Samodzielne prowadzenie księgowości zyskuje coraz większą popularność, zwłaszcza wśród początkujących przedsiębiorców. Za pomocą dedykowanych programów można ewidencjonować operacje i wysyłać deklaracje podatkowe. Czy warto podjąć się samodzielnego prowadzenia księgowości, będąc właścicielem firmy budowlanej?
Każdy doświadczony księgowy z pewnością zgodzi się z twierdzeniem, że branża budowlana jest wyjątkowo trudna pod względem podatkowym. O ile wprowadzenie do systemu faktury nie stanowi większego problemu, o tyle musimy jeszcze wiedzieć, jak ją wystawić, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji podatkowych. Usługi budowlane charakteryzuje specyficzny sposób fakturowania, bowiem wiele transakcji zawiera się nie z inwestorem, a z podwykonawcą. W praktyce należy wiedzieć, komu tak naprawdę wystawić fakturę, z jaką stawką podatku VAT i kiedy. Ostatnia kwestia bywa bardzo problematyczna, gdyż wiele usług budowlanych realizowanych jest w dłuższym okresie czasu, na przełomie miesięcy, a nawet lat.
W ostatnich latach branża budowlana znalazła się pod lupą fiskusa. Wielu przedsiębiorców wystawiało bowiem puste faktury, nie stosowało właściwej stawki VAT bądź unikało opodatkowania, zawierając transakcje z podmiotami powiązanymi po nierynkowych cenach. Dziś urzędnicy chętnie przyglądają się firmom, działającym w branży budowlanej, szczególnie po kątem płacenia przez nie podatków. Dlatego też osoby, które nie mają większego doświadczenia w księgowości, powinny powierzyć jej prowadzenie profesjonalistom. Naszym celem wcale nie musi być optymalizacja podatkowa czy wręcz uchylanie się od opodatkowania - czasami przez pomyłkę faktura, jaką wystawimy, nie będzie spełniała surowych norm, przez co możemy zostać ukarani mandatem bądź nawet pociągnięci do odpowiedzialności.
Ze względu na to, że branża budowlana jest bardzo specyficzna pod kątem księgowym i podatkowym, powinniśmy uważać na to, z kim dokładnie nawiązujemy współpracę. Nie każdy księgowy poradzi sobie z prowadzeniem rachunkowości firmy budowlanej, zwłaszcza jeśli świadczymy usługi poza granicami kraju bądź zawieramy kontrakty z podmiotami zagranicznymi lub powiązanymi. Wydaje się, że w usługach budowlanych nie ma nic skomplikowanego, jednak tak samo, jak trudne jest ich logistyczne zorganizowanie, tak samo trudne jest prawidłowe zaksięgowanie poszczególnych operacji i rozliczenie się z nim z fiskusem. Warto więc unikać tego typu problemów, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynamy działalność w tej branży.