Zamknij

Apel służb drogowych: przepuść pojazdy, które dbają o zimowe utrzymanie dróg

mat. pras., oprac. M.Dz. 14:41, 17.02.2026 Aktualizacja: 15:10, 17.02.2026
2 Apel służb: przepuść pojazdy, które dbają o zimowe utrzymanie dróg fot. Konrad Droma/GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku apeluje do kierowców o przepuszczanie pojazdów zimowego utrzymania dróg w trakcie wykonywania pracy.

GDDKiA prowadzi akcję zimowego utrzymania na blisko 810 km dróg krajowych w woj. pomorskim.

- Od stycznia br. opady śniegu i marznącego deszczu ze śniegiem utrudniają warunki do jazdy. Na naszej sieci dróg już wysypaliśmy ponad 24 tys. ton soli, co jest rekordowym wynikiem - informują służby drogowe. - Pamiętajmy jednak, że przy wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych, związanych z obfitymi opadami śniegu lub marznącego deszczu, służby drogowe nie są w stanie całkiem im zapobiec, a mogą tylko łagodzić ich skutki. Gdy trwają intensywne opady, nie ma możliwości, aby jezdnia była czarna. Kilka minut po przejeździe pługu ponownie pokrywa się ona śniegiem.

GDDKiA podkreśla, że zadaniem kierowców obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Odśnieżanie można prowadzić jednym pługiem lub zespołem pługów. Do dyspozycji GDDKiA ma 78 pługosolarek oraz 15 pługów.

Prędkość pojazdów uzależniona jest od stanu drogi oraz panujących warunków atmosferycznych. Zwykle poruszają się z prędkością ok. 40-50 km/h. Za sobą pozostawiają jednak odśnieżoną drogę - bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch.

Mimo że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak Policja czy pogotowie ratunkowe niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

- Dlatego apelujemy o przepuszczanie takich pojazdów. Utrudnianie im pracy, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb, jak i innych użytkowników dróg - podkreśla Mateusz Brożyna z pionu ds. Komunikacji Społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

W pierwszym, najwyższym standardzie ZUD utrzymywanych jest blisko 160 km dróg. Obejmują on trasy międzynarodowe i krajowe o najwyższym znaczeniu komunikacyjnym. Do tej grupy należą: droga ekspresowa S6 (Trasa Kaszubska, obwodnice Trójmiasta i Słupska) oraz S7 (Południowa Obwodnica Gdańska i Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej).

Informacje o warunkach na drogach krajowych można uzyskać, dzwoniąc pod numer całodobowej Informacji Drogowej 19 111. Można również przekazać dyżurnemu PID informacje o sytuacji na drodze. 

Informator zimowego utrzymania dróg w sezonie 2025/2026 jest dostępny na stronie GDDKiA w Gdańsku.

(mat. pras., oprac. M.Dz.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

DrajwerXXXX DrajwerXXXX

1 1

Kolejni uprzywilejowani na drogach ? Kogo jeszcze przepuszczać ? 🤣🤣🤣🤣

15:13, 17.02.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gdzie niby one saGdzie niby one sa

4 1

Żeby ich przepuszczać?przecież żadnych służb nie widać!gdyby były to chodniki i ulice byłyby posypane piaskiem i nie było by lodu!

15:18, 17.02.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%