Zamknij

Prawnik radzi. Jak szybko sądownie uregulować kontakty z dzieckiem

13:19, 04.01.2019 nadesłane/materiał partnera Aktualizacja: 15:30, 04.01.2019
Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka Zdjęcie ilustracyjne. fot.archiwum/W.Drewka

W przypadku rozstania małżonków lub konkubentów mających wspólne dzieci nierzadko dochodzi do sytuacji, w której jedno z rodziców zostaje odseparowane od dzieci przez rodzica, który sprawuje nad dziećmi pełną pieczę. Zgodnie z art. 113 k.rio. niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jak wynika z cytowanego przepisu kontakty rodzica i dziecka to nie tylko prawo, ale i obowiązek. Ustawodawca regulując tą kwestię uznał bowiem, że realizacja kontaktów ma przede wszystkim na celu ochronę dobra dziecka, które dla prawidłowego rozwoju powinno mieć niezakłócone kontakty z obojgiem rodziców.

W przypadku uniemożliwiania przez jedno z rodziców kontaktów z dzieckiem, drugi rodzic może zwrócić się do sądu z wnioskiem o uregulowanie tych kontaktów. Sąd orzekając o kontaktach może ustalić dni i godziny spotkań osobistych, a także miejsce tych spotkań, jak również dni i godziny kontaktów pośrednich np. za pośrednictwem telefonu lub różnego rodzaju komunikatorów typu Skype, Messenger, WhatsApp itp.

Ponieważ postępowanie sądowe w przedmiocie ustalenia kontaktów może toczyć się wiele miesięcy, a czasami nawet lat, warto złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów w trybie zabezpieczenia na czas trwania postępowania sądowego. Taki wniosek jest rozpatrywany przez sąd priorytetowo i pozwala na choćby częściowe ustalenie terminów spotkań, jeszcze przed prawomocnym zakończeniem postępowania sądowego.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że prawo w wyjątkowych sytuacjach przewiduje możliwość ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem, a nawet ich zakazania. Decydując o sposobie utrzymywania kontaktów sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Jeżeli zachowanie rodzica zagraża temu dobru to sąd może np. zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego pobytu albo zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd.

W szczególnych sytuacjach sąd może zakazać kontaktów rodzica z dzieckiem. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 7 listopada 2000 r. (sygn. akt I CKN 1115/00) stwierdził, iż "ze względu na charakter prawa do osobistej styczności z dzieckiem odebranie rodzicom tego prawa może nastąpić wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko".

Adwokat Anna Zamojska

Kancelaria Adwokacka w Kartuzach przy ul. Gdańskiej 14/3

Kancelarie Adwokackie

Adwokat Dariusz Budnik i Adwokat Anna Zamojska

83 – 300 Kartuzy, ul. Gdańska 14/3

Godziny otwarcia:

poniedziałek 09:00–17:00

wtorek 09:00–17:00
środa 09:00–17:00
czwartek 09:00–17:00
piątek 09:00–17:00
sobota Zamknięte
niedziela Zamknięte

Telefon: 58 736 66 77, 790 410 250, 693 660 198

www.adwokaci-bz.pl

(nadesłane/materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%