Zamknij

Umów się na bezpłatne badanie kolonoskopowe i nie daj się zaskoczyć

15:43, 16.01.2020 | mat.pras.oprac.W.D.
REKLAMA
Skomentuj
Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum

Już ponad 3,3 tys. osób z całego województwa pomorskiego skorzystało z badań kolonoskopowych realizowanych w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego, realizowanego przez  szpitale spółki Coperncus, należącej do samorządu woj. pomorskiego. Akcja trwa i w każdej chwili można umówić się na badania. 

Szpitale spółki Copernicus realizują projekt, którego celem jest zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne (kolonoskopowe) w woj. pomorskim. 3-letnia kampania "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię" ma  zachęcić i przekonać do działań prozdrowotnych.

Groźny nowotwór

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu - kolonoskopii - odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60 - 90 proc., dlatego liczba Polaków wykonujących badania z roku na rok jest większa, jednak wciąż jest ich trzykrotnie mniej np. w Belgii lub Szwecji.

Jak przebiega badanie?

Kolonoskopia wykonywana jest w pozycji leżącej przy użyciu endoskopu (kolonoskopu), który zawiera światłowód i kamerkę. Wprowadzany jest on przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. W trakcie badania do jelita wprowadzane jest również powietrze. Ułatwia ono lekarzowi wykonującemu badanie dokładne obejrzenie wnętrza jelita pacjenta w dużym powiększeniu. Badanie jest bezbolesne dla większości osób, jeżeli są ku temu skazania można je wykonać w znieczuleniu ogólnym.

Jeżeli podczas badania lekarz wykryje polipy, zostaną one usunięte i zdiagnozowane. Usunięcie ich jest bezbolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do codziennych obowiązków. Jeżeli z powodów medycznych nie będzie można usunąć polipów podczas badania, pacjent zostanie skierowany do dalszej diagnostyki i usunięcia polipów w warunkach szpitalnych w ustalonym terminie. Badanie trwa około 15-30 minut.

Kto może skorzystać?

Projekt skierowany jest do kobiet i mężczyzn aktywnych zawodowo: w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego  oraz osób w wieku 20-65 lat pochodzących z rodziny z zespołami genetycznymi, które nie miały badania (kolonoskopii) w ciągu ostatnich 10 lat.

Na badanie można umówić się przez formularz zgłoszeniowy na stronie kolonoskopia.copernicus.gda.pl lub zadzwonić na infolinię pod numer 58 727 01 30. Oto lista ośrodków wykonujących badania w ramach projektu:

- Copernicus PL Sp. z o.o. im. M. Kopernika
Nowe Ogrody 1-6, 80-803 Gdańsk
tel. (58) 764 05 25 , godz. 8:00 - 14:00 
- Copernicus PL Sp. z o.o. św. Wojciecha
Jana Pawła II 50, 80-462 Gdańsk
tel. (58) 768 43 83 , godz. 7:00 - 14:30 
- Kościerzyna
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Piechowskiego 36, 83-400 Kościerzyna
tel. 887 780 281, godz. 10:00 - 14:00
- Starogard Gdański
Medpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S.A.
Jana Pawła II 5, 83-200 Starogard Gdański
tel. (58) 56 240 18, godz. 7:30- 18:00
(mat.pras.oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Obserwator 2 Obserwator 2

5 3

Rak jelita grubego to choroba cywilazacjnna 21 wieku żywności przetworzonej która codziennie konsumuniemy.Wymienię wszystkie produkty które szkodzą organizmowi zakwaszaja organizmie niszczą dobra florę bakteryjną. 1.ALKOHOL,PAPIEROSY.2 .Faswudy .3.Mięsa wędliny zawierające dużo tluszczu i soli.Coca cola .Pepsi.Wyroby cukiernicze ciasta.Oczywiście w małych ilościach dopuszczalne .Powinismy jeść produkty mało przetworzone dużo warzyw, owoców mięsa powinny być gotowane nie pieczone lub wędzone są szkodliwe Glównym czynnikiem powstawania raka jelita grubego przez stres i zjadanie produktów o niskim PH niszczymy dobroczyncame bakterie i uruchamiamy czynniki rakotwórcze. 17:57, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Nie boli?Nie boli?

5 1

Czasem boli. Polecam w znieczuleniu. Płatne znieczulenie ok. 300 zł. 19:03, 16.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone