Zamknij

Pomorscy "terytorialsi" zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Kiedy szkolenia?

12:28, 07.01.2022 | nadesłane, oprac. M.Dz.
Skomentuj fot. 7PBOT
REKLAMA

Rozpoczyna się piąty rok funkcjonowania 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2022 roku będzie kilka możliwości, aby dołączyć do tej formacji. Najbliższe szkolenie podstawowe odbędzie się 11-26 lutego w Słupsku w ramach programu "Ferie z WOT".

7 Pomorska Brygada OT ma swoje bataliony w Słupsku i Malborku. W tym roku ma powstać kolejny - 72 Batalion Lekkiej Piechoty w Kościerzynie.

- Aby zostać terytorialsem trzeba wpierw przejść szesnastodniowe szkolenie podstawowe skierowane dla osób, które nigdy nie były w wojsku. Rezerwistów czeka szkolenie wyrównawcze w wymiarze ośmiu dni. Są one organizowane przez te bataliony - informuje Tomasz Klucznik, Oficer Prasowy 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gdzie i kiedy szkolenia?

W tym roku przewidziano po pięć takich szkoleń. Najbliższe, przeprowadzone będzie w ramach programu "Ferie z WOT". Odbędzie się 11-26 lutego w Słupsku.

- Termin ten wybrano nieprzypadkowo. Jest to ukłon do uczniów i studentów, którzy wykorzystując czas swoich ferii zimowych mogą zostać terytorialsami - tłumaczy Tomasz Klucznik. 

Później słupski batalion będzie jeszcze organizował szkolenia podstawowe w terminach: 10-25 czerwca, 09-24 września, 18 listopada-3 grudnia i pierwsza część szkolenia w ramach programu „Ferie z WOT” w terminie 10-11 grudnia. Pozostałe czternaście dni szkolenia w ramach tego programu odbędzie się w terminie ferii zimowych województwa pomorskiego w 2023 r.

W przypadku batalionu malborskiego takie szkolenia są zaplanowane w terminach: 18 marca – 2 kwietnia, 06-21 maja, 25 czerwca – 6 lipca, 15-30 września i ostatnie od 25 listopada do 10 grudnia. Szkolenia takie każdorazowo zakończone są uroczystą przysięgą wojskową.

Na czym będą polegać?

- Jest to dopiero pierwszy etap nauki wojskowego rzemiosła dla terytorialsów. Cały proces szkolenia żołnierza terytorialnej służby wojskowej trwa trzy lata. W pierwszym roku, poznaje on zasady obsługi i posługiwania się bronią, zapoznaje się z uzbrojeniem, sprzętem i wyposażeniem żołnierza lekkiej piechoty. Poznaje zasady topografii, taktyki, pierwszej pomocy, łączności i wiele innych umiejętności, które są niezbędne na współczesnym polu walki. Drugi rok to szkolenia specjalistyczne. W tym czasie żołnierz zdobywa wiedzę i niezbędne umiejętności potrzebne w jego specjalizacji np. sapera, medyka czy snajpera. Trzeci rok ma na celu zgranie wszystkich pododdziałów oraz naukę optymalnego wykorzystania zdobytych umiejętności w ramach swojej sekcji - informuje Tomasz Klucznik. 

Podkreśla, że credo terytorialsa to „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. W myśl tej zasady członkowie WOT wspierają lokalną społeczność w walce z koronawirusem. Poza szkoleniem typowo wojskowym żołnierze uczestniczą też np. w kursach opieki nad pacjentem leżącym, kursach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy czy zdobywają uprawnienia do wykonywania szczepień. Można ich zobaczyć w placówkach medycznych na terenie całego województwa pomorskiego, gdzie wykorzystują w praktyce zdobyte umiejętności odciążając personel medyczny przy walce z koronawirusem.

"Wzrost zainteresowania w zw. z sytuacją na granicy"

Jeżeli jesteś zainteresowany tą służbą skontaktuj się z rekruterami WOT pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Chętnie odpowiedzą na wszystkie dodatkowe pytania i jeszcze bardziej przybliżą specyfikę tej służby. Ponadto pomogą przygotować odpowiednie dokumenty i pomogą w ich złożeniu.

W 2021 roku w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio wcielono 546 nowych żołnierzy. Obecnie brygada liczy ich ponad 1400.

- Zwłaszcza w okresie ostatnich kilku miesięcy zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania służbą. Jest to zazwyczaj związane z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy i chęcią zaangażowania się w obronę naszej Ojczyzny. Wielu nowych żołnierzy mówi, że to tylko przyspieszyło ich decyzję o wstąpieniu w nasze szeregi - zaznacza Tomasz Klucznik.

(nadesłane, oprac. M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (15)

PisiorekPisiorek

17 10

Zapraszamy wszystkich nierobów. Za odbijanie się całymi dniami niezła pensja, polecam ! 13:02, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FormozaFormoza

33 22

Ja proponuję wziąść na przymusowe 16 dniowe szkolenie cenzora POwiatowego Wojtka Drewke tam go wsadzą w kamasze przeczołgają, pogonią, wydrą się na niego i w końcu 40 letni chłop zobaczy co to życie i na czym polega patriotyzm i schudnie przy okazji na pewno na dobre mu to wyjdzie i czytelnikom tego portalu również tego życzę p. Drewce i czytelnikom. Czołem! 13:08, 07.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Chory człowiek Chory człowiek

5 10

Masakra jak ktoś może być taki głupkowaty po co wchodzi na stronę i oczernia właściciela i czytających wolny kraj pisowcu papierze toaletowy Kaczyńskiego sam jesteś ciekawy tej strony i artykułów zazdrość cie zżera że tyle informacji czerwona twarzo morawieckiego niech cie dojadą ładem to zmądrzejesz bucie trekeckiego 👍 20:37, 07.01.2022


@ Chory człowiek @ Chory człowiek

9 3

"taki głupkowaty" , "pisowcu papierze toaletowy Kaczyńskiego" - mówi to osoba która twierdzi że ktoś obraża Drewke proponując mu 16 dniowi kurs militarny? Halo co z tobą jest nie tak? To ty masz problem z nienawiścią i to poważny. To tacy ludzie jak ty obrażają innych i powinno się ich komentarze wykasowywać ale jak pół powiatu już zauważyła na tym portalu wykasowywuje się komentarze propatryiotyczne i propolskie i zostawia antykatolickie i promujące nurt LGBT i gdyby jeszcze te o wartościach prawicowych nie były kasowane to można byłoby się pokusić o stwierdzenie że jest tu wolność słowa dla wszystkich poglądów no ale tego nie można powiedzieć i to co ja teraz piszę też nikogo nie obraża jak ty tylko przedstawia szczerą ocenę sytuacji jaka drażni wielu forumowiczów 10:32, 08.01.2022


@Pisiorek@Pisiorek

19 6

Jak tymi kryteriami patrzeć aby się nie napracować to nie ma lepszego miejsca jak Państwowa Straż Pożarna służba 24h/48h telewizor, playstation , nawet w piłkę można sobie pograć na boisku obok czasami jakiś wyjazd a potem 2 dni wolnego i w dodatku jeszcze po 25 latach emeryturę dają nie ma lepszego miejsca, policja czy wojsko przy tym to "harówa" 13:39, 07.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

krecikkrecik

0 1

Niedobrze i pochopnie sądzisz Pisiorku. Bez Straży Pożarnej na pewno się nie obędzie! Nie mają oni wolnego czasu za wiele, gdyż o porządek lub sprawność skomplikowanego sprzętu musi ktoś zadbać. Żeby o to zadbać trzeba to umieć. Bez odpowiednich kwalifikacji i odpowiedzialności, - ani rusz. Do tego dochodzi nieprzeciętne zaangażowanie i ofiarność w obliczu klęsk żywiołowych. Miałem okazję obserwować i zaszczyt współpracować ze strażakami w trakcie i po wiatrołomach w rejonie gmin; Lipusz i Dziemiany. Mimo że od tego czasu dużo wody upłynęło ośmielam się twierdzić, że gdyby nie wojsko i policja, to niektóre wsie i przysiółki do dziś byłyby bez prądu! Prosząc o wyważony osąd w przyszłości. z głębi norki pozdrawiam! 16:33, 14.01.2022


Nie piszemy wsiąść Nie piszemy wsiąść

13 16

Piszemy wziąć 😊 13:55, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rodzicrodzic

17 15

Wara , z tym maciarowskim wojskiem w szkółach . 14:33, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrenikGrenik

17 16

Czy szefem będzie Antoni z domu wariatów . 14:45, 07.01.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@@

10 8

Z jakiego domu? Może miałeś na myśli Gowina? 15:00, 07.01.2022


XddXdd

4 0

Antoni co jajami dzwoni 09:57, 08.01.2022


Heil WuhanHeil Wuhan

24 13

żaden Polak nie będzie wstępował do formacji, nad którą pieczę mają nasi zaborcy czyli USrael, Chiny-Rosja, oraz Niemcy, bo każdy kto nosi maskę i ma przymus szpryc, jest pod butem Gates i globalistów, a więc wykonuje rozkazy globalistów. Polski żołnierz nie może wysługiwać się wrogim Rzeczpospolitej prawom (przymus maski, przymus szpryc) 14:46, 07.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nie polecamnie polecam

14 6

Ogólnie nie polecam tej formacji, byłem Terytorialsem i się zawiodłem nie tak to sobie wyobrażałem.
Ps. już dla piszących co ty tam wiesz zaznaczam, że byłem na zetce i wiem jak wygląda wojsko 15:06, 07.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@nie polecam@nie polecam

12 9

Nie ściemniaj powiedz szczerze że to oni zawiedli się na tobie na twoich predyspozycjach ale nie przejmuj się spróbuj w PSP a jak tam się nie uda to w OSP a jak tam też zawiedziesz to zostaje ci ZHP! Powodzenia druhu 17:49, 07.01.2022


romrom

5 1

gorzala i prochy do oporu i ew. wyjazd na Białoruś 03:01, 08.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%