Zamknij

Konkurs dla młodzieży dot. trzeźwej jazdy. Do wygrania kurs na "prawko"

13:02, 11.03.2019 | nadesłane: PSSE Kartuzy, oprac. M.Dz.
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Przodkowa, Somonina i Sierakowic może wziąć udział w akcji dotyczącej kierowania samochodem bez procentów. Nagrodą główną jest kurs na prawo jazdy z opłaconym pierwszym egzaminem i badaniami lekarskimi.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kartuzach przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Kartuzach, Ośrodkiem Nauki Jazdy i wybranymi wójtami gmin organizuje akcję dot. profilaktyki w przeciwdziałaniu zażywania środków psychoaktywnych (w tym alkoholu i tzw. środków zastępczych). Do udziału w niej zaproszono młodzież z trzech szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenach wiejskich: ZSP w Somoninie, ZSP w Sierakowicach i ZSP w Przodkowie. 

- Pomysł zorganizowania przedsięwzięcia narodził się na skutek wystąpienia na terenie pow. kartuskiego kilku tragicznych wypadków samochodowych, w których ofiarami śmiertelnymi okazały się bardzo młode osoby, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - podkreślają organizatorzy akcji. -  W związku z tym, iż dość spora liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych posiada prawo jazdy lub jest w trakcie robienia kursu na prawo jazdy, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach pragnie zorganizować praktyczny pokaz jazdy w alkogoglach i narkogoglach, w celu uświadomienia przyszłym i obecnym kierowcom, jak wielkie zagrożenie stwarza alkohol i środki odurzające spożyte przed jazdą samochodem. Najlepszym sposobem, aby młodzież zapamiętała pewne rzeczy, jest doświadczenie tego w praktyce.

Do wygrania prawo jazdy

Dla uczniów nieposiadających prawa jazdy i nie będących w trakcie kursu równolegle zostanie przeprowadzony międzyszkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz negatywnych skutkach spożywania alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych. Konkurs składać się będzie z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. 

- W części teoretycznej każdy z 9 uczestników konkursu odpowie na 5 pytań o zróżnicowanym poziomie trudności. Część praktyczna polegać będzie na wykonaniu kilku zadań, które z pozoru wydają się być łatwe, w rzeczywistości są praktycznie nie do wykonania przez uczestnika w alkogoglach lub narkogoglach, np. chodzenie po prostej linii, przenoszenie przedmiotów z punktu A do B, slalom między pachołkami, itp - opisują organizatorzy konkursu. 

Główną nagrodę w konkursie ufundował wójt gminy Somonino - to kurs na prawo jazdy, z opłaconym pierwszym egzaminem i badaniami lekarskimi.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczestnikami konkursu będą 3 osoby z każdej z zaproszonej do udziału szkoły. W tym celu szkoły zobowiązane zostaną do przeprowadzenia etapu międzyszkolnego w terminie 25-29 marca 2019 r, polegającego na rozwiązaniu testu składającego się z ok. 30 pytań. Test powinien zostać przeprowadzony przy nadzorze przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. Termin przeprowadzenia etapu międzyszkolnego konkursu szkoły wybierają indywidualnie, wybrany termin należy podać nie później niż do 15 marca 2019 r.

Organizator przedsięwzięcia zapewnia szkołom z Przodkowa i Sierakowic darmowy dojazd do ZSP w Somoninie i powrót do szkół. Dla każdej ze szkół zostanie oddany do dyspozycji jeden autokar (ok. 50 osób). W przypadku jakichkolwiek pytań prosi się o kontakt z pracownikiem Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia telefonicznie (tel. 58 681 07 21 wew. 40) lub e-mailowo (e-mail: [email protected]).

Termin realizacji konkursu planuje się na 5 kwietnia br., w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia i Światowego Dnia Trzeźwości. Odbędzie się on przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego.

(nadesłane: PSSE Kartuzy, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

bekowobekowo

0 2

Ja też chce się nauczyć jazdy po pijaku! Gdzie można się załapać na takie szkolenie "na sucho"? 14:11, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Istotne rozróżnienieIstotne rozróżnienie

0 0

Znam wielu i widzę wielu, którzy jeżdżą NA TRZEŹWO, ale NIE MYŚLĄ TRZEŹWO podczas jazdy.
Na przykład nie patrzą w lusterka, włączają kierunkowskaz PO skręcie zamiast PRZED, wyprzedzają na pasach, jeżdżą nocą na długich światłach oślepiając tych z naprzeciwka, nie potrafią w zakręcie utrzymać się na własnym pasie ruchu itp. itd.... BYĆ TRZEŹWYM - a JEŹDZIĆ NA TRZEŹWO to dwie osobne sprawy. Wszyscy mają prawo jazdy, ale tylko niektórzy są kierowcami, tak samo jak wszyscy potrafią pisać, ale niewielu jest pisarzami. 17:34, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eeeeee

2 0

że jak bez prawka mnie nie złapią na bani to wygram prawko :D ?? 18:34, 11.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone