwom i bogatej gamie charakterów, które nas definiują, udało nam się wspólnie stworzyć zjednoczoną, harmoniczną duszę – podkreślają członkowie Harmonic Souls.

Natomiast Chór Polifonia powstał w 2008 roku z inicjatywy Katarzyny Zalewskiej. Od 2021 roku dyrygentem chóru jest Agnieszka Łabuda-Wiatr. Chór uczestniczy we mszach świętych z liturgią w języku polskim i kaszubskim, uroczystościach o charakterze państwowym, świeckim, rozrywkowym. Włącza się w akcje charytatywne, bierze udział w przeglądach, festiwalach i konkursach m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat" w Sopocie. W 2023 r. współtworzył z innymi chórami „Koncert Wielkopostny Drogą Chrystusowego Krzyża" oraz wziął udział w trasie koncertowej Dawida Podsiadło „Przed i Po Tour".

Nagrodę Srebrnego Pasma przyznano Chórowi Cartusia z Kartuz. 

Historia Chóru Żeńskiego “Cartusia” sięga korzeniami scholi parafialnej w 1993 r. Od 1995 r. dyrygentem chóru jest dr hab. Małgorzata Kuchtyk. Chór koncertował na licznych scenach w kraju i poza jego granicami zdobywajac liczne i znakomite nagrody. Cartusia specjalizuje się w muzyki sakralnej - od chorału po muzykę współczesną, ale nie stroni też od muzyki rozrywkowej. W swoim dorobku ma kilka płyt i ciekawe kompozycje t.j. Ave Maria - Arnolda von Brucka czy Nieszpory Kobiece kompozycji Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Zarówno chór, jak i sama dyrygentka, wielokrotnie otrzymywali nagrody za bogaty dorobek artystyczny i propagowanie wartości muzycznych. Ponad wszystko, Cartusia pozostaje jednak przestrzenią dla współistnienia przyjaźni, muzyki i kultury.

 

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

LucianoLuciano

0 0

Trzech tenorów poćwiczy gardła, zapraszamy do kontaktu

14:16, 07.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaszubaKaszuba

0 0

Nie zostały nagrodzone tylko zakwalifikowane do złotego , srebrnego i brązowego pasma . W zależności od poziomu jaki reprezentowały . Nagrody otrzymały inne chóry . Proszę zapoznać się z protokółem jury.

19:18, 07.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%