Zamknij
REKLAMA

Na co zwracać uwagę kupując choinkę? Sztuczna czy naturalna?

10:00, 22.12.2018 | materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy
Skomentuj
REKLAMA

Wielu z nas co roku zadaje sobie pytanie: żywa choinka czy sztuczna? Leśnicy przekonują, że zdecydowanie naturalna bo jest ekologiczna, ale przed zakupem warto sprawdzić, czy iglak jest świeżo wycięty. Tradycyjnie nasza redakcja czeka na zdjęcia Waszych świątecznych drzewek.

Jeszcze w XX wieku Boże Narodzenie na wsiach wiązało się z ubieraniem tzw. podłaźniczek. Była to zazwyczaj duża gałąź, najczęściej sosnowa, albo też wianki, które pleciono ze stroiszu. Podłaźniczki wieszano najczęściej pod sufitem. Z czasem miejsce podłaźniczki zajęła choinka.

Podłaźniczka. fot. Ratomir Wilkowski, www.RKP.org.pl [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

Według dawnych tradycji dostarczenie drzewka należało do głowy domu, a wycinano ją z lasu. Drzewko takie, zdobyte w „obrzędowej kradzieży” miało przynieść dostatek i szczęście. Dziś takie kradzieże zdarzają się coraz rzadziej. Dba o to Straż Leśna, która wraz z policją organizuje akcję „Choinka”. W Nadleśnictwie Kartuzy na szczęście kradzieże choinek należą do rzadkości.

- Na terenie Nadleśnictwa Kartuzy nie ma już dużych choinkowych plantacji. Coraz więcej pojawia się prywatnych sprzedawców oferujących drzewka ze specjalnych plantacji. Można je już kupić w wielu miejscach w mieście, więc kraść nie za bardzo się już opłaca – mówi Krzysztof Melder, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Kartuzy.

Żywa choinka to produkt ekologiczny

Na co zwrócić uwagę, kupując świąteczne drzewko? Jak podkreśla komendant Straży Leśnej, ważne, by było ono świeżo ścięte. Warto o to zadbać, by nie być zaskoczonym, że po paru dniach po ustrojeniu drzewka, opadają z niego igły.

- Kupując choinkę, warto uważnie się jej przyjrzeć, sprawdzić, czy jest to świeżo wycięty, zdrowy iglak. Zdarza się, że w sprzedaży są drzewka już od listopada – zaznacza. - Należy zwrócić uwagę na to, czy gałązki są silne, a igły mocno się trzymają.

Kupując choinkę, warto sprawdzić, czy jest świeżo ścięta. fot. archiwum/M. Dz.

Trwałość choinki zależy od gatunku: najdłużej posłuży nam jodła, świerk pospolity szybciej zgubi igły, ma za to intensywniejszy zapach.

Leśnicy podkreślają, że warto wybrać żywą choinkę zamiast sztucznej. To produkt ekologiczny, w przeciwieństwie do tej plastikowej. W trakcie produkcji sztucznych choinek do atmosfery trafia wiele toksycznych substancji, a gdy pozbędziemy się takiego drzewka, rozkłada się ono setki lat. Choinka naturalna zamienia się w kompost w najwyżej trzy lata – jest pożywieniem dla wielu organizmów i użyźnia glebę.

Tworzymy choinkową galerię!

Jak co roku zapraszamy naszych Czytelników do zabawy – tworzymy galerię Waszych choinek. Wystarczy wysłać nam zdjęcie swojego przystrojonego drzewka: małego, dużego, świerkowego czy jodłowego. Jest jeden warunek - choinka nie może być sztuczna. Wszystkie fotografie będą bieżąco publikowane na łamach naszego portalu. Spośród nadesłanych zdjęć wylosujemy trzy, których autorzy otrzymają przyrodnicze nagrody-niespodzianki ufundowane przez Nadleśnictwo Kartuzy.

Z jednego adresu e-mail można przysłać tylko jedno zdjęcie. Każdy mail, prócz zdjęcia, zawierać musi imię nadsyłającego, miejscowość oraz numer telefonu (potrzebny jedynie do kontaktu w razie wylosowania). Nadesłanie zdjęcia jest jednoznaczne ze zgodą na jego publikację oraz potwierdzeniem posiadania praw autorskich do fotografii.

Fotografie słać można do środy, 26 grudnia do godz. 20.00 na adres: [email protected].

(materiał nadesłany przez Nadleśnictwo Kartuzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

cccccc

3 5

Może na początek warto sobie uzmysłowić to, ze święta Bożego Narodzenia to pogański obyczaj ? 12:12, 22.12.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

katolikkatolik

2 1

No i co z tego? Masz coś do pogan? Chłopaki były w porządku, połączyliśmy tradycje i tak sobie szcześliwie żyjemy:) 12:41, 22.12.2018


@ katolik@ katolik

1 1

To nie klamcie że wierzycie w to co w Biblii tylko że wierzycie w pogańskie bajeczki z Trojcą na czele. 18:08, 22.12.2018


Ewa z PaczewaEwa z Paczewa

2 2

Mówią, że zły najbardziej wyje przed Świętami, dowodem na to jest twój wpis towarzyszu "ccc" i "@ katolik"-u.
"...a bramy piekielne Go nie przemogą" Kojarzycie cytat z Pisma Świętego?
Wasz lucek już dawno przegrał, a wy naiwnie idziecie za jego jedynym przykazaniem: róbta co chceta.
Pomodlę się za was. 20:32, 22.12.2018


katolikkatolik

0 1

Trójca święta ma potwierdzenie w Bibli, zapraszam na rozważania. Polecam werset Dz 5, 3-4. To tak na przemyslenie, nie dowodzenie, ani przkonywanie:) 09:31, 23.12.2018


Zdzisek Zdzisek

5 1

Według dawnych tradycji dostarczenie drzewka należało do głowy domu, a wycinano ją z lasu. Drzewko takie, zdobyte w ?obrzędowej kradzieży? miało przynieść dostatek i szczęście. Dziś takie kradzieże zdarzają się coraz rzadziej. Dba o to Straż Leśna, która wraz z policją organizuje akcję ?Choinka?. 

Dlaczego Straż lesna i policja uniemożliwia "obrzędowej kradzieży " i pozbawia społeczeństwa dostatku i szczęścia!!!
Straż i policja człowiekowi wilkiem!!! 12:19, 22.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Radosnych Świąt BożeRadosnych Świąt Boże

1 1

for @ll 12:59, 22.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hyranthyrant

1 2

kurcze , nie trawiłem , same zebry , samochody , witryny , sygnalizacje , i co jaszcze ?
Drewka daj sę spokój ! 15:20, 22.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

smutnysmutny

2 0

Czy to prawda że wczoraj rozwiązało się najbardziej prężnie działające w gminie Sierakowice Stowarzyszenie na rzecz rozwoju sołectwa Kamienica Królewska? 15:34, 22.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%