Zamknij

Czujniki jakości powietrza do wygrania w konkursie "Wiem czym oddycham"

12:03, 03.10.2018 | nadesłane/oprac.M.B.
REKLAMA
Skomentuj
Zdj. ilustracyjne. fot. archiwum/M.Dz.

Wystartowała druga odsłona kampanii Avivy „Wiem, czym oddycham”. Po pierwszej edycji konkursu na Pomorzu pojawiło się 9 urządzeń. Do 27 października mieszkańcy regionu mogą zgłaszać kolejne lokalizacje czujników.

Można je zdobyć w konkursie Fundacji Aviva „Wiem, czym oddycham”, skierowanym do lokalnych społeczności. Od 1 do 27 października br. na stronie www.wiemczymoddycham.pl każdy może zgłosić proponowaną lokalizację czujnika. Urządzenia te „na żywo” przesyłają dane dotyczące stężenia zanieczyszczeń, które można śledzić na komputerze (www.airly.eu) lub smartfonie.

Fundacja Aviva zapraszamy do udziału w akcji mieszkańców Pomorza – szczególnie szkoły, przedszkola, świetlice, gminy, organizacje pozarządowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

28 października rozpocznie się głosowanie internetowe na zgłoszone lokalizacje, które potrwa do 5 grudnia. Wyniki zostaną ogłoszone 6 grudnia br. 100 czujników zostanie zamontowanych w lokalizacjach z największą liczbą głosów. Im więcej głosów zdobędą miejsca z województwa pomorskiego, tym więcej czujników zostanie zamontowanych w regionie. Dodatkowo, 50 szkół podstawowych z największą liczbą głosów w skali kraju otrzyma wewnętrzne sensory jakości powietrza.

– Kontynuujemy naszą inicjatywę, bo widzimy potrzebę uzupełnienia białych plam na mapie czujników oraz edukacji. Duży wzrost świadomości na temat smogu, jego źródeł i szkodliwości wpłynął na to, że walka z nim stała się sprawą ogólnospołeczną, mobilizując do działania władze i społeczności lokalne – mówi Monika Kulińska, prezes Fundacji Aviva.   

Od 1 do 6 października trwają Dni Spirometrii, czyli akcja bezpłatnych badań płuc w całej Polsce, której partnerem strategicznym jest Aviva.

Spirometria polega na pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. To najprostszy sposób na sprawdzenie układu oddechowego. Badanie trwa kilka minut, nie wymaga przygotowania, jest bezbolesne, a wynik dostępny jest od razu. Bezpłatne badania można przeprowadzić w 236 placówkach zdrowotnych w całej Polsce. Ich lista jest dostępna pod linkiem: http://www.astma-alergia-pochp.pl/

(nadesłane/oprac.M.B.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

Czym oddychamy ??Czym oddychamy ??

7 0

Tym samym czym się ogrzewamy, tzn. CZADEM z własnych śmieci oraz miału węglowego.
To nam zapewnia trzy rzeczy: 1) oszczędność na paliwie ... 2) oszczędność na papierosach, bo już i tak mamy płuca czarne ... 3) krótsze życie, a więc i mniej kłopotów życiowych.
Ci, którym to nie wystarcza, to jeszcze dodatkowo wsiadają za kierownicę po flaszce gorzałki albo po siedmiu dużych kuflach piwa. Wtedy te trzy rzeczy mamy zagwarantowane jeszcze szybciej ..... 18:48, 04.10.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Niestety..Niestety..

0 0

Mentalność kmiotka w 21 wieku, ot co! 16:38, 08.11.2018


DymDym

4 1

Zapraszam do Sierakowic z tym czujnikiem 01:19, 06.10.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mopsekmopsek

5 1

Tak , Taki czujnik nawet nie bedzie mial takiej podzialki, jakie tam jest powietrze do oddychania. Kaszubi w Sierakowicach, pala czym sie da, przejsc bez maski gazowej grozi utrata zdrowia. Ale im to zwisa, chodza z dziecmi na spacery takie niusie, nawet sie tym nie przejmuja, one nawet kolo rury wydechowej by sie polozyly, bo dla niech jest to obojetnie. Cera sniada, zla jakosc krwi, ale o smogu, to nic nie wiedza, bo klecha nie nauczal. Oni lubia w Sierakowicach na pogrzeby chodzic, jedyna tam rozrywka. 12:05, 06.10.2018


syfsyf

0 0

fakt, wczoraj przejeżdżałem, sam DYM !! 10:14, 15.11.2018


PolkaPolka

0 0

Widziałem gdzieś ułamek filmu z 1850 roku około ..Londyn zdjęcie z kominów się dymiło na czarno ....jak Polsce 2018. R...Sierakowic albo Kartuzy okres zimowy trujemy się tym węglem. ZUS się cieszy.
... Brawo My..... 21:51, 02.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZatruwaniZatruwani

1 0

Zapraszam do Kielna! Niby na uboczu, przy lesie powinno być czyste
powietrze! Tymczasem po 17.00 sąsiad zaczyna truć sąsiada! Nie ważna wymiana pieca, ważny nowy samochód! Przed snem nie można przewietrzyć! Smog wdziera się do środka budynku! Akcja ?Czyste Powietrze? trwa...na papierze. Nikt nie robi kontroli? Martwy przepis! 16:35, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

opałopał

0 0

Palić trzeba umieć, nawet zły węgiel i miał można względnie czysto spalić. Ci co smrodzą imają żółto - czarne dymy nie dość że palą przysłowiowym gównem to jeszcze bardzo nie umiejętnie.

Są miejsca gdzie wszyscy się starają ale jest jeden idiota, który zatruje życie całemu "osiedlu", znajomy 4 lata walczył i nikt nie był zainteresowany. Straż miejska, gmina, policja.. jedna wielka spychologia. 10:18, 15.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone