Frekwencja na jubileuszu 20-lecia dziecięcego zespołu „Spiéwné Kwiôtczi” przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Oprócz aktualnego składu i ich rodziców, pojawiło się sporo byłych członków grupy.
Pojawili się też wielbiciele kaszubskiej muzyki, w tym wybitny polski pianista, Kaszuba z urodzenia, Stanisław Deja, a zwłaszcza uznani kaszubscy kompozytorzy: mistrz Jerzy Stachurski i dr Tomasz Fopke.
- To jest absolutnie wyjątkowa grupa w całym świecie. Ma na koncie już pięć płyt, a więc około stu nowo wykreowanych utworów kaszubskich, kilkaset występów, w tym za granicą. Przez zespół przewinęło się kilkadziesiąt młodych artystów. Współpracuje z plejadą najlepszych kaszubskich kompozytorów. Utwory te są bardzo chętnie wykorzystywane w edukacji szkolnej, na konkursach i festiwalach oraz w domowym śpiewie – mówił dr Tomasz Fopke, który prezentował sylwetkę grupy.
Wszystko zaczęło się od bardzo popularnego programu „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańskiej. Na jego potrzeby powstał zespół „Dzôtczi Rodny Zemi”. Ich ostatni występ na wielkim koncercie z okazji XV-lecia „Rodny Zemi” poprzedził pierwszy występ „Spiéwnëch Kwiôtków. Pokazano to w archiwalnym programie, jednym z wielu, które były częścią jubileuszowego koncertu.
Umiejętne wykorzystanie materiałów filmowych od lat jest specjalnością Oddziału Zrzeszenia-Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, organizatora koncertu i organizacji
prowadzącej „Spiéwné Kwiôtczi”, a także drugi dziecięcy zespół „Mùlczi”, który wystąpił podczas jubileuszu prezentując kilka z utworów wykreowanych przez małych
„dwudziestolatków”, między innymi utwór „Szorëm”. Tę piosenkę zaprezentowano także na ekranie w całkiem nowej formie animacji dla dzieci publikowanych na kanale Rodnyvoice.
To rewelacyjne dzieło od całkiem niedawna prowadzi Weronika Ceynowa, niegdyś członek „Dzôtków Rodny Zemi” i „Spiéwnëch Kwiôtków”, dziś ich prowadząca. Zespół przejęła po Helenie Adamskiej.
- Jestem niezwykle szczęśliwa, że mogłam spotkać się z tymi wspaniałymi artystami. Wielu z nich nie widziałam już od lat. Bardzo się cieszę, że dane nam było się spotkać i przygotować dwie piosenki na dzisiejszy koncert – nie kryła zachwytu pierwsza kierowniczka grupy.
Ten zachwyt wybitnie podzielali liczni uczestnicy wydarzenia z prezesem ZKP, Janem Wyrowińskim i członkiem Sejmiku Pomorskiego Kazimierzem Klawitrem na czele.
Braw nie było końca w trakcie i po występie aktualnej grupy, a zwłaszcza starszej z utworem „A jô sã spiéwiã pò kaszëbskù” i połączonej z piosenką „Spiéwné Kwiôtczi”.
Ta ostatnia z muzyką Tadeusza Dargacza jest niewątpliwym hitem kaszubskim, który rozbrzmiewa na coraz więcej estradach regionu. Jest już częścią wielu płyt kompaktowych.
W nowej aranżacji umieszczono ją także na najnowszej płycie „Farwë Kaszëb”. Pozostałe piosenki (poza jeszcze jednym wyjątkiem) to całkiem nowe dziełka. Razem jest ich tyle, co lat zespołu, czyli dwadzieścia.
- Serdecznie gratuluję grupie tak wspaniałych sukcesów i tej radości podczas występów i nagrań. Dziękuję jego twórcom, państwu Elżbiecie i Eugeniuszowi Pryczkowskim oraz prowadzącej Weronice Ceynowie i wszystkim kompozytorom – podkreślała burmistrz Gminy Żukowo, Mariola Zmudzińska.
Wraz z pełniącym obowiązki dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie Arkadiuszem Krauze przekazała prezent w postaci świeżo wydanej i powielonej płyty, a także upominki dla każdego z członków zespołu.
Prezenty przygotowała również prezes oddziału, Bogumiła Ropel oraz rodzice dzieci, bez których trudno byłoby prowadzić ten zespół. Wielka jest w tym ich zasługa, zwłaszcza podczas nagrań studyjnych w odległym Swarzewie, w studiu jednego z kompozytorów piosenek Tadeusza Korthalsa oraz podczas występów estradowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz