Zamknij

Dziś letnie przesilenie i najdłuższy dzień w roku. Potrwa ponad 17 godzin!

11:45, 21.06.2023 Aktualizacja: 12:20, 21.06.2023
Skomentuj fot. archiwum/M.Dz. fot. archiwum/M.Dz.

Na ten dzień z pewnością czekało wielu. Dziś rozpoczyna się astronomiczne lato. Będzie to także najdłuższy dzień w roku - na północy Polski potrwa aż 17 godzin i 13 minut.

- Dziś o godz. 16:57 słońce osiągnie największą deklinację i nastąpi przesilenie letnie. To oznacza początek astronomicznego lata i najdłuższy dzień w roku! Słońce wzniesie się najwyżej nad horyzont, a nasz cień w południe będzie najkrótszy w całym roku - informuje profil Z głową w gwiazdach, prowadzony przez popularyzatora astronomii Karola Wójcickiego.

Astronomiczne lato potrwa aż do równonocy jesiennej. 

Najdłuższy dzień w roku na Kaszubach potrwa aż 17 godzin i 13 minut. Na południowych krańcach Polski - do 16 godzin 13 minut. 

Okres przesilenia letniego - noc w okolicach 21-22 czerwca, wśród Słowian wiązał się z wieloma obrzędami. Obchodzono Noc Kupały i szukano magicznego kwiatu paproci. Jej chrześcijańską odpowiedzią jest Noc Świętojańska, obchodzona w wigilię św. Jana, czyli z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały wypełniona jest rytuałami związanymi z wodą, ogniem i ziołami. Palono ogniska, przez które skakali młodzieńcy lub pary. Panny wiły wianki i puszczały je na wodę. 

Poza skakaniem przez ogień i szukaniem kwiatu paproci, w noc Kupały odprawiano również rozmaite wróżby, bardzo często związane z miłością, które miały pomóc poznać przyszłość. Wróżono ze zrywanych w całkowitym milczeniu kwiatów polnych i z wody w studniach, wróżono z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy i z innych roślin oraz znaków.

Na Kaszubach Sobótki obchodzone były z wielką dostojnością - pisze Roman Landowski w swojej książce poświęconej zwyczajom i wierzeniom na Kaszubach i Kociewiu. O zmierzchu rozpalano ogień - często było to jedno ognisko dla całej zbiorowości. Ognisko rozpalano jałowcem po hejnale z bazun. Wszystko zaś odbywało się w ciszy, a dopiero gdy ognisko zaczynało płonąć, rozpoczynała się zabawa.

W Sobótki na Kaszubach odbywał się też krwawy obrzęd - ścinania kani. Polegał on na ścięciu głowy ptaka, symbolizującego wszelkie zło. Ścinanie kani do dziś odbywa się często w formie widowiska, a ptaka symbolizuje najczęściej wykonana z materiału kukła. 

 

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

latarnia górskalatarnia górska

2 0

Nigdy bym się skapnął. Wszak kładę się co wieczór spać o tej samej porze, żeby mój ży..wski właściciel mnie nie bił za spóźnienie do niewolniczej 10-godzinnej i więcej harówy. U nas, niewolników nie ma pór roku, u nas jest od 7:00 do 20:00. A chazaria siem bawy od szwitu to nocy, i wyczieczki zagraniczne piencz razy do roku muszi bycz. Aj waj*

20:53, 21.06.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%