Znakowanie odzieży to nic innego jak nanoszenie na jednokolorowy materiał dodatków graficznych. Obrazków, naszywek, napisów, symboli. W ten sposób powstają indywidualne, unikalne ubrania. Wyróżniają się, nadają się do zastosowań komercyjnych, elitarnych albo artystycznych. A robi się to na różne sposoby.
Metod znakowania odzieży jest wiele, ale wyróżniamy trzy zasadnicze kategorie:
• haft – w tej kategorii jest haft tradycyjny, komputerowy lub 3D,
• nadruki – zarówno stary sitodruk, jak i nadruki cyfrowe,
• naszywki – wykonywane za pomocą haftu komputerowego, nadruku, jak i tradycyjnym szyciem.
Omówmy po krotce kilka z nich.
Haft zarówno komputerowy, jak i 3D stosuje się wobec odzieży klasy premium. Wygląda bardzo elegancko i stylowo. Za pomocą specjalnych maszyn do haftu komputerowego, powstałe znakowanie jest bardzo dokładne. Uwzględnia detale, napisy są czytelne. Wszystko za sprawą dopasowanego systemu igieł oraz bardzo cienkich nici. Oprócz tego haft komputerowy jest bardzo trwały – zespala się on z materiałem.
Jest równie dokładny i jeszcze bardziej elegancki. Dzieje się tak, ponieważ używa się specjalnych pianek. Ta technika potrzebuje jednak grubszego materiału – stąd lepiej sprawdza się na bluzach i czapkach. O hafcie komputerowym i 3D mówi się, że to najszlachetniejsze metody znakowania odzieży. Wymagają indywidualnego podejścia, użytkowania specjalnego sprzętu i oprogramowania projektowego.
Wszystko sprowadza się do przeciśnięcia barwnika z emulsją przez specjalne sito. W ten sposób można nakładać przygotowane wcześniej wzory na bardzo różne rodzaje materiałów. Sitodruk stosuje się w druku jednobarwnym, wielobarwnym, w małym i wielkim formacie, a także na innych rodzajach produktów:
• tekturach,
• papierze,
• metalu,
• plastiku,
• drewnie.
Znakowanie odzieży tą metodą sprawdzi się głównie w koszulkach, T-shirtach i workoplecakach. Wyróżnia się sitodruk płaski, który można wykonywać na wielu koszulkach jednocześnie oraz sitodruk 3D. Ten ostatni wykonany jest z farby, która pod wpływem temperatury „puchnie” i tworzy przestrzenne nadruki.
Możliwości nadruków cyfrowych jest kilka. Najbardziej popularne to DTG oraz sublimacja. Stosuje się je przy użyciu stosunkowo tanich nakładów – wystarczy odpowiednia prasa lub drukarka, a projekt nie musi być specjalistyczny. Wystarczy wykonanie pliku graficznego, przedstawiającego cokolwiek. Nadruk cyfrowy to trwałe znakowanie odzieży, z bardzo dobrym odwzorowaniem barw i kontrastu. Świetnie sprawdza się przy zamówieniach indywidualnych i nie tylko w przypadku odzieży.
Są one na ogół gotowe już wcześniej, ale w różny sposób się je implementuje na ubraniach. Można to zrobić haftem komputerowym, klejem lub ręcznie przyszyć do materiału.
Mamy nadzieje, że dzięki nam wiesz już, czym jest znakowanie odzieży i jakich metod się do tego używa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz