Zamknij
REKLAMA

List. W planie zagospodarowania Pępowa ujęto "obwodnicę" Banina? Apel o zgłaszanie uwag

13:44, 13.09.2021 | nadesłane
Skomentuj Proponowane warianty tzw. obwodnicy Banina. fot. nadesłane
REKLAMA

Tomasz Niklas, przewodniczący Stowarzyszenia Inicjatywy Mieszkańców dla Banina, apeluje do mieszkańców o składanie uwag ws. Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla północnej części wsi Pępowo. Okazuje się, że na mapę naniesiono informacyjnie, wariant 4 przebiegu "obwodnicy Banina". 

W dniu 2 września odbyła się publiczna debata w Starym Spichlerzu w Żukowie dotycząca Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla północnej części wsi Pępowo. Zawierała ona informacje o przebiegu jednego wariantu Obwodnicy Banina. Należy nadmienić, że sam plan został wyłożony do publicznego wglądu od 30.07.2021 i można było się z nim zapoznać do 03.09.2021. 

Plan ten (link TUTAJ) wywołał wiele kontrowersji, wiele dyskusji i wiele niewiadomych wśród mieszkańców nie tylko części północnej Pępowa, ale również mieszkańców przyległej wsi Banino, zwłaszcza osiedli na granicy Banina i Pępowa.

Wspomniany MPZP dla części północnej zawiera naniesioną drogę, która, jak stanowi legenda, nie jest przedmiotem tego planu. Ta droga to wariant czwarty z koncepcji dróg dojazdowych ze zjazdu węzeł Miszewo Obwodnicy Metropolitalnej. Z racji objazdu Banina to nic innego jak obwodnica Banina, która jak dobrze wiemy jest bardzo potrzebna. Ale czy w wariancie czwartym?

Tutaj można zapoznać się z mapką z innymi przebiegami: http://bityl.pl/4Z66u. W roku 2018 powstała „Koncepcja przebiegu połączeń drogowych do węzłów Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta” (http://bityl.pl/6WRdu), w której można znaleźć informacje o koncepcji dokładnie 5 wariantów  dojazdu do węzła Miszewo. Gmina Żukowo w przedstawionym projekcie planu MPZP dla północnej części wsi Pępowo naniosła tylko wariant czwarty, który przechodzi przez proponowane tereny rolne. Miałyby one być wpisane do MPZP.

W tym momencie ten wariant 4 mógłby wskazywać rekomendację. Nic w tym nie byłoby w sumie złego, gdyby nie fakt, że naniesienie tej informacji powoduje naruszenie interesów właścicieli gruntów rolnych oraz mieszkańców osiedli, które obecnie znajdują się wzdłuż naniesionego wariantu. Mimo że na MPZP widnieje adnotacja, że ta rezerwa nie jest przedmiotem MPZP.

A czy tak może to być? Gmina informuje, iż chciała być fair wobec obecnych mieszkańców oraz przyszłych, aby posiadali informację, jak wyglądają plany. Jednak we wspomnianym dokumencie są inne warianty dla tej koncepcji dojazdów do Obwodnicy Metropolitalnej. Jest wariant piąty, który według tego dokumentu miałby przechodzić wzdłuż ulicy Trepczyka w Pępowie. I czemu już tej informacji nie ma?

Jak się okazuje, naniesienie w tym momencie takowej informacji, spowoduje roszczenia od osób, którym wydano warunki zabudowy, czyli przedwstęp do budowy domu oraz posiadają działki przeznaczone pod budowę domu. Mimo że obecnie na tym terenie jak można zauważyć są pola uprawne. Wspomniane roszczenia byłyby skierowane wobec Urzędu Gminy. 

Kolejną sprawą jest to, iż na tym terenie był już uchwalony MPZP właśnie z przeznaczeniem na zabudowę mieszkalną. Czy takie nieumieszczanie informacji jest fair? A co, jeśli któryś z wariantów 4 bądź 5, zostanie wskazany przez Metropolię, zostanie wsparty przez wojewodę? Wtedy zostanie użyta specustawa drogowa, która nie pyta już o MPZP  bądź o wydane warunki zabudowy, a jedynie wypłaca odszkodowania za wywłaszczenia. Tym samym już gmina nie ma tej odpowiedzialności, a wszystko jest wypłacane ze środków skarbu Państwa. W opinii obecnych, jak i przysłuchując się stanowisku gminy, projektanta zapomniano o ważnej rzeczy - o mieszkańcach.

Faktem jest, że każdy może do 17.09.2021 złożyć na piśmie uwagi do MPZP, do czego zachęcam. Jednak powinno dojść do szerokiej narracji z mieszkańcami osiedli położonych w pobliżu "wariantu 4", do odrębnego spotkania, do udostępniania postępów z rozmów, a wręcz nawet do zaproszenia przedstawicieli tychże osiedli do uczestnictwa w spotkaniach dotyczących wspomnianych wariantów.

Osiedla te są niczym osady, bo w zabudowie szeregowej to liczebność bardzo duża – Osiedle Słoneczne Ogrody w Pępowie to 146 adresów, Osiedle Onnea w Pepowie podobna liczba adresów, a Osiedle Familijne to 246 adresów. Do tego dochodzą inne osiedla zabudowy jednorodzinnej.

W tej sytuacji padła propozycja o usunięcie tego naniesionego wariantu na tym etapie, którą uważam za słuszną. Zaproponowano też podjęcie dialogu w zakresie obwodnicy Banina. Jeśli gmina chce być przejrzysta i dostarczać informacje rzetelne, to powinna nanieść wariant 5 z tym samym znacznikiem.

Po 17 września burmistrz gminy Żukowo, musi zapoznać się ze wszystkimi uwagami, jak również radni przed głosowaniem. Bardzo zachęcam Państwa do składania wszelkich uwag dotyczących opisanego MPZP do 16.09.2021, zarówno na piśmie bądź przez EPUAP. Tylko w ten sposób możemy wyrazić w tej chwili swój sprzeciw, obawy do naszej przyszłości, jak i przyszłości naszych dzieci.

Uwagi do projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz prognoz oddziaływania na środowisko należy składać z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy: w formie pisemnej na adres Urzędu Gminy Żukowo, ul. Gdańska 52, 83-330 Żukowo; w formie ustnej do protokołu w Urzędzie Gminy Żukowo, ul. Gdańska 48, Żukowo, pokój nr 1.

Tomasz Niklas
przewodniczący Stowarzyszenia Inicjatywy Mieszkańców dla Banina

 

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (33)

JacekJacek

19 6

Jestem jednym z mieszkańców wspomnianych osiedli(dokładnie Onnea). Osobiście cieszę się, że powstają te połączenia. Dla mnie 4 jak i 5 są dobrym rozwiązaniem.
Wiem, że jestem w mniejszości, ale widzę głównie treści negujące plany budowy tych dróg i chciałbym zaznaczyć że są osoby, którym to nie przeszkadza, a niektórzy (w tym ja) są zadowoleni z takiego rozwiązania. 19:04, 13.09.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do wyżejDo wyżej

2 2

To już e znaczy, że gmina ma nie podawać wszystkich informacji i robić połowicznie konsultacje. 06:34, 14.09.2021


AndrzejAndrzej

14 9

Bardzo dobrze, niech powstaje wariant 4, jest sensowny!

Ale ten wariant jest fair. Droga pomiędzy wioskami, a nie droga dzieląca wioskę na dwie części.
Jak dzieciak do podstawówki będą chodzić z Onei, czy ogrodów, to lepiej, żeby nie miały "obwodnicy" po drodze.
Pisanie, że wariant czwarty pomiędzy pepowem i Baninem, to problem dla mieszkańców wsi, to też nie do końca prawda, bo większości jednak to zwisa i chcemy tylko, żeby ta droga już powstała.
Czwórka wydaje się spoko, granica między wioskami.


19:37, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

11 9

Moim zdaniem wariant 4 jest dobry. Niepotrzebne marudzenie - mam nadzieję, że przez to nie zostanie wydłużony czas powstania drogi, bo to jest akurat najgorsze rozwiązanie. 19:50, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RybaRyba

8 9

A mi przeszkadza wariant nr 4. 21:37, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JJ

13 10

Wariant 4 nie jest fair wobec osób które kupiły nieruchomości kierując się studium kierunków rozwoju gminy, gdzie od wielu lat widnieje droga wzdłuż dzisiejszej ulicy Trepczyka. Tymczasem propozycja gminy skreśla to założenie jednym pociągnięciem i skazuje wielu ludzi na obwodnicę pod oknami, której nigdy tam nie przewidywano. 21:38, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Andrzej BystronAndrzej Bystron

9 4

Wariant nr 5 - Linia ciągła jest najmniej konfliktowa. Takie decyzje zawsze są bardzo trudne. Jednak rozwój tej części Gminy Żukowa i Miasta Gdańsk na zachód wraz z dobrym połączeniem drogowy daje dodatkowy impuls.
https://umap.openstreetmap.fr/pl/map/przebieg-wariantow-drogowych-do-wezow-obwodnicy-me_479595?fbclid=IwAR0M9oTn9PWGooxZujV80t5rcHOMGTvjzjC2-IsL5_tBZxZumwCBUHXGPyY#14/54.3816/18.4356
22:22, 13.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PepPep

8 6

Zwróćcie uwagę na date wyłożenia planu, 30 lipca, okres urlopowy, aby jak najmniej osób złożyło odwolania. Ja o planie dowiedziałem się dziś 06:31, 14.09.2021

Odpowiedzi:9
Odpowiedz

Twoja staraTwoja stara

0 6

To wszystko wina tego drzewka. Siedział pod płotem w Gowidlinie, a tu ludzie mają prawdziwe problemy. 07:41, 14.09.2021


JjJj

5 5

Trochę nietrafna uwaga. Same plany budowy tych dróg były przedstawiane już dużo wcześniej. Ja osobiście dowiedziałem się o nich w lipcu zeszłego roku. Widziałem dokładnie te same plany. Potem zrobiło się też głośniej na ich temat u mnie na osiedlu w okolicach listopada 2020…
Nie można mieć pretensji że dowiedziało się o tym dopiero wczoraj(czy dziś), skoro te informacje były dostępne już dużo wcześniej. 11:41, 14.09.2021


PepPep

6 2

Odnoszę się jedynie do daty wyłożenia MPZP. Droga mi nie przeszkadza. 12:02, 14.09.2021


PepPep

6 3

Nie widzę również powiadomienia na stronie gminy Żukowo ani na stronie Sołectwa Pępowo (po co ta strona w ogóle skoro nie informuje o tak ważnej rzeczy) 12:03, 14.09.2021


JjJj

5 5

To może powinien Pan napisać do gminy Żukowo taką uwagę, aby zamieszczali na swojej stronie takie ‘zapowiedzi’ przed oficjalnymi informacjami..;P
Takie gadanie/pisanie z Pana strony nie ma sensu, ale dziwi mnie fakt że są to dla Pana „ważne rzeczy” i dowiedział się o tym dopiero dzisiaj.
Ja jestem nowym mieszkańcem tej miejscowości(mieszkam tu od pół roku), ale tak jak wspomniałem wyżej, o tych drogach słyszałem i widziałem plany już w zeszłym roku - a wówczas jeszcze się tym nie interesowałem..
Jeżeli Panu nie przeszkadzają te drogi tylko z byt mała ilość informacji o tym, to nie wiem gdzie Pan żył przez ten czas. Zapewne jakby informacja pojawiła się rok temu, to też by Pana napisał, że dowiedział się dopiero dzisiaj.
Jeżeli jest to dla Pana ważne to trzeba się tym interesować – pojawiło się sporo artykułów na ten temat..
12:49, 14.09.2021


PepPep

5 3

Proszę podać przykład takiego artykułu. Ostatnia informacja o MPZP jest z 2018 o tym, że przystąpiono do jego opracowania. W połowie 2020 kontaktowałem się gminą w sprawie postępu w realizacji planu, poinformowano mnie o co najmniej 2 latach oczekiwania. Więc dziwi mnie że dostał Pan do wglądu wcześniej, czy to w ogóle legalne? a może jest Pan zwykłym trollem którego bawi taka dezinformacja lub też ma Pan cel w ograniczaniu krytyki gminy. 13:47, 14.09.2021


JjJj

3 5

Nie jestem żadnym ‘trollem’ ale odpowiem na Pana prośbę i będzie to moja ostatnia wiadomość w tej dyskusji… Dam Panu przykłady, o których sam wspominałem – z lipca i listopada zeszłego roku:

https://www.metropoliagdansk.pl/metropolitalne-wiadomosci/wspolpraca-samorzadowa-dot-obwodnicy-metropolitalnej/?fbclid=IwAR3GK0_BIWNVqqR_mUpEgD-vMWuv9jefrv7osUaZn2fRzyVHu-rvAsLoNCk

http://www.radabanino.pl/obwodnica-metropolitalna-a-drogi-dojazdowe/?fbclid=IwAR3FIWyZZoI_mVll_HSS7hep0a9zSCzw0uLdHfsMFq6C08bBuiD_FO7g7gw

Myślę że legalnie odnalazłem te informacje i wbrew Pana osądu nie zostały mi one wcześniej przekazane do wglądu xD
A więcej informacji o drogach/wariantach dróg o których dyskutujemy może Pan znaleźć na stronach internetowych po wisaniu w google „Obwodnica Metropolitalna” 14:21, 14.09.2021


PepPep

5 3

ma Pan problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Cały czas podkreślam, że komentuję jedynie publikację MPZP w wygodnym dla samorządu terminie, nie interesuje mnie ta droga. Wcześniej wspomniał Pan, że są artykuły informujące o wydaniu MPZP, nie był Pan w stanie poprzeć tego żadnym przykładem, wszystkie linki dotyczą innego tematu 17:36, 14.09.2021


AlaAla

2 5

Mam śmiechawę czytając waszą dyskusję. Panie @Pep, to Pan nie umie czytać ze zrozumieniem.. Ja w wypowiedzi Jj nie widzę aby napisał, że posiada artykuł odnośnie MPZP. Jak mniemam rozchodziło mu się o wszelkie inne artykuły dotyczące tych dróg, na których były przedstawione dokładnie te same mapki. Więc niech Pan nie zmyśla i nie pisze nieprawdę..
Jeżeli Pana te drogi nie interesuje, to po co się Pan udziela. Osoby które były tematem zainteresowane mogły się spodziewać że plany MPZP zostaną wyłożone w najbliższym czasie, bo wiedzieli o tym temacie już dużo wcześniej.
Jeżeli dla Pana jedyne wartościowe źródło to publikacje MPZP i jest Pan ślepy na inne wszelkie dostępne media to proponuje odwiedzać ich stronę raz w tygodniu. W tedy nic Pana nie ominie i będzie Pan kozakiem we wsi;) 19:36, 14.09.2021


Przejrzysta?Przejrzysta?

3 2

Gmina Żukowo nie jest. 06:36, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Po co ten Apel?Po co ten Apel?

10 5

Panie Niklas, ogromnie się cieszę, ze powstanie droga, która pozwoli mi szybko dojechać w kierunku Osowy i Centrum Gdańska. Nowa droga odciąży ul. Lotniczą w Baninie. Czytając pana apel liczyłem na wskazanie jakiegoś rozwiązania sygnalizowanego problemu. Ale nie. Bicie piany. Ludzie protestujcie. Patrząc na mapę są to jedyne tereny, (rolnicze), które mogą przyjąć ruch z Węzła Miszewo. Dodam, że droga pomoże mieszkańcom Banina szybciej się przedostać do Trójmiasta, omijając Nowatorów. 11:27, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AniaAnia

5 3

Nie wydaje mi się, żeby to było najlepsze rozwiązanie. Kto był tam ten wie, że przestrzeń pomiędzy dwoma osiedlami są niewielkie Ruchliwa droga spowoduje ogromny hałas w okolicy. Współczuje sobie i wszystkim, którzy będą mieli taki widok z ogródka.
Oczywiście droga jest potrzebna ale w tym wariancie to kompletna porażka. Nie spodziewałam się, że ta opcja będzie brana poważnie pod uwagę. 12:14, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LalaLala

3 0

Mam pytanie. Czy przy wyborze wariantu 4 mieszkańcy z osiedla Onna(jak i też położonego tego bardziej na zachód) zostali by podłączeni do tej drogi, tzn czy możliwy byłby wyjazd z tych osiedli tą drogą? 13:08, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PepPep

2 3

ma Pan problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Cały czas podkreślam, że komentuję jedynie publikację MPZP w wygodnym dla samorządu terminie, nie interesuje mnie ta droga. Wcześniej wspomniał Pan, że są artykuły informujące o wydaniu MPZP, nie był Pan w stanie poprzeć tego żadnym przykładem, wszystkie linki dotyczą innego tematu. 15:06, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

8 0

Ludzie macie szanse na zmniejszenie ruchu a nadal szukacie problemów. Standardowo wyjdzie z tego wielkie G. Zamiast drogi dojazdowej do węzła będzie mieli katastrofę drogową w Baninie. Wiecznie źle i niedobrze. Niech Pan przewodniczący w końcu weźmie za poprae komunikacji i ruchu już dawno zakorkowanym Baninie, czy Pepowie zamiast buntować ludzi. Jedyne co słuszne tej kwestii to, że gmina jak zwykle na ostatnią chwilę ogłasza uwagi do planów. Sama nieduolnie przez wiele lat czekała aż ktoś coś sypie by odblokować Żukowo. Sądzę, że już dawno Banino powinno pomyśleć jak się odpiąć od tego pociągu do nikąd, zwanego dalej gmina... 18:20, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WariantyWarianty

4 2

Wariant 4 lub 5. Jedyne słuszne i sensowne rozwiązania. Na hałas ekrany. Żaden inny wariant przestawiony na koncepcji nie ma sensu ani logiki (środek Banina czy okolice szkoły to głupota, bez zbędnego komentarza). Droga musi powstać ponieważ grozi nam kompletny paraliż po wybudowaniu OMT, niestety dla Banina, Pepowa, Borowca, Barniewic, Rebiechowa to większy problem niż pożytek. Wariant 4 czy 5 potrzebny jak powietrze do oddychania... 18:30, 14.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Inwestor Inwestor

3 3

Śmieszą mnie wasze komentarze, ja mam tyle pieniędzy że sami zrobimy sobie węzeł z osiedla onnea, zaraz przy piecu do pizzy. Pozdrawiam Ola. 08:13, 15.09.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SasiadSasiad

1 0

XD i z basenu 08:19, 17.09.2021


TerTer

3 0

Zamiast z kolei pisać swój śmieszny komentarz, po prostu zrób to o czym napisałaś... 10:55, 20.09.2021


Mieszkaniec BaninaMieszkaniec Banina

1 0

Zielony wariant przechodzi centralnie przez Lidla w Baninie?
Nieźle ktoś to projektował. Chyba na stan sprzed min. 10 lat. 13:45, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JJ juniorJJ junior

3 2

A dlaczego nie niebieski (wariant2)? Jest najmniej wg mnie 'konfliktowy' i pośrodku wszystkich wariantów. Bo nie ma wiaduktów nad PKM? Dobudować. A nie burzyć istniejące domy i mieszkania. Czy stawiać drogę pod nosem.
Inne pytanie, jak to będzie się krzyżować m.in. z Lotniczą czy Lipową w Baninie? Jakieś rondo turbinowe, czy znów spowalniające światła?🤣 14:03, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CichociemnyCichociemny

0 1

Wiadomo mi że wariant 3 jest już klepniety.
😡😡😡 23:06, 15.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

info kartuzyinfo kartuzy

2 0

A w kartuzach jedno wielkie NIC !!! 11:59, 15.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kkdkdkkdkd

1 0

wariant numer 3 jest sensowny na pewno zły jest wariant nr 2, 4 i 5 17:38, 16.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Banino. HalnaBanino. Halna

0 0

Polecam wariant 4 albo 5.
21:08, 22.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%