Zamknij

Cudzoziemcy "wybawieniem" dla pracodawców podczas pandemii?

12:12, 17.05.2021 | M.D/info: Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

W województwie pomorskim i powiecie kartuskim pracodawcy wciąż chętnie zatrudniają osoby z zagranicy. Jak wskazuje Wojewódzki Urząd Pracy, zatrudnienie cudzoziemców dla wielu przedsiębiorców jest kołem ratunkowym w czasie pandemii.

Początek 2021 roku przyniósł w województwie pomorskim znaczny wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem pracowników zza wschodniej granicy na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom.

W porównaniu z rokiem ubiegłym zaobserwowano wyraźny wzrost liczby wpisanych do ewidencji oświadczeń dla cudzoziemców: w I kwartale br. wpisano do rejestrów 41,2 tys. oświadczeń, a w tym samym okresie 2020 r. odnotowano ich 30,4 tys. - informuje Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy.

Począwszy od stycznia br. w woj. pomorskim odnotowywano w kolejnych miesiącach wzrost liczby cudzoziemców zatrudnianych przez pracodawców. W styczniu wpisano do ewidencji 11,8 tys. oświadczeń, a w lutym zarejestrowano kolejne 13,9 tys. W ostatnim miesiącu pierwszego kwartału tego roku zanotowano aż 15,5 tys. oświadczeń. PORP wskazuje, że to wartość, której w ewidencji oświadczeń nigdy wcześniej nie odnotowano.

Największy popyt na pracę cudzoziemców wystąpił w Trójmieście i jego najbliższych okolicach. W powiecie kartuskim w pierwszym kwartale 2021 r. wydano 1 596 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. 

fot. Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy

Pomorskie Obserwatorium Rynku pracy wskazuje, że zatrudnianie cudzoziemców jest dla wielu przedsiębiorców kołem ratunkowym w czasach pandemii.

Zawodowy kontekst pandemii, obawy pracowników o swój stan zdrowia, zachorowalność i związana z tym absencja pracowników, niestabilna koniunktura w różnych branżach, wszystko to nie ułatwia aktualnie prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza w kontekście pojawiających się cyklicznie obostrzeń społecznych i ograniczeń gospodarczych. W tej sytuacji pracodawcy szukają rozwiązań pojawiających się problemów kadrowych i chętniej decydują się na zatrudnianie cudzoziemców. Zatrudnienie obcokrajowców na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy jest formą krótkoterminowego zatrudnienia pracowników. Przy niestabilnych warunkach prowadzenia działalności i fluktuacji kadr może stanowić dla pracodawców rozwiązanie, które zapewni utrzymanie optymalnego poziomu zatrudnienia i ciągłość w funkcjonowaniu podmiotów w kontekście potrzeb kadrowych.

Pomorscy pracodawcy najczęściej braki kadrowe niwelowali, zatrudniając obywateli Ukrainy. Stanowili oni aż 81% proc. pracowników z zagranicy wpisanych do ewidencji oświadczeń. Zatrudniani są także, choć zdecydowanie mniej licznie, pracownicy z Mołdawii, Białorusi, Gruzji, Armenii oraz Rosji. 

W trakcie trzeciej fali pandemii cudzoziemcy licznie podejmowali zatrudnienie w zawodach związanych z transportem i gospodarką magazynową. Najwięcej, bo 14,5 tys. cudzoziemców znalazło zatrudnienie w sekcji przetwórstwo przemysłowe. Co czwarty cudzoziemiec (9,1 tys. osób) zatrudnienie znalazł w budownictwie oraz w działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej (działalność agencji zatrudnienia). 

Największe zainteresowanie zatrudnianiem cudzoziemców wykazywali pracodawcy poszukujący osób na stanowiska takie jak: pracownicy przy pracach prostych oraz robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. W I kw. 2021 r. łącznie stanowili 83% (tj. 34,1 tys.) wszystkich oświadczeń.

(M.D/info: Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

PisiorekPisiorek

11 1

Pracują za najniższą krajową jak i wielu polskich niewolników. 14:12, 17.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Nie ma żadnejNie ma żadnej

4 3

"najniższej krajowej" ani żadnych "polskich niewolników".
Przecież rządzi dobra zmiana według nowego/ polskiego ładu.
Jest zaje fajnie ..... brawo PiS ( czyli 8 gwiazdek ). 17:19, 17.05.2021


PisiorekPisiorek

4 5

Za czasów waszej partii oszustów mogliście więcej kraść czyli mniej płacić pracownikom. Teraz dzięki PiS musicie wziąć się nieroby do roboty zamiast kombinować i kraść. 19:04, 17.05.2021


@Pisiorek@Pisiorek

6 9

Przynajmniej pracują a nie jak ty nierobie leżysz i z nudow piszesz komentarze w poniedziałek o godz 14 tej no chyba że jesteś starym emerytem co nie zmienia faktu że i tak nic nie robisz .-) 15:24, 17.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PisiorekPisiorek

7 4

A ty nierobie co robisz ? Nawet myśleć nie potrafisz. 16:11, 17.05.2021


Anatol.28 Anatol.28

11 1

Przez nich to i nam niebędą chcieli więcej płacić. Oni nie muszą w Polsce utrzymywać swojej rodziny i często mieszkają w skandalicznych warunkach. No ale pracodawców to nie interesuje. 16:42, 17.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

To samo mówiąTo samo mówią

6 1

brytole o naszych w ich kraju. Mają rację, czy nie ??? 17:08, 17.05.2021


PomyślPomyśl

7 7

Jeżeli Ukrainiec bez znajomości języka, pieniędzy i uprawnień, jest w stanie "wygryźć" cię z twojej roboty, to chyba najwyższy czas popracować nad swoimi kwalifikacjami. 18:24, 17.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

# pomyśl# pomyśl

8 1

Problem nie w wykształceniu ale w tym że Ukrainiec będzie niewolnikiem za 1500zł a Polak już nie a wam śmiesznym byznesmenom zależy tylko na niewolnikach a nie na wykształconych polskich pracownikach. 19:01, 17.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiewolnikNiewolnik

5 1

Prawda jest taka że ludzie do pracy POLACY są ale pracodawcy robią sobie jaja proponując niekiedy maks 18 zł na godzinę.. Bez przesady co to wgl za stawki są.. Później idą i płaczą że ludzi do pracy nie ma.. Powtarzam ludzie są ale za uczciwe pieniądze 08:06, 18.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%