W ZSZiO w Żukowie odbyła się dziś konferencja podsumowująca wyniki projektów Erasmus+ w latach 2024-2025. Uczniowie i nauczyciele opowiadali, jak dzięki programowi poszerzyli swoje horyzonty, poznali nowe kraje, nauczyli się języków.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej na rzecz edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Wspiera wymianę edukacyjną: naukę za granicą, mobilności zawodowe itp. Od lat bierze w nim udział ZSZiO w Żukowie.
Szkoła otrzymała akredytację na projekty realizowane w nowym programie Erasmus+ na lata 2021-2027 w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Uzyskanie jej wiąże się z gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z wyjazdami uczniów i kadry kształcenia zawodowego na zagraniczne staże i praktyki zawodowe.
- Wyjazdy uczniów służą podniesieniu jakości i zwiększeniu atrakcyjności szkolnictwa i kształcenia zawodowego w Europie oraz wspieraniu współpracy między systemami edukacji i szkoleń w krajach uczestniczących w programie - informują nauczyciele.
W ciągu ostatniego roku uczniowie i nauczyciele gościli we Włoszech, Turcji oraz w Hiszpanii. Relacje z wyjazdów, historię zdobywanych doświadczeń i praktyk mogli usłyszeć uczestnicy dzisiejszej konferencji, m.in. uczniowie SP nr 1 w Żukowie czy innych szkół ponadpodstawowych z powiatu kartuskiego.
[FOTORELACJA]29655[/FOTORELACJA]
- Sukcesy te są owocem naszej pracy, kooperacji i zaangażowania. Nasza szkoła jako aktywny uczestnik europejskiej przestrzeni edukacyjnej od lat kieruje się takimi wartościami jak otwartość, solidarność, równość szans oraz poszanowanie różnorodności - mówiła dyrektor Gabriela Kowalska. - Dążymy do tego, aby uczniowie stawali się świadomymi obywatelami Europy.
Jak podkreśliła - Eramsus + pozwala uczniom poznać kulturę i codzienność rówieśników z innych krajów. To też okazja do rozwoju językowego i osobistego.
Dzisiejsza konferencja ona także okazją do debaty "Dlaczego warto brać udział w projektach Erasmus?".
- Program Erasmus + pozwala nam zdobywać kompetencje zawodowe i językowe. Uczymy się porozumiewać w języku angielskim w domach oraz w pracy - mówił jeden z uczniów, Filip. - Możemy poznać wiele nowych osób, ich kulturę.
- Pozwala on na poznanie języka codziennego, ale też i zawodowego - mówiła nauczycielka Katarzyna Dagiel. - Rozwija ogólne umiejętności komunikacji. Bywa tak, że nie tylko nasi uczniowie mają problem z językiem, ale też rodziny ich goszczące czy pracodawcy. Uczą się mowy ciała, a także korzystania z możliwości technologicznych takich jak na przykład translator w telefonie.
- Udział w międzynarodowej wymianie zwiększa szanse uczniów na rynku pracy. Obecnie coraz więcej pracodawców poszukuje osób otwartych, samodzielnych, otwartych na nowe kultury. Udział w takiej międzynarodowej wymianie daje możliwość wykazania się tym, że osoby te wychodzą ze swojej strefy komfortu, są w stanie odnaleźć się w nowym środowisku - stwierdziła nauczycielka Magdalena Wróblewska.
Podczas wydarzenia wręczono również specjalne certyfikaty uczestnikom projektów, odbył się konkurs wiedzy o Europie, a także pokaz mody europejskiej.
Obywatel 15:16, 10.04.2025
W Żukowie to jest niezły stan umysłu, nawet Erasmus nie zmieni tego
Użytkownik16:51, 10.04.2025
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Pincset17:39, 10.04.2025
Erasmus jest lepszym programem prodemograficznym niż 800+
Dzięki Erasmusowi już kilka lat temu policzono, że urodziło się w Europie ponad 1mln dzieci
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 1
Nie rozumiem tego toku myślenia. Najważniejsze że młodzież korzysta i buduje świadomość o świecie. Mamy wspaniałych młodych ludzi i tego też nawet taka wypowiedź nie zmieni. Pozdrawiam