Zamknij

Kiełpino. Uroczyście podsumowano Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

22:19, 21.02.2024 Aktualizacja: 22:37, 21.02.2024
Skomentuj fot.SP Kiełpino fot.SP Kiełpino

W Szkole Podstawowej im. Partyzantów Gryfa Pomorskiego w Kiełpinie odbyło się uroczyste podsumowanie realizowanych działań w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Dyrektor szkoły Jolanta Kosznik w swoim wystąpieniu podkreśliła, jak ważną rolę odgrywa język w życiu narodu. Mówiła też, że nadrzędnym zadaniem każdego człowieka jest dbanie o poprawne wysławianie się, ale i konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

W dalszej części uroczystości to uczniowie wystąpili w roli ekspertów języka ojczystego, którzy w formie filmu zaprezentowali wyniki swoich badań językowych przeprowadzonych w naszej szkole.

Przypomnieli oni zebranym historię języka polskiego oraz zacytowali pierwsze znane pełne zdanie pochodzące z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku dotyczące opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” w wolnym tłumaczeniu "Daj, niech ja pomielę ziarno, a ty odpoczywaj".

Uczniowie w trakcie apelu nawiązali również do korzeni tego święta przedstawiając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu w 1952 roku. To wtedy zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Występujący zwrócili szczególną uwagę na to, że w historii naszego narodu były czasy, w których Polacy musieli również walczyć o wolność językową wykazując się odwagą i patriotyzmem, łamiąc zakazy wroga oraz buntując się przeciwko rusyfikacji i germanizacji.

Mogliśmy także wysłuchać Mowy Ojczystej, która podkreślała swoją potęgę i obecność we wszystkich momentach życia narodu. Przywołała słowa ojca polskiej literatury Mikołaja Reja: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

Podczas apelu goście wysłuchali recytacji utworów polskich poetów i pisarzy między innymi Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza, ponieważ rok 2024 został objęty przez Senat ich patronatem.

Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz wręczając nagrody laureatom konkursów podkreślił, jak ważny jest także język kaszubski integrujący regionalną społeczność oraz zachowujący dla przyszłych pokoleń piękne tradycje.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

1. "Pięknie piszę" - Konkurs Kaligraficzny dla uczniów klas II-IV
I miejsce- Natalia Stolc kl.2b, Alan Tandek kl.3c, Kinga Krauza kl.4b
2. "STOP Wulgaryzmom" - Konkurs Plastyczny dla uczniów kas V-VI
I miejsce- klasa 5c, wyróżnienie klasa 5a
3. "Ułóż akrostych!" - Konkurs Poetycki dla uczniów klas VII-VIII
I miejsce- klasa 7b, wyróżnienie klasa 8b
4. "Język polski od A do Ż" -Konkurs indywidualny dla uczniów klas VII-VIII
I miejsce- Dagmara Przybylska kl.8b,
II miejsce- Paweł Laskowski kl. 8a,
III miejsce- Amelia Wilczewska kl.7b, Kamila Partyka kl. 8b

Podczas uroczystości podziękowano też pani Alicji, która w szkole pełniła od wielu lat funkcję sekretarza i teraz nadszedł czas jej przejścia na emeryturę. Uroczysty apel uświetniły występy szkolnych zespołów: "School Life", chóru "Monodia" i Zespołu Regionalnego "Wesołe Ludki", które zaprezentowały utwory muzyczne nawiązujące do mowy ojczystej.

(SP Kiełpino/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Ten który zrujnował Ten który zrujnował

6 6

Tu można zobaczyć tego co zrujnował wyprzedał majątek gminy. Gmina bez dróg, bez ścieżek rowerowych, tylko krótkie ścieżki rowerowe w samych Kartuzach za horendalnie zawyżone koszta. W sołectwach tylko średniowiecze. Dlugi gminy najwyższe na Pomorzu około 100 mln. Ale za to dba się o wybranych przedsiębiorców inwestując środki gminne w wysokości 3.5 mln. Kanalizacja gminy to zapaść. Internet to marzenie tylko. Okoliczne gminy wsxystkie drogi gminne wyasfaltowane - gmina Stężyca, gmina Przodkowi w 100% skanalizowana, gmina Chwaszczyno ponad 22 mln na łączą światłowodowye, kilometry ścieżek rowerowych. Gołuński doprowadził gmine do całkowitej ruiny. Zobaczymy po jakim czasie posty o zapaści gminy zostaną usunięte prze kogo.... sami pomyślcie. 02:53, 22.02.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Kądkandydaci Kądkandydaci

1 2

To tylko wy potraficie tak się zniżyć na samo dno i tyle osiągnięcie w wyborach. Nie dorastacie obecnemu burmistrzowi do pięt. Tażacie się w błocie z którego nigdy nie wyjdziecie, jesteście na dnie i tam też zostaniecie. 22:57, 22.02.2024


4-ro klasistka4-ro klasistka

2 2

Proszę poprawić DWA BYKI (a nawet 3), za które dostałabym w szkole pałę przy tablicy 😥 14:52, 23.02.2024


RodzicRodzic

11 0

Fajna inicjatywa. Gratulacje dla dyrekcji i nauczycieli tak kreatywnych działań. 07:08, 22.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adam KAdam K

9 0

Super inicjatywa. Niech młode pokolenie jest świadome jak ważna jest mowa ojczysta. 07:21, 22.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Ten który zrujnował@Ten który zrujnował

4 4

Da się zauważyć że im bliżej wyborów wszelkie imprezy na terenie gminy odbywają się ku czci panującego .To nic że jest nieudacznikiem którego cechą rozpoznawalna jest ignorancja Jego dalsze trwanie na tym stanowisku to pewna porażka nas wszystkich 😭 08:30, 22.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Co Co

4 4

Tam robi ten smutny pan od polskiego Wczoraj pracował za eksperta od ścieżek rowerowych Przecież to ten sam co zainicjował budowę obwodnicy dookoła kwiaciarni zna się na wszystkim Po prostu geniusz ! 09:12, 22.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Władys Władys

4 3

Może lepiej już nie wysyłajmy dzieci do szkół Nowacka ministrą MGG polonistą -strach się uczyć 09:21, 22.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%