Świętujemy dziś nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. 21 marca to również Międzynarodowy Dzień Lasów. Według danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku 31 proc. powierzchni powiatu kartuskiego pokryta jest lasami. Największa lesistość jest natomiast w pow. bytowskim i Sopocie.
Międzynarodowy Dzień Lasów został ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.
W 2021 roku zwiększyła się powierzchnia lasów na całym Pomorzu w stosunku do 2020 roku - wynika z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Zalesionych było tutaj 668,4 tys. ha. Lasy publiczne stanowiły 88,4 proc., zaś prywatne 11,6 proc. Najwięcej na Pomorzu rośnie drzew iglastych - aż 73,6 proc. Drzew liściastych jest znacznie mniej - 26,2 proc.
Woj. pomorskie plasuje się na siódmym miejscu w Polsce jeśli chodzi o powierzchnię lasów na jednego mieszkańca (w arach) - liczba ta wynosi 28,3. Prym wiedzie województwo lubuskie, gdzie wskaźnik ten to aż 70,0. Najmniejsza powierzchnia lasów na jednego mieszkańca jest w woj. śląskim - 9,1 ara.
Lasy pokrywają łącznie 29,6 proc. powierzchni Polski. Województwo pomorskie znajduje się na trzecim miejscu w kraju pod względem lesistości, czyli powierzchni pokrytej lasami. Lasy rosną na 36,5 proc. powierzchni Pomorza. Największa lesistość jest w Lubuskiem - 49,3 proc., a najmniejsza w woj. łódzkim - 21,4 proc.
Powiat kartuski plasuje się na 10. miejscu, jeśli chodzi o lesistość wśród powiatów na Pomorzu. Las pokrywa 31 proc. jego powierzchni. Natomiast w powiecie bytowskim lasy pokrywają aż 52,6 proc. powierzchni, podobnie jak w mieście Sopot - tutaj wskaźnik lesistości to także 52,6 proc. Najmniej zalesiony jest pow. malborski - zaledwie 2,4 proc.
Pomorskie znajduje się na 9. miejscu w kraju jeśli chodzi o pozyskanie drewna (grubizny) na 100 ha powierzchni lasów - wskaźnik ten wynosi tutaj 453,1 proc.
Spadła liczba zadrzewień w woj. pomorskim. W 2021 roku zasadzono tu 18 547 drzew i 10 731 krzewów.
Wzrosła też liczba pożarów w lasach w stosunku do 2020 r. Odnotowano ich tutaj 232, z czego 33 to podpalenia, a 88 wynikało z nieostrożności osób dorosłych.
- Ochrona i zrównoważone użytkowanie lasów to jeden z najlepszych sposobów ochrony naszej planety i nas samych. Zdrowe lasy są gwarantem zdrowia planety, od źródeł utrzymania i pożywienia dla ludzi po różnorodność biologiczną i środowisko. W Polsce lasów przybywa, ale w skali świata lasy są zagrożone – to do nas należy ochrona tych cennych zasobów naturalnych - czytamy na stronie Lasów Państwowych.
13 1
Las to płuca,, jak te 30% ma sobie radzić z coraz większą ilością wytwarzanych spalin? Ten naturalny filtr nie jest nieskończenie skuteczny.
W procentach może i wygląda na przyrost terenów zalesionych, ale patrząc na to co dzieje się z lasem dookoła Kartuz to tragedia. Wjazd od Grzybna wycięto pas szerokości minimum 50 metrów pod ścieżkę rowerową o szerokości 3 metrów, dla budowy tego kolejowego bajpasu wycięto ponownie masę drzew, stojąc na wiadukcie i patrząc w kierunku Grzybna, aż chce się płakać, wjazd od Żukowa chyba najdłuższy odcinek gdzie jest jeszcze jakiś las, choć i tak tam też wycięto go pod ten bajpas, jadąc od Somonina, las jest tak przerzedzony, że widać tory kolejowe biegnące w lesie, jadać do grzybna też widać tory na Sierakowice. Las od strony Somonino tam gdzie biegnie linia kolejowa, został wycięty szeroki pas drzew, a jak zaczną spełniać te swoje wizje o tej pseudo obwodnicach, to las w Stronę Sierakowic też będzie pocięty jak ser, oraz las pomiędzy wjazdem z Brodnicy Górnej a lasem na Somonino.
Masakra, z tej leśnej perełki nie zostanie już nic.
13 4
pislamscy rżną i wyrębują tysiące hektarów bez opamiętania, aby móc dostać srebrniki za eksportowane nasze najlepsze drewno. Mądrzy Skandynawowie też kupują nasze drewno, choć mają lasów więcej niż my - no ale skoro *%#)!& wyprzedają własny majątek, to oni mogą szanować własny, jako rozsądni ludzie !
13 1
Jakie lasy chyba pozostałości po nich wszystko tną jak leci bo droga bo tory bo ścieżki rowerowe....itp ach smutne ....las to dom dla zwierząt a my powinniśmy być tam gośćmi i je szanować
13 1
Pytanie ile lasu jest w lesie, w tak postępującej wycince za kilka lat będzie to wyglądało jak park miejski
12 2
powiecie lasy wycina sie na potege
wszedzie gdzie sie nie pojedzie wyciete lasy
wstyd dla tej obecnej wladzy za brak szacunku do lasow
inne kraje szanuja nie wycinaja
tylko nasi tna co popadnie z kazdej strony
2 2
W ostatnim czasie unia chciała przeforsować ustawę zeby rządzić naszymi lasami ale zlalezlizmy sprzymierzeńców wśród państw skandynawskich tak jak Lasy panstwowe czy prywatni właściciele nie umieli gospodarować lasami.Unia lepiej zajmie się gospodarka i nie wtrąca się do naszych lasów
8 2
Co na to Starosta Kartuski ?
Co na to Burmistrz Kartuz
Co na to mieszkańcy POWIATU I GMINY ?
Czas pogonić tych co okradają naturalny majątek wszystkich tu zamieszkujących ! Co dostaliście w zamian za tę trzebież lasów i zwierząt ? Bilbordy ? Tablice ekologiczne w lesie ? To się w głowie nie mieści jak można oszpecić krajobraz który miał przyciągnąć tysiące turystów. Szlaki leśne zdewastowane , powycinane , rozjeżdżone ciężkim sprzętem i wszędzie pnie i ścięte gałęzie. Niech samorządowcy tez się do ..... obudzą !!!
6 2
Tylko Unia obroni nasze lasy bo sami nie potrafimy skutecznie ich obronić przed tymi którzy powinni je ochraniać. Żeby obywatele nie mogli decydować o zachowaniu lasu m parków i uroczysk ? Kiedyś zielony mundur leśnika dobrze się kojarzył , dziś to symbol aktualnej władzy i tego co robią.
7 2
Ob...tkowe kłamstwa , wystarczy wejść do lasu by sprawdzić lesistość . Tylko uważajta pod nogi by się o pnie lub gałęzie nie potknąć.
4 2
Unia chciała się wtrącać narzucając swoje limity, te unjne limity były śmieszne w porównaniu do tych, które obowiazywały u nas, u nas chroniono znaczne obszary i nie pozwalano zbyt duzo wycinać drzew na jednym hektarze. Niestety w Polsce zostały zniesione wszelkie limity, nie ma ograniczeń, bo drzewa to kasa, a ta jest potrzebna temu rzadowi, to jest rabunek polskich lasów i pozyskane drzewo/drewno jest sprzedawane za granicę, PiS desperacko szuka kasy, po zakończeniu ich rządów, odtworzenie drzewostanu - nie chodzi o ilośc posadzonych drzew i zalesonych hektarów, ale chodzi o mozliwość pozyskania produktu z tych terenów. A przez tą gospodarkę rabunkową, w tym tempie, nie będzie co wycinać juz za pięć lat, bo przecież nie będziemy ścinać drzew dwu trzy pięcioletnich, bo one nie przedstawiają większej wartości handlowej, ani towaru do produkcji mebli, stolarki budowlanej itd.
Tak więc unia chciałą zwiększyć limity wycinek, nasze limity chroniły las lepiej niż te unijne normy, jednak PiS zrobił co zrobił i teraz zmierzamy do katastrofy.
6 1
lasy faktycznie tną na potęgę a po drugie po wichurach ludzie wzięli pieniądze na na nowe nasadzenia i co lasów nie zasadzono, gdzie kontrole.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz