Zamknij

Szukają niewybuchów na trasie kolei kokoszkowskiej

07:45, 21.06.2019 | mat.pras.oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
fot.PKM S.A.

Na realizowanym przez PKM SA półtorakilometrowym odcinku tzw. "bajpasa kartuskiego", pomiędzy trójmiejską obwodnicą i Kokoszkami - na wysokości dzielnicy Gdańsk Karczemki - trwają prace saperskie. PKM apeluje, by nie zbliżać się do starego nasypu kolei kokoszkowskiej przez około 2-3 tygodnie.

Pisaliśmy już o rozpoczęciu prac przygotowawczych związanych z modernizacją tzw. kolei kokoszkowskiej. W tej chwili, jak informuje PKM S.A. rozpoczęły się prace saperskie na odcinku realizowanym właśnie przez Pomorską Kolej Metropolitalną. Przewoźnik przypomina, że wcześniej na trasie budowy całej linii PKM znaleziono ponad 2 tysiące niewypałów i niewybuchów oraz szczątki kilku żołnierzy niemieckich i radzieckich. Stąd apel, by ze względów bezpieczeństwa w najbliższym czasie lepiej wybrać sobie inne miejsce na spacery niż np. stary nasyp kolejowy w Karczemkach.

W maju rozstrzygnięto przetarg na koncepcję fragmentu tzw. "bajpasa kartuskiego". To kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Ma ona powstać do 2021 roku w związku z przygotowywaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Maksymilianowo. W związku z tą inwestycją ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny – jaki od ponad 3 lat jest systematycznie rozwijany na linii PKM – zostałby nawet całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą.

Ale dzięki powstaniu tzw. "bajpasa kartuskiego" i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 201 mieszkańcy powiatu kartuskiego mają mieć przez czas zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem. 

Prace przy "bajpasie kartuskim" będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo – Glincz (należącej do PKP PLK i przez nie realizowanej) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki (realizowanej przez należącą do Samorządu Województwa Pomorskiego spółkę PKM S.A. przy współpracy z miastem Gdańsk).

(mat.pras.oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

SomsiadSomsiad

4 1

Tam już dawno wszystko wyzbierali kolekcjonerzy. 08:32, 21.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zdzisek Zdzisek

6 4

Hahaha dobre, przez 2-3 tygodnie nie chodzić po nasypie ,bo szukają niewybuchow ,a wcześniej można było chodzić 09:07, 21.06.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Romek556Romek556

4 1

Czytałem wcześniej, że będą robić tory, bo w tym samym miejscu co dawniej, będzie jeździł pociąg. W związku z tym, bez czytania artykułu mogłem się domyślić, że chodzi o bezpieczne wykonanie prac, ponieważ niewybuchy często znajdowane są metr-dwa pod ziemią. Zdzisek, ty jesteś najzwyczajniej *%#)!& 10:59, 21.06.2019


© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone