Zamknij

Sulisława Borowska i Piotr Zatoń nominowani do nagrody Teodory

19:00, 14.04.2025
Skomentuj fot. UMWP fot. UMWP

Nagrody Teodory to wyróżnienie dla liderek i liderów kultury, którzy swoją pasją, zaangażowaniem i innowacyjnymi działaniami przyczyniają się do jej rozwoju i promocji w naszym regionie. Szansę na zdobycie tej nagrody ma dwoje mieszkańców pow. kartuskiego.

Inicjatorem ustanowienia Nagrody Teodory, czyli Pomorskiej Nagrody dla Liderek i Liderów Kultury, jest samorząd województwa pomorskiego, a wszelkie działania z nią związane koordynowane są przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. 

Patronką nagrody jest Teodora Gulgowska (1860-1951) – malarka, animatorka kultury i sztuki ludowej, która zainicjowała rozwój lokalnego rzemiosła na Kaszubach, a wraz z mężem Izydorem Gulgowskim współzakładała pierwsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu we Wdzydzach koło Kościerzyny.

- Nagroda Teodory podkreśla rolę liderów i liderek, którzy inspirują, integrują społeczności i tworzą nowe przestrzenie dla kultury, a także wykorzystują działania kulturalne jako narzędzie do budowania pozytywnej zmiany w swoich lokalnych społecznościach - mówi Marta Szadowiak, dyrektorka NCK.

Szansę na zdobycie tej nagrody ma siedem wyjątkowych osób. Wśród nich znaleźli się także działacze z powiatu kartuskiego: Piotr Zatoń oraz Sulisława Borowska.

Sulisława Borowska to animatorka kultury, edukatorka dorosłych i trenerka z wieloletnim doświadczeniem, od dzieciństwa związana z Kaszubskim Uniwersytetem Ludowym w Wieżycy. Dzięki swojemu interdyscyplinarnemu wykształceniu i szerokim kompetencjom aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnych, głównie na Kaszubach, aktywizując ich potencjał kulturowy i społeczny.

Sulisława Borowska jest współtwórczynią innowacyjnych metod edukacji animatorek kultury, realizuje programy szkoleniowe dla seniorów (m.in. nominowany do nagrody Regiostars 2023 projekt Nestor 2.0), prowadzi warsztaty rękodzieła, organizuje plenery sztuki oraz inicjuje programy takie jak Uniwersytet dla Kobiet Aktywnych i Akademia Dialogowania dla Młodych. Od ponad dekady zaangażowana jest w Bytowskie Forum Animatorek Kultury oraz inicjatywę Etnotank. Jej praca przynosi widoczne, pozytywne zmiany w społeczności lokalnej, przyczyniając się do jej integracji, rozwoju kulturalnego oraz obywatelskiego zaangażowania.

Piotr Zatoń jest prezesem Fundacji Aby Chciało Się Chcieć (od 2011 r.) oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie (od 2024 r.). Jako prezes Fundacji ACSC zainicjował i wyprodukował film „Jutro będzie padać” (premiera kinowa w 2023 r.), który poruszając ważną dla Kaszubów tematykę historyczną, spotkał się z ogromnym uznaniem i wdzięcznością ze strony lokalnej społeczności, czego dowodem były liczne wzruszone reakcje widzów i wysoka oglądalność filmu w Internecie.

Od czasu objęcia funkcji dyrektora GOK w Sulęczynie, Piotr Zatoń zyskał szerokie poparcie mieszkańców i lokalnych władz dzięki znaczącemu ożywieniu życia kulturalnego gminy. Jego starania zostały docenione m.in. poprzez przyznanie dodatkowych środków na działalność ośrodka przez wójta Sulęczyna oraz decyzję rady sołeckiej o wsparciu inicjatyw GOK-u z funduszu sołeckiego. Wyrazem uznania dla jego działań było również zaangażowanie lokalnych sponsorów, w tym podmiotów prywatnych oraz zagranicznych, w realizowane projekty.

Wśród nominowanych znaleźli się także:

  • Renata Sztabnik - dyrektorka Biblioteki Publicznej w Kobylnicy, członkini Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych.
  • Jarosław Marciszewski - lider zespołu Remont Pomp działającego przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, w którym wspólnie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, muzykami i wolontariuszami tworzy unikalną muzykę inspirowaną etnicznymi i eksperymentalnymi brzmieniami.
  • Patrycja Blindow - animatorka kultury, absolwentka prawa, medioznawstwa i podyplomowego Filmoznawstwa na Polskiej Akademii Nauk, prowadząca z mamą i babcią kino Żeglarz w Jastarni, a od 2024 r. także kino Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
  • Michał Miegoń - inicjator i kurator szeregu działań kulturalnych w Trójmieście w 2024 r., mających na celu popularyzację lokalnej historii, artystów oraz animację kultury w dzielnicach Gdyni
  • Ewa Orzechowska - nauczycielka z doświadczeniem międzynarodowym, która po przeprowadzce do Polski zainicjowała i od 18 lat prowadzi Grupę Brzozaki w Chośnicy, aktywizując dzieci i młodzież z okolicznych wsi poprzez działania teatralne i kulturalne. 

Gala wręczenia Nagrody Teodory za rok 2024 odbędzie się podczas Dnia Działających w Kulturze, który w tym roku potrwa aż dwa dni. Pierwszego dnia wydarzenia (28 maja) uczestnicy wezmą udział w specjalnych warsztatach, natomiast drugiego dnia (29 maja) spotkanie przeniesie się do Centrum św. Jana, gdzie głównym tematem będzie docenianie pracy, sukcesów i wyzwań w sektorze kultury. To właśnie podczas tego wydarzenia, po raz pierwszy wręczona zostanie Nagroda Teodory. W programie przewidziano także wystąpienia eksperckie, debatę, spotkania i sesje stolikowe z nominowanymi do nagrody liderkami i liderami pomorskiej kultury oraz wiele innych aktywności.

(info: UMWP, oprac M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Gratulacje Gratulacje

0 1

Zasłużona nominacja dla pana Zatonia. W Sulęczynie po latach totalnego marazmu w GOKu dzieje się wiele pięknych rzeczy i ciekawych inicjatyw, które też integrują mieszkańców i naprawdę każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie. Trzymamy kciuki :)

17:05, 15.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Naprawdę?Naprawdę?

1 0

Nagradzać dyrektora GOKu za to co to niego należy???

20:15, 15.04.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

lokalslokals

1 0

Zgadza się, to że ktoś robi za co mu się płaci nie powinno być nagradzane, a że wcześniej było gorzej to efekt nieudolności poprzednika i jego poufałości z władzami gminy, które powinny go kontrolować.

21:42, 15.04.2025

p. Zatoń p. Zatoń

1 0

Byłem na pokazie filmu, naprawdę potrzebny film, ale z tego co widziałem było więcej osób zaangażowanych w jego produkcję, zwłaszcza reżyser i autor scenariusza - to mu się należy nagroda za film.

20:17, 15.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%