Zamknij
REKLAMA

Region. 4 mln zł na staże i szkolenia. Skorzystają też mieszkańcy powiatu

13:02, 17.02.2020 | M.Dzienisz/info: WUP Gdańsk
REKLAMA
Skomentuj
fot. WUP Gdańsk

Kwota 4 mln złotych trafi do wszystkich powiatów województwa pomorskiego na kontynuację programu „Praca dla Pomorzan". Skorzysta z nich ponad 700 mieszkańców regionu, w tym 28 mieszkańców powiatu kartuskiego w wieku 30-50 lat.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, działający w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego i 17 powiatowych urzędów pracy z regionu podpisały porozumienie na realizację programu „Praca dla Pomorzan".

 W tym roku przystąpiły do niego wszystkie powiaty, co w skali kraju jest wyjątkową sytuacją, świadczącą o wspólnej odpowiedzialności samorządów za rozwój zawodowy mieszkańców i gospodarki regionu. Jest to również odpowiedź na coraz większy niedobór pracowników oraz problemy pracodawców z pozyskiwaniem wykwalifikowanych kadr w całym województwie - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. 

Program ma zwiększyć szanse 711 Pomorzan na podniesienie swoich kompetencji, zdobycie doświadczenia zawodowego i znalezienie pracy, a w konsekwencji – poprawę swojej sytuacji życiowej. Osoby, które wezmą udział w programie, mogą skorzystać ze szkoleń, a także spróbować swoich sił w wybranym zawodzie w trakcie płatnego stażu. Dla tych, którzy chcą rozwijać własny biznes i mają do tego predyspozycje, proponowane są dotacje na założenie działalności gospodarczej. Wśród form pomocy oferowanych uczestnikom programu jest także refundacja stanowisk pracy, prace interwencyjne oraz  wsparcie mobilności, czyli bon na zasiedlenie i zwrot kosztów dojazdów.  

Dla osób w wieku 30-50 lat

„Praca dla Pomorzan” ma na celu wspierać aktywizację zawodową osób bezrobotnych poprzez dostosowanie ich kompetencji zawodowych do wymagań współczesnego rynku pracy. Uczestnikami Programu będą w szczególności bezrobotni w wieku 30-50 lat, pochodzący z obszarów wiejskich, bez kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego, których udział w strukturze bezrobocia województwa pomorskiego jest najwyższy. Program jest realizowany w pięciu modułach tematycznych. Taka forma daje możliwość elastycznego reagowania przez powiatowe urzędy pracy na zróżnicowane problemy lokalnych rynków pracy.

Pierwszy związany jest z tradycją i dziedzictwem kulturowym Pomorza, kolejne to: branże kluczowe dla regionu, kompetencje i kwalifikacje zawodowe, wyrównywanie szans oraz zielona gospodarka.

Ostatni ma związek ze zmianami klimatycznymi, które nie omijają także Pomorza, i wynika z potrzeby inicjowania działań takich jak np. prace interwencyjne w momencie wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że skutki klęsk żywiołowych mogą być likwidowane nawet przez 2-3 lata od ich wystąpienia, stąd potrzeba wyodrębnienia takiego modułu - informuje Wojewódzki Urząd Pracy.

Także w powiecie kartuskim

W powiecie kartuskim uczestnikami programu będzie 28 osób bezrobotnych należących do co najmniej jednej z poniższych grup: zamieszkałe na wsi, osoby o niedopasowanych kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych, osoby w wieku 30-50 lat. Przewiduje się staż dla 10 osób, szkolenia dla 9 osób oraz prace interwencyjne dla 9 osób. Wartość programu wyniesie tu 165 tys. zł. 

Od 2018 roku Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczył na realizację „Pracy dla Pomorzan” łącznie 14 mln złotych. W ubiegłym roku, dzięki 5 mln zł, z programu skorzystało ponad 1050 osób. 

(M.Dzienisz/info: WUP Gdańsk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone