Zamknij

Pomorscy samorządowcy przeciwko Lex Czarnek. "To powrót do PRL"

09:59, 04.01.2022 | oprac. M.Dz., info: UMWP
Skomentuj fot. UMWP
REKLAMA

Planowana reforma edukacji, tzw. „Lex Czarnek”, zdaniem samorządowców z Pomorza i nie tylko, jest niezgodna z Konstytucją. Zmiany godzą i w uczniów, i w nauczycieli. W poniedziałek przeciwko planowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmianom w prawie oświatowym protestowali prezydenci miast, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z woj. pomorskiego. 

W konferencji wzięli udział m.in. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialni za edukację, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu wraz z Młodzieżową Radą Miasta Sopotu i Młodzieżową Radą Miasta Gdańska, Kreatywną Pedagogiką i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Byli także samorządowcy z takich miast i powiatów jak: Słupsk, Malbork, Stare Pole, Reda, Linia, Krynica Morska, Pruszcz Gdański, Kwidzyn, Chojnice, Starogard Gdański, Puck, powiat sztumski, powiat malborski, powiat chojnicki, powiat starogardzki, powiat gdański, powiat pucki.

- To, co planuje minister Czarnek, to nic innego jak powrót do najczarniejszych czasów PRL i sanacyjnego autorytaryzmu. To niszczenie szkoły - mówił Leszek Sarnowski, starosta sztumski.

Zgodnie z planowanymi zmianami, kompetencje jednostek samorządu terytorialnego, takie jak na przykład tworzenie lokalnej sieci szkół czy powoływanie dyrektorów placówek oświatowych, zostaną bowiem ograniczone. W czasie konferencji wypowiedzieli się również uczniowie.

- Mamy marzenia wolnej szkoły i demokratycznej Polski. Nie osiągniemy tego żyjąc w strachu. Chcemy wiedzy prawdziwej, a nie ideologii – mówiła Zofia Wojtkiewicz, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu. „Lex Czarnek” to również próba ograniczenia możliwości organizowania zajęć dodatkowych w szkołach.

- Zmiany zablokują dyrektorom i nauczycielom możliwość korzystania ze wsparcia organizacji społecznych. Decyzję, jakie zajęcia i kto je będzie organizować, będzie podejmował kurator oświaty – podkreślała Małgorzata Czarzyńska-Jachym, wiceprezydent Sopotu.

Warto także zaznaczyć, że z uwagi na niską subwencję oświatową, te możliwości już teraz są ograniczone.

O zatrzymanie zmian w edukacji zaapelowała w grudniu 2021 r. Pomorska Rada Oświatowa.

[ZT]38280[/ZT]

- Projektowane zmiany wzmacniają znacząco rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, tj. kuratora oświaty, będącego hierarchicznie usytuowanym organem rządowej administracji zespolonej w województwie, w istotny sposób ograniczają kompetencje i samodzielność samorządów w realizacji zadań własnych w obszarze edukacji publicznej – mówił Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz wiceprzewodniczący PRO.

Pomorska Rada Oświatowa zwracała uwagę, że zawarte w rządowym projekcie regulacje podporządkują decyzje samorządu w kluczowych kwestiach zarządzania edukacją publiczną nadzorowi kuratora oświaty, naruszając tym samym art. 171 Konstytucji RP.

Pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym, znanego jako tzw. „Lex Czarnek”, odbędzie się we wtorek, 4 stycznia 2022 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej.

(oprac. M.Dz., info: UMWP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (27)

PO'morscy ?PO'morscy ?

36 23

Buuhahahahaaa!!! 10:39, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Andrzej BystronAndrzej Bystron

43 21

Co to za bzdura znowu wymyślona ?
Całkiem nie dawno lex TVN teraz lex Czarnek widocznie nie mają co robić i tylko wymyślają jak się pokazać 😀
Może trzeba zrobić:
"lex pieniądze rządowe - my nie chcemy, mamy swoje bo dobrze gospodarujemy !!!" 10:48, 04.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@Andrzej Bystron@Andrzej Bystron

21 21

Panie Andrzeju pan jest w wieku rodziców Drewki może pan ich nawet zna niech pan się ich zapyta czy są zadowoleni ze swojego syna i proszę nam to zrelacjonować myślę że większość na tym forum jest ciekaw ich odpowiedzi? 11:49, 04.01.2022


WacuśWacuś

6 6

Niedawno.. 12:18, 04.01.2022


PytaniePytanie

48 16

Czy dzisiaj, aby na pewno szkoły są wolne, czy zależne od wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz posłusznym im dyrektorom, często głęboko-włazom? 10:55, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZenZen

41 23

Zawsze te same osoby,nazywają się elitą pomorza. Zamiast coś wspólnie zrobić dla kraju,zawsze szmącą. 11:02, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Andrzej...@Andrzej...

31 38

Wymyślają? Raczej reagują na te głupoty wprowadzane przez rząd co chwilę. 11:20, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DarmozjadyDarmozjady

35 20

Szkoła powinna być wolna przede wszystkim od pseudoelit będących największym nieszczęściem dla pomorza Ponieważ jesteście bardzo słabi w zarządzaniu i gospodarowaniu próbujecie robić zadymę i chcecie grzebać przy wartościach .Gospodarkę już zniszczyliście od wartości trzymajcie się z daleka ze swoim nieporadnym bełkotem 12:01, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NikssNikss

29 24

W PRLu to my już jesteśmy od jakiegoś czasu, tylko to jest taki PRL pisowski, za prawdziwego PRLu, było wiadomo, że władza była przeciwko elitom, oraz tym, którzy mieli odwagę powiedzieć NIE. Obecnie dzieje się to samo, tylko wmawia się nam, że to jest demokracja, a postępowanie władzy oraz inwigilacja, indoktrynacja i propaganda jak za PRL. Do tego władza wszystko może, władzy wszystko wolno. Kto nie z władzą ten jest przeciwko władzy. 12:06, 04.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WowWow

10 18

Bzdury pleciesz, szanowny Panie 16:17, 04.01.2022


Andrzej BystronAndrzej Bystron

30 18

Bardzo trafny komentarz.
Radni poszczególnych samorządów i są nauczycielami czy to w szkołach Gminy Kartuzy, gdzie organem prowadzącym jest owy samorząd są bardzo mało niezależni (tam gdzie są strategiczne decyzje jak np. udzielenie lub nie udzielenie absolutorium czy likwidacja szkoły !!!
12:14, 04.01.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

StefekStefek

18 15

Drogi Panie Andrzeju, niechże Pan nauczy się pisać po polsku. Szczęść Boże. 12:21, 04.01.2022


Zdziwiony Zdziwiony

20 16

Pań Andrzej ma rację w większości w samorządach pracują nauczyciele,policjanci lub lekarze . 13:41, 04.01.2022


StefekStefek

15 4

Ale dlaczego łapki w dół, Pan Andrzej jest przecież intelektuaistą, nie wypada mu pisać z błędami.. 15:51, 04.01.2022


PO i po wszystkimPO i po wszystkim

33 21

Żal mi tych ludzi ze zdjęć mam wrażenie że niedorośli do Polski, samorządu, a w żadnym przypadku do szkolnictwa, Jesteście marni a marni niestety kreują jeszcze marniejszych smutne ale prawdziwe 12:35, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiedźWiedź

22 27

Ależ wy jesteście tępi wy komentatorzy. Propaganda partyjnej TVPis zrobiła jednak swoje i całkiem z mózgów zrobiła wam twarożek. Żal d... ściska jak się czyta te wasze pseudo mądre wypociny. W ogóle rozumiecie o co chodzi w ustawie, którą ten kretyn Czarnek chce wprowadzić, czy tak piszecie żeby tylko źle pisać??? 12:51, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TuskowronaTuskowrona

27 21

niech ich kibice Lechii Gdańsk pogonią, bo to są jakieś złamasy, w ogóle chyba wstydu nie mają, Niemcy zawsze kłamali i gnębili Polaków, zwłaszcza, ci z Gdańska, co to 90% głosowało na NSDAP 12:52, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


"To powrót do P"To powrót do P

21 16

Tak to się zgadza za PRL z naszymi wartościami walczyła komuna w PO -PRL bis walczą ci ze zdjęcia jak wam nie wstyd......
13:22, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MeistroMeistro

22 13

Nic się nie zmieniło, czy to PZPR za czasów PRL, czy to PiS za czasów demokracji, jedni jak i drudzy mają w d.... naukę jako pozyskanie wiedzy i umiejętności korzystania z niej.
Najważniejsza staje się ideologia. Gdy skończył się PRL, to szkolnictwo.. właściwie nie szkolnictwo a dzieci i młodzież ucząca się w placówkach oświatowych, jest poddawana nieustannym zmianom, nie liczy się wiedza, nie liczy się wolny myślący samodzielnie naród, liczy się ideologia.
Eksperymenty z wcześniejszym rozpoczęciem nauki, eksperymenty z gimnazjami, co róż zmiany programowe. Likwidacja tzw "szkół specjalnych" zaniedbanie szkół zawodowych, doprowadziło do tego, że naprodukowano obywateli, którzy są nieporadni życiowo, brak nam wykwalifikowanych pracowników zawodowych, mamy całą masę szkół tzw branżowych, gdzie w jednej klasie są fryzjerzy, kucharze, ślusarze. Te szkoły to porażka, bo oni nie posiadają przedmiotów zawodowych, oni nie są kształceni kierunkowo, nie pozyskują specjalistycznej teoretycznej wiedzy, ślusarze nie mają przedmiotów pomagających im nauczyć się pomiarów podstawowymi przyrządami pomiarowymi typu suwmiarka, czy mikrometr, to jest na prawdę tragedia.
Kiedyś mówiono, że do zawodówki idą tłuki, a prawda była taka, że te tłuki były podstawą funkcjonowania wielu gałęzi gospodarki, ludzie Ci posiadali konkretne wyuczone umiejętności, wielu z nich po zakończeniu zawodówki kontynuowało naukę w szkołach średnich. Mieliśmy wykwalifikowana kadrę pracowników zawodowych, a od czasu dorwania się do władzy czy to dawnego obozu PO, czy obecnego PiS, oraz wcześniejsze twory, z których wywodzą się obecne ugrupowania ciągle się gmera w tym systemie nauczania.
Były też szkoły tzw specjalne, nazwa nietrafiona, ale tam trafiały osoby, które nie radziły sobie w "normalnych" szkołach, oni też zdobywali zawody, obecnie pcha się ich w ramach wyrównywania szans do "normalnych" szkół, gdzie wielu z nich w zderzeniu z rzeczywistością nie powinni się znaleźć.
Te szkoły nie były złe, one wielu dały szansę na samodzielność, ukończenia szkoły, po której mogli znaleźć pracę- oczywiście nie wszyscy. Teraz trafiają się praktykanci, którzy nie radzą sobie z prostymi czynnościami, nie mają zaplecza teoretycznego przygotowującego ich do zawodu, ale za to świetnie przesuwają palcem po ekranie smartfona.15:05, 04.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TatuśTatuś

15 12

Rząd walczy z inteligencją. Nie od dziś wiadomo , że Kaczyński nie cierpi elity myślącej. 10:03, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Tatuś @Tatuś

11 16

Jak rząd walczy z inteligencją to spoko z tobą nie powalczy 10:57, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Covid Covid

11 16

Jestem. Jak najbardziej przeciwko tym POmorskim samorządowcom. 12:47, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OburzonyOburzony

3 0

Walczcie o powrót dwóch godzin darmowych w tygodniu, które Wam zabrał Kaczyński! Proszę podać z imienia i nazwiska samorządowców i nauczycieli, jeżeli tacy byli, którzy dumnie protestowali przeciw wprowadzeniu do szkół szmatławych, dyletanckich podręczników, w których aż roiło się od niespójnych zapisów. Podręczników napisanych i wydanych przez kogokolwiek, bez jakiejkolwiek cenzury naukowej, byle zaakceptowanych przez jednego nauczyciela (nie np. rady naukowej, nie kuratorium), których było tyle na jedną klasę aby brat czy siostra, lub ktokolwiek inny nie mógł z nich później korzystać bo jego nauczyciel wybrał inny albo był już pobazgrany! Wszystko to w czasach, kiedy za wszystko płacił rodzic, opiekun bo od Rządu Tuska czy "zatroskanego szkolnictwa" figa z makiem. Dziękuję za taki udział "szkólnych" w tworzeniu programu i organizacji szkoły. Na lekcje! 12:33, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OburzonyOburzony

4 0

Dzisiaj szkoły "wykuwają" samych inteligentów i celebrytów. Do pracy nie ma chętnych. 12:35, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ChrustChrust

3 0

Za obecnych rządów, nawet gdyby pomorskim nauczycielom i samorządowcom wycięto czyraki na tyłku, byliby niezadowoleni. Dziwi mnie tylko dlaczego jak ćmy lecą do światła, które może ich wcześniej nie spaliło ale już na pewno nie nakarmiło. Może oni karmią się ideologią? Raczej bez może. 12:41, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%