Zamknij

FALA, czyli wsiadasz i jedziesz. Niebawem ruszy system jednolitych opłat za bilety

12:31, 14.06.2021 | mat.pras./oprac.W.D.
Skomentuj fot.mat.pras./innobaltica
REKLAMA

Dziś podpisana została umowa z głównym wykonawcą systemu FALA. To zintegrowany systemem poboru opłat za przewozy w zbiorowym transporcie pasażerskim wraz z jednolitą informacją pasażerską na obszarze całego województwa pomorskiego.

W ramach systemu FALA przygotowana zostanie platforma, w której tworzone będą konta pasażerów. System zawierać będzie także informacje o cenach biletów, rozkładach jazdy, trasach przejazdów autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów tak, aby zapewnić obsługę rozliczenia ogromnej liczby usług transportowych w każdej chwili działania transportu publicznego.

Aplikacja pozwoli automatycznie rozliczyć przejazdy pasażera dzięki sieci czytników, które rozmieszczone będą w autobusach, tramwajach, trolejbusach oraz na stacjach i przystankach kolejowych.

Pasażer, wsiadając do pojazdu, zobowiązany będzie do "meldowania się" w nim poprzez zbliżenie identyfikatora, np. swojej karty lub smartfonu do kasownika albo do zalogowania się w aplikacji.

Wszystko ma się odbywać w myśl założenia "wsiadam i jadę". Nie trzeba będzie znać cen biletów. System ma uwzględniać ulgi posiadane przez pasażera oraz dobrać najkorzystniejszą cenę biletów i - jeśli będzie taka możliwość - połączy bilety w taki sposób, aby dać jak najniższą sumę.

Zarówno mieszkaniec Pomorza, jak i turysta, będzie mógł w trasie liczyć na podpowiedzi o dostępnych lepszych połączeniach, co zwiększy jego gwarancję dotarcia na miejsce w zakładanym czasie.

Co istotne nowy system będzie działał nie tylko na terenie Trójmiasta czy metropolii. Obejmie on także komunikację w mniejszych miastach Pomorza, również na obrzeżach województwa.

Ostateczny harmonogram realizacji zadania zostanie przyjęty w ciągu miesiąca od dnia podpisania umowy, jednak już dziś wiadomo, że pasażerowie będą mogli korzystać z pierwszych funkcjonalności systemu FALA już  w połowie przyszłego roku.

(mat.pras./oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

GrzywaGrzywa

2 3

No i tylko pogratulować. Brawo !!!
21:25, 14.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

0 2

A co ten Kaszub wszędzie się udziela 06:45, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

2 0

Czy w pks ach to tez bedzie dzialac typu gryf bytow starogard gd koscierzyna 08:47, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sukcessukces

1 0

Dziwicie się że nie rusza budowa II giej części obwodnicy a o torach kolejowych do Sierakowic nie ma mowy .To normalne w tym układzie skoro zwykły bilet zajmuje tyle czasu !!! 17:03, 15.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%