Zamknij

List. Geotermia ma szansę na Kaszubach, ale przy pewnych zastrzeżeniach

09:14, 05.05.2024 nadesłane Aktualizacja: 12:08, 06.05.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. fot.kolaż.oprac.W.D./zdjęcie główne:A.Socha Zdjęcie ilustracyjne. fot.kolaż.oprac.W.D./zdjęcie główne:A.Socha

Na Kaszubach możliwe jest efektywne wykorzystanie energii Ziemi poprzez metody niskotemperaturowe, przy wykorzystaniu pomp ciepła zasilanych "studniami" lub tzw. sondami geotermalnymi - pisze Gérard Lemoine.

Zdaniem europosła prof. Zdzisława Krasnodębskiego, który zorganizował 10 kwietnia br. konferencję w Poznaniu pt. "Odblokowanie potencjału energii geotermalnej w UE", do 2040 roku w całej Europie energia geotermalna może stanowić 75 proc. energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia.

Polska, która ma znaczne zasoby geotermalne może wiele zyskać rozwijając tą energię. Posiadając obecnie osiem ciepłowni geotermalnych, może liczyć na liczyć nawet na dziesięciokrotne powiększenie tej liczby w horyzoncie 2040 roku.

Nie brakuje miejsca – 40 proc. terytorium Polski wykazuje odpowiednie warunki środowiskowe do rozwoju konwencjonalnych systemów geotermalnych. Brakuje tylko odbiorców... można nawet mówić brakowało, bo ostatnio obserwuje się ponowne zainteresowanie tą energią spokojną, dyskretną dla krajobrazów i dostępną niezależnie od warunków atmosferycznych.

Powyżej mówiliśmy o głębokiej geotermii. Istnieje również geotermia tzw. niskotemperaturowa (potocznie zwana płytką geotermią), gdzie wykorzystuje się energię cieplną Ziemi za pomocą pomp ciepła.

W tym przypadku nośnikiem ciepła może albo solanka glikolowa na przykładem tzw. sond geotermalnych (Ground Source Heat Pumps) albo woda gruntowa (Ground Water Heat Pumps). Właśnie ta geoenergetyka cieplna może być rozwiązaniem energetycznym ekonomicznie opłacalnym dla ogrzewania i klimatyzacji obiektów budowlanych w wielu regionach Polski, gdzie wykorzystanie zasobów geotermalnych metodami konwencjonalnymi nie może być ekonomicznie opłacalne z różnych powodów (np. tam gdzie złoża są zbyt głębokie w stosunku do temperatury zawartych w nich wód termalnych).

Takie warunki środowiskowe, dotyczą właśnie 60 proc. terytorium Polski.

Jeśli teraz chodzi o możliwości wykorzystania energii cieplnej Ziemi na obszarze Pojezierza kaszubskiego, w którym mieszka większość czytelników tego portalu, zwracam uwagę na komentarz, który już napisałem 2 kwietnia br. pod artykułem pana Redaktora Wojciecha Drewki pt. "Debata w Kartuzach. Komentarze i kulisy starcia kandydatów", z względu na to, że temat geotermii był poruszany podczas ostatniej kampanii wyborczej .

Ten post pt. "a'propos geotermii" był następujący:

Widzę, że temat geotermii został tu poruszany. Chciałbym precyzyjnie wyjaśnić, aby uniknąć nieporozumień w tej sprawie, że w regionach Polski Północnej głęboka geotermia może być ekonomicznie opłacalna jedynie, gdzie występują pozytywne anomalie geotermiczne, czyli tam, gdzie dostępne są złoża geotermalne. Takie obszary istnieją głównie w zachodniej części Pomorza Zachodniego. Na Kaszubach nie występują takie anomalie.

W takim przypadku możliwe jest efektywne wykorzystanie energii Ziemi poprzez metody niskotemperaturowe, korzystając z pomp ciepła zasilanych "studniami" lub tzw. sondami geotermalnymi. Dzięki tej metodzie można nie tylko ogrzewać (zimą), ale także klimatyzować (latem) budynki. Do tych metod należy LT-ATES, tj magazynowania energii cieplnej w warstwach wodonośnych (ang.: Low Temperature-Aquifer Thermal Energy Storage) w zakresie temperatur 5-25 stopni Celsjusza i do głębokości około 200 metrów. Ta metoda została niedawno uznana za obiecującą w Polsce.

W regionie Pojezierza Kaszubskiego może ona znaleźć w przyszłości szerokie zastosowanie nie tylko w sektorze mieszkaniowym lub usługowym, ale także w branży turystycznej (np. w branży spa) oraz w sektorze agro-przemysłowym.

Gérard Lemoine (*)

PS: * Rozmowę merytoryczną w sprawie geotermii podejmę z podpisanymi osobami

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

Sprawa # 1Sprawa # 1

11 0

Cena wykonania pompy gruntowej dla domu jednorodzinnego - to będzie zasadnicza podstawa sukcesu albo klapy ! 10:38, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Muchomor w ToruniuMuchomor w Toruniu

9 12

taką geotermię wykonał, że niektórym mieszkańcom rachunki za ogrzewanie wzrosły dwukrotnie ! 10:42, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BzduraBzdura

12 0

Geotermia głęboka jest możliwa na całych Kaszubach różnica jest tylko w głębokości odwiertu czytaj stopniu termicznym a w sytuacji gdzie nie mamy pod sobą gorących żrodeł wody od 50°, stosujemy metodę suchych skał wykonując 2 odwierty wpuszczając jednym wodę aby skały ją ogrzały i drugim otworem wyciągamy ją ogrzaną do użytku, proste i skuteczne działa od milionów lat i tyle też jeszcze działać będzie 24 godz. na dobę 7 dni w tygodniu 11:10, 05.05.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Żywotność pompyŻywotność pompy

4 0

gruntowej to ok. 25-ciu lat, więc przelicz wszystkie koszty pompy, wykonania i montażu i oblicz po ilu latach kolosalne nakłady się zwrócą. 11:34, 05.05.2024


Anatol.28 Anatol.28

6 1

Skończy się tak że ludzie szybciej pozbędą się tych pomp niż znowu dadzą się na nie namówić! 11:20, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

InfoInfo

5 4

To nie ma nic wspólnego z geotermia która za rządów PO PSL skutecznie została zablokowana.

Podany przykład bazuje na różnicy temperatur NIE energii geotermalnej.
11:51, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tylko Geotermia!Tylko Geotermia!

9 2

Geotermia głęboka jest opłacalna wszędzie tylko różni się głębokością odwiertu czyli kosztami a te są spore wchodzące w miliony złotych mamy w niej dwie metody pozyskiwania ciepła - metodę mokrą i metodę gorących skał, Geotermia Głęboka nie jest dla odbiorców indywidualnych tylko dla ciepłowni miejskich jak na przykład ta w Kartuzach, na takie ciepłownie samorządy dostają duże dofinansowanie a ceny ciepła dla mieszkańców podłączonych do niej spadają a nie wzrastają przez ideologiczne dyrektywy i konflikty zbrojne, w Polsce są już miasta które przeszły na Geotermie Głębinowe rzędu 2 kilometrów i głębiej, Niemcy właśnie wchodzą w nią na szeroką skalę, to jest jedyne niewyczerpalne źródło ciepła dzięki gorącu jądra Ziemi, takie ciepłownie powinny być budowane w każdej miejscowości powyżej kilku tysięcy mieszkańców aby rozprowadzić to ciepło po domostwach, właśnie to jest prawdziwa zielona energia nie zanieczyszczająca środowiska i wieczna bez znaczenia czy jest zima, lato, słońce czy wiatr. 12:40, 05.05.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@up@up

3 5

co to za stek bzdur ? jaka energia jądra ? 16:33, 05.05.2024


ja p....ja p....

12 0

gruntowa pompa ciepła nie ma nic wspólnego z energią geotermalną !! ludzie zacznijcie odróżniać podstawowe rzeczy !! 16:32, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nierentowna technoloNierentowna technolo

2 0

To się szybciej opisuje niż się splacii 17:02, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Geotermia = JĄDROGeotermia = JĄDRO

3 1

Energia geotermalna, zwana inaczej geotermią, jest energią cieplną (termiczną) skał, gruntu i wody znajdujących się głęboko pod powierzchnią Ziemi. Zaliczana jest do energii odnawialnych, ze względu na swoje źródło - jądro Ziemi, którego temperatura sięga wartości rzędu 6000°C. ps. halo specjalisto od geotermii kpiacy z jądra ziemi jak widać geografia to nie był twój ulubiony przedmiot bo gdybyś uważał na lekcjach to byś wiedział że im bardziej w głęb ziemi tym cieplej i stąd mamy geotermie, dlatego wszelkiego rodzaju kopalnie wydobywcze są ograniczone głębokością właśnie przez temperaturę 20:52, 05.05.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@up@up

1 1

w artykule mowa jest o gruntowych pompach ciepła !! to nie ma nic wspólnego z energią geotermalną, to zwykłe zjawisko oparte na różnicy temperatur !!!

Mało tego LT-ATES o którym mowa nie odbiera energii z zimie tylko ją tam MAGAZYNUJE. To jest zjawisko odwrotnego do tego co opisujesz.

00:13, 06.05.2024


GeokikGeokik

3 0

Panie redaktorze proszę napisać rzeczowy artykuł. Przecież to nie problem zapytać w urzędzie ile wydano pozwoleń. Będziemy wiedzieć czy temat się rozwija czy jest niszowy. Polecam też dane Port PC.
Ps. Przydał by się korektor też w redakcji, bo błędy biją po oczach. 23:22, 05.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%