Zamknij

Źle się czujesz? Spacer do lasu to najlepsze lekarstwo!

21:26, 04.04.2014 redakcja
Skomentuj

O tym, że las ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, wiedzą chyba wszyscy. Tu ?dotlenimy? płuca, oddychając zupełnie innym powietrzem, a niektórzy wierzą, że drzewa pomagają w leczeniu różnych dolegliwości. W Nadleśnictwie Kartuzy nie brak atrakcyjnych ścieżek spacerowych, z myślą o turystach odnowiono także leśne parkingi.

Las jest wielkim producentem życiodajnego gazu, jakim jest tlen. Tu będziemy oddychać zupełnie innym powietrzem niż w mieście. Ocenia się, że w metrze sześciennym powietrza leśnego jest od 46 do 76 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w miejskim powietrzu. Drzewa leśne mają zdolność do wytwarzania wokół siebie kilkumetrowej strefy wolnej od groźnych bakterii i mikroorganizmów. Taki obszar tworzą przede wszystkim sosny, brzozy oraz jałowce.

h3. Las dobry na stres, psychikę, gruźlicę, bakterie

Rośliny wyższe wydzielają substancje działające zabójczo na drobnoustroje. Dla przykładu fitoncydy wytwarzane przez sosny zwalczają gruźlicę. To m.in. dlatego sanatoria specjalizujące się w leczeniu chorób układu oddechowego lokalizuje się w bezpośrednim sąsiedztwie borów sosnowych. Dęby również wydzielają silną ?broń? - substancje zabijające bakterie dyzenterii (czerwonki). Lecznicze właściwości jałowca znane były już w starożytności, a potwierdziła je współczesna nauka. W czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym. Tak wysokim stężeniem emitowanych związków bakteriobójczych nie może wykazać się żadne inne drzewo czy krzew iglasty. Starożytni Egipcjanie palili jałowiec i wdychali jego opary dla oczyszczenia duszy i ciała. Jałowce palono też w czasie epidemii chorób zakaźnych. W dawnej Rosji chłopi posypywali tlący się popiół igłami tego krzewu, by zapewnić w chałupach ?zdrowe powietrze?.

Wchodząc do lasu od razu poczujemy specyficzny żywiczny zapach o terpentynowej nucie. Są to olejki eteryczne zawierające monoterpeny ? mają one działanie terapeutyczne, przesycony nimi las przynosi człowiekowi odprężenie i wyciszenie, przywraca równowagę psychiczną, łagodzi i leczy stany lękowe. Całe środowisko leśne korzystnie wpływa na psychikę człowieka poprzez wszystkie zmysły. To w lesie znajdziemy optymalne warunki, aby odpocząć od hałasu. W lesie słychać jedynie szum koron, śpiew ptaków, szmer potoków... Z kolei stonowane oświetlenie, a w gęstym lesie półmrok, daje odpocząć zmęczonym oczom.

Pobyt w lesie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, spokojne otoczenie dobroczynnie wpływa na obniżenie stresu. Wycieczka do lasu może również przyczynić się do spadku poziomu cholesterolu w organizmie, gdy połączymy spacer leśnymi ostępami z różnymi formami aktywności fizycznej (gimnastyka, biegi, jazda na rowerze itp.). Badania również dowodzą, że chorzy szybciej zdrowieją w salach z widokiem na zieleń.

h3. Przytul się do drzewa!

Drzewa pomagają w leczeniu określonych dolegliwości. Dlatego warto wiedzieć, jak znaleźć to najbardziej nam odpowiadające.

*Buk* - spacery wśród buków polecane są osobom narażonym na stresy, choroby układu krążenia, gardła i nerek. Liść tego drzewa przyłożony na czoło złagodzi ból głowy.
*Brzoza* - łagodzi stany depresyjne, pomaga pozbyć się złości, strachu i gniewu. Przynosi ulgę w bólach wynikających z napięć, przyspiesza gojenie się ran, leczy reumatyzm i choroby kobiece. Sok brzozowy bogaty w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B oczyszcza organizm, wspomaga leczenie chorób dróg moczowych, wątroby, płuc i nadczynności tarczycy.
*Czarny bez* - przebywanie w jego pobliżu działa na organizm moczopędnie, rany szybciej się goją, poprawia się stan psychiczny. Herbata z jego kwiatów jest skuteczna w leczeniu przeziębień, wzmacnia system immunologiczny.
*Dąb* - możesz być ?silny jak dąb?, jeśli codziennie przez kilkanaście minut będziesz dotykać jego pnia - przekonują specjaliści. Kuracja taka przydaje się przy osłabieniu organizmu. Dąb pobudza do pracy naczynia limfatyczne i krążenie krwi. Wywar z jego kory leczy choroby skórne, a stosowany do nasiadówek łagodzi stany zapalne narządów rodnych.
*Jarzębina* - działa mobilizująco i pozwala pozbyć się nałogów. Zawiera dużo witaminy C (prawie tyle co owoce cytrusowe), cukrów, kwasów organicznych, pektyn i składników mineralnych. Związki czynne zawarte w jarzębinie działają moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwszkorbutowo, rozwalniająco i ściągająco, co jest korzystne w nieżytach żołądka, dwunastnicy i jelita cienkiego. Stosowana zewnętrznie (do nacierania ) łagodzi bóle mięśniowe i stany reumatyczne.

h3. Nordic walking idealnym "leśnym" sportem

Nordic walking w ostatnim czasie jest prawdziwym fenomenem i stał się najpopularniejszą formą rekreacji. Za praojców tego rodzaju aktywności można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX wieku włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningu. Dziś nordic walking w Skandynawii uprawiają dosłownie wszyscy, np. w Finlandii został włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Nordic walking jest także idealny dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby jeździć na rowerze, biegać czy pływać ? chodzenie z kijkami jest zbawieniem dla osób mających nawet problem ze zwykłym poruszaniem się.

Podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni ? ruchy wykonywane podczas marszu z kijkami angażuje aż 90 proc. mięśni. Nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało, dzięki kijkom działają na nie mniejsze osłabienia, aktywność ta jest bezpieczna dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowaną sylwetkę. Uprawianie nordic walking przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas normalnego spaceru. Ważna jest oczywiście odpowiednia technika takiego marszu.

Las wydaje się naturalnym środowiskiem do uprawiania nordic walking. Leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, spacer po nich jest mniej obciążający niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność ? dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze...

Także w Nadleśnictwie Kartuzy nie brakuje tras do uprawiania nordic walking. Część dróg i ścieżek prowadzących przez jego teren została oznakowana jako szalki idealne do chodzenia z kijkami. Znaki graficzne umieszczone są na przydrożnych drzewach i informują o kolorze szlaku.

W pobliżu Kartuz jest kilka tego rodzaju tras. Trzy z nich rozpoczynają się przy Ławce Asesora i są doskonałym miejscem do popołudniowego lub weekendowego spacerowania. Szlak oznaczony kolorem czerwonym biegnie w kierunku Jeziora Cichego. Dalej prowadzi nas pętlą przez lasy leśnictwa Dąbrowa i wraca do punktu startowego. Szlak żółty prowadzi w kierunku wsi Kosy. Stamtąd kieruje się na leśniczówkę Bilowo i następnie biegnie przez lasy tego leśnictwa, po czym wraca poprzez Kosy do Kartuzy. Szlak zielony, biegnący w kierunku wsi Kosy, pokrywa się częściowo ze szlakiem żółtym. Jest jednak od niego dłuższy i prowadzi przez buczyny leśnictwa Bilowo. Kończy się tak, jak poprzednie trasy, w okolicach Ławki Asesora.

h3. Pamiętaj o zasadach!

W lasach Nadleśnictwa Kartuzy na spacer można wybrać się wszędzie, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pewnego rodzaju ograniczenia wynikają zarówno z potrzeb lasu, jak i troski o bezpieczeństwo spacerowiczów. Stałym zakazem wstępu objęte są w lasach: uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków, obszary zagrożone erozją.

Poza tym nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Najczęstszym powodem wprowadzenia takiego zakazu jest wykonywanie zabiegów gospodarczych w lesie, np. ścinki drzew. W okresie wiosennym i letnim powodem może być także duże zagrożenie pożarowe lasów. O ograniczeniu wstępu do konkretnego fragmentu lasu informują nas specjalne tablice.

Pamiętajmy również o kilku podstawowych zasadach odpowiedzialnego zachowania się w lesie. Przede wszystkim go nie zaśmiecajmy.

h3. Nowo urządzone miejsca postoju

Z myślą o turystach przyjeżdżających do lasu samochodami, Nadleśnictwo Kartuzy odnowiło miejsca postoju pojazdów. Znajdują się one w leśnictwach: Dąbrowa (przy drodze wylotowej z Kartuz na Egiertowo), Mirachowo (przy stacji turystycznej "Lubygość"), Glinne (przy drodze Miechucino-Mirachowo), Uniradze (przy drodze Stężyca-Gołubie) i Sikorzyno (przy drodze krajowej nr 20, między Kłobuczynem a Kaliskami Kościerskimi. Parkując swój pojazd w takim miejscu do lasu udajmy się pieszo lub rowerami.

(oprac. na podst. materiałów przygotowanych przez Nadleśnictwo Kartuzy)

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

gajowygajowy

2 1

"Czarny bez ? przebywanie w jego pobliżu działa na organizm moczopędnie..." Od czytania takich heheszek można posikać się ze śmiechu 16:04, 05.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

rozdygotanyrozdygotany

0 0

a na obstrukcję też działa tki spacer ??? oooo chyba wątpię nogawki z ściągaczami na dole trzeba mieć........przecierz nieczystości do lasu się nie wywo... to znaczy nie wynosi. 17:22, 05.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozdygotanyrozdygotany

0 1

...się. 17:23, 05.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KMMKMM

1 1

Święta prawda, przebywanie w lesie to coś wspaniałego. Uwielbiam wypoczywać "łażąc" po lesie
Zastanawiam się tylko, dlaczego po wycinkach nadleśnictwo nie przywraca dróg do stanu używalności???
Może odpowiedź znajdziemy w kolejnym artykule poświęconym lasom???
Podpowiadam kolejny temat. Mogę podesłać zdjęcia zdewastowanych i nie wyrównanych dróg. 17:47, 05.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leśnikleśnik

3 1

Lasy w Kartuzach - właśnie barbarzyńsko są wycinane najzdrowsze drzewa na handel! Ci którzy spacerują czy biegają wiedzą to dokładnie np. nad wyspą łabędzią czy za zamkową - płakać się chce nad ta głupotą!! 06:53, 06.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

romekromek

0 1

ja w lesie konia walę, dla zdrowotności oczywiście! 21:56, 06.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@romek@romek

0 1

Konia się nie bije, tylko delikatnie głaszcze, żeby się nie spłoszył :P 07:49, 07.04.2014

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%