Zamknij

"Razem do zawodu". Pomysł na ekologiczny okap i szydełkowa integracja nagrodzone

14:06, 24.04.2025 Aktualizacja: 14:07, 24.04.2025
Skomentuj Uczniowie ZST w Kartuzach. fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP Uczniowie ZST w Kartuzach. fot. Łukasz Tokarczyk/UMWP

Wczoraj odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs "Razem do zawodu”. Konkurs skierowany był do uczniów branżowych szkół I stopnia i techników. Wysokie miejsca zajęli w nim uczniowie ze szkół powiatu kartuskiego.

Konkurs „Razem do zawodu” był okazją dla uczestników na zdobycie nowych umiejętności i wiedzy, a także możliwością zaprezentowania talentów i predyspozycji zawodowych. Uczniowie pracowali zespołowo nad projektem edukacyjnym, w którym wykorzystana została wiedza oraz umiejętności nabywane w trakcie nauki w kształceniu zawodowym.

Wczoraj odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs. Był to wyjątkowy moment – zwieńczenie wielu miesięcy pracy, kreatywności i pasji młodzieży z całego województwa pomorskiego.

W tegorocznej edycji udział wzięło 282 uczniów w 72 zespołach projektowych. Do finału zakwalifikowano aż 46 projektów, spośród których 19 zostało nagrodzonych. Konkurs odbywał się w sześciu kluczowych branżach – od zdrowia i srebrnej gospodarki, przez energetykę, aż po nowoczesne technologie.

Jury oceniało m.in. innowacyjność, jakość wykonania, zgodność z profilem zawodowym oraz potencjał wdrożeniowy przedstawionych pomysłów.

- Ten konkurs to doskonała okazja dla uczniów, by połączyć naukę z realnymi wyzwaniami, z jakimi mogą się spotkać w przyszłej pracy zawodowej – podkreślał Adam Krawiec dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dwie szkoły z powiatu kartuskiego zdobyły laury w swoich kategoriach. 

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kartuzach zostali laureatami w kategorii Energetyka. Ich projekt „EKOKAP” – samowystarczalny, ekologiczny okap kuchenny przekształcający parę wodną w energię elektryczną za pomocą termoogniw – to nie tylko techniczna innowacja, ale i realna propozycja dla nowoczesnych gospodarstw domowych.

Pomysłodawcami projektu był zespół w składzie: Milena Damps, Kacper Sikora, Maciej Dawidowski, Piotr Cybula, Emanuel Młyński. Opiekunem był Sławomir Bruniecki – nauczyciel przedmiotów z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach zajęli drugie miejsce w kategorii "Zdrowie i srebrna gospodarka".

Ich projekt społeczny „Uwięzieni na szydełku” (uWIĘZIeni) to prawdziwa lekcja empatii i integracji międzypokoleniowej. Młodzież, łącząc siły z seniorami z Klubu Seniora w Kartuzach, tworzyła czapeczki dla noworodków z lokalnego szpitala, uczyła starsze pokolenie obsługi smartfonów i przede wszystkim – budowała mosty między pokoleniami.

W zespole znaleźli się: Kinga Kozłowska, Natalia Richert, Julia Rejter, Amelia Narloch i Łukasz Gołąbek, a opiekunem grupy była Agnieszka Głodowska – pedagog szkolny.

(oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%