Zamknij

60 mln zł na odnawialne źródła energii. Można się starać o pożyczkę

13:27, 21.12.2018 | UMWP/oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.źródło/pixabay

Dzięki umowie w sprawie pożyczek podpisanej pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) a Pomorskim Funduszem Pożyczkowym inwestorzy będą mogli brać preferencyjne pożyczki na budowę instalacji wytwarzających energię zj odnawialnych źródeł. Z funduszy unijnych na pożyczki zostało przeznaczonych prawie 60 mln zł, a 3,5 mln zł PFP dołoży ze środków własnych.

Rośnie zapotrzebowanie na instalacje, które pomogą uzyskać energię ze słońca, wody, biomasy, biogazu czy energii ziemi. To przedsięwzięcia, które pomogą ochronić klimat i środowisko, a także wpłyną na oszczędności gmin na energii elektrycznej i ogrzewaniu. Pożyczka z PFP pomoże inwestorom w postawieniu specjalnych instalacji, np. paneli fotowoltaicznych czy np. siłowni wiatrowych.

- Dzięki pożyczkom znacząco zwiększymy zdolność wytwarzania energii odnawialnej i dołożymy naszą cegiełkę do wyzwań globalnych, takich jak bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia negatywnych zmian klimatu i poprawy stanu powietrza, którym oddychamy - mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Na ten cel przekażemy funduszowi pożyczkowemu 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, ale chcę podkreślić, że fundusz zaangażuje uzupełniająco także środki własne – dodał marszałek.

Pożyczka OZE to pierwsza tego typu umowa w Polsce. O pieniądze będzie można się o ubiegać już w pierwszym kwartale 2019 roku. Trzeba zaznaczyć, że będzie to kredyt na atrakcyjnych warunkach. Oprocentowanie w skali roku wynosić będzie jedynie 0,25 proc., a okres kredytowania może sięgać nawet 15 lat. Ponadto PFP nie będzie pobierać opłat oraz prowizji za czynności związane z udzieleniem i obsługą pożyczek, ponieważ za swoje usługi otrzymują wynagrodzenie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

O pożyczkę mogą starać się inwestorzy chcący wybudować na terenie województwa pomorskiego instalację wytwarzającą energię z OZE. Dotyczy to m.in.: przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, związków i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, szkół wyższych czy grup producentów rolnych.

- Zarząd Województwa konsekwentnie dąży do nadania Pomorzu tytułu najbardziej "zielonego" regionu w Polsce - mówił wicemarszałek Wiesław Byczkowski. - Jestem przekonany, że współpraca, którą dziś inaugurujemy, będzie owocna i przyniesie wiele korzyści szerokiemu gronu podmiotów, które zechce przyczynić się do zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym regionu. W ramach realizowania inwestycji z Pożyczki OZE dopuszczalna będzie m.in. przebudowa lub rozbudowa dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej wyłącznie jako elementu wspieranego projektu.

Na pożyczki, które wchodzą w skład oferty pozadotacyjnej tworzonej przez województwo pomorskie i partnerów finansowych, przeznaczono prawie 730 mln złotych z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Do tej pory wsparcie otrzymało już ponad 1000 podmiotów.

(UMWP/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

EltimEltim

2 1

Niestety skup OZE jest nie rętowny do kredytu http://m.gramwzielone.pl/trendy/27700/ile-wlasciciele-instalacji-oze-dostana-za-energie-od-2018-r 11:26, 26.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pożyczki ?pożyczki ?

1 0

to powinno być dofinansowanie i to solidne !!

Nawet wiochy ruszają z OZE i gazem, tylko w kartuzach ciągle syf i smród. 16:20, 08.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone