Także na Kaszubach czeka nas wyjątkowo upalny dzień. Temperatura w cieniu jeszcze przed południem dochodziła do 30 st. C. Warto pamiętać, że wysokie temperatury sprzyjają niebezpiecznym dla zdrowia udarom słonecznym i cieplnym.
To będzie wyjątkowo gorąca niedziela. Warto skorzystać z letniej aury, ale pomorski NFZ przypomina, że długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć nieść za sobą dotkliwe skutki dla zdrowia.
Co roku latem wiele osób potrzebuje pomocy medycznej właśnie z powodu wysokiej temperatury. Jak informuje Monika Kierat, rzeczniczka prasowa pomorskiego NFZ, w ubiegłym roku na Pomorzu z pomocy medycznej związanej ze szkodliwym działaniem wysokiej temperatury i nadmierną ekspozycją ciała na promienie słoneczne skorzystało 329 osób, z których 172 stanowiły kobiety, a 157 mężczyźni.
- Ponad 150 mieszkańców naszego województwa i turystów, ucierpiało właśnie na skutek udarów cieplnych i słonecznych o różnym natężeniu, a blisko 90 osób doznało omdleń spowodowanych wysoką temperaturą. Inne dolegliwości związane z upałami to między innymi skurcze mięśni, wyczerpania z odwodnieniem, przejściowe zmęczenia organizmu oraz obrzęki. W ostatnich dwóch latach pomorskie placówki medyczne przyjęły z objawami udaru cieplnego i słonecznego najwięcej małych pacjentów do 10 roku życia oraz dorosłych pacjentów w przedziale wiekowym 18-30 roku życia - podkreśla Monika Kierat.
Udar słoneczny, zwany też porażeniem słonecznym, powstaje przy dużym bezpośrednim nasłonecznieniu, przede wszystkim głowy oraz karku. Miejscowe działanie promieni słonecznych na skórę głowy prowadzi do przekrwienia opon mózgowych i mózgu. Objawami takiego udaru mogą być bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry oraz poczucie niepokoju.
W takich przypadkach najlepiej przenieść się bezzwłocznie do chłodnego pomieszczenia, robić zimne lub wilgotne okłady na głowę, pić wodę i wziąć chłodną kąpiel, a później skorzystać z pomocy medycznej.
Udar cieplny, czyli porażenie cieplne, to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało, często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć.
Objawami udaru cieplnego mogą być temperatura ciała powyżej 39 stopni, gorąca czerwona skóra, zwiększone tętno oraz nawet utrata przytomności. Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc! W innym przypadku może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.
Przed przyjazdem karetki należy w miarę możliwości przenieść się w chłodniejsze miejsce, obniżyć temperaturę ciała zimnymi okładami lub zimną kąpielą oraz spożywać dużo płynów.
Podczas upałów trzeba pamiętać o kilku istotnych dla zdrowia zasadach:
- "Parasol noś i przy pogodzie" głosi znana wszystkim sentencja. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nazwa parasol pochodzi od włoskich słów „para sole” oznaczających ochronę przed słońcem, a angielskie słowo umbrella pochodzi od łacińskiego umbra, oznaczającego cień - podkreśla rzeczniczka pomorskiego NFZ.
antykomuch11:37, 21.07.2024
to proste niw włączaj TVP ani TVN bo ci mózg zlasuje, tym bardziej nie czytaj głupot co wypisuje Urban z Sierakowic na expressie antykaszubskim
Hertap12:30, 21.07.2024
Jedż szybko do kartuskiego szpitala
Vvvvvvv 17:45, 21.07.2024
Udaru dostaną te nasze niektóre parafianki jak przyjdą z odpustu i będą opowiadać ten miał to ubrane,ten był z tym ,ten mówił to
1 2
włuncyć TV Pispublika dla mundrych tak jak jo jezdym, doh jo ??