Zamknij

Inwestowanie w Polygon - co warto wiedzieć o MATIC

mat.partnera + 08:50, 17.08.2022 Aktualizacja: 08:54, 17.08.2022
https://pixabay.com/pl/photos/nft-niezamienny-%c5%bceton-blockchain-7004985/ https://pixabay.com/pl/photos/nft-niezamienny-%c5%bceton-blockchain-7004985/

Jeżeli chodzi o ambitne projekty w świecie kryptowalut, wysokiego miejsca nie można odmówić tokenowi Polygon (MATIC). Jest on nierozerwalnie połączony z tokenami niewymiennymi NFT. Ponadto pozwala na branie udział w zdecentralizowanych (DeFi) i sam w sobie jest częścią wielkiego ekosystemu zapewniając błyskawiczne transakcje. W tym artykule omówimy charakterystyczne cechy, jakie posiada Polygon oraz sprawdzimy, czy warto w niego zainwestować.

Najważniejsze informacje o Polygon

Polygon wyróżnia się specjalną cechą, którą jest możliwość dokonywania szybszych i tańszych transakcji na blockchainie Ethereum niż w samej sieci głównej. Polygon może być remedium na problemy, które pojawiają się w sieci i wzbudzić tym samym zainteresowanie inwestorów. Samą kryptowalutę MATIC można zakupić na giełdach i platformach do handlowania walutami, takich jak Bitcoin Profit czy Binance.

Polygon (MATIC) pojawił się w 2017 roku jako dodatek do blockchain Ethereum. Został stworzony przez programistów: Jaynti Kananiego, Anurag Arjuna, Sandeep Nailwala, i Mihailo Bjelica. Tokenem, który zasila Polygon jest właśnie MATIC oparty na ERC-20, który może być przechowywany w blockchainie Ethereum i wykorzystywany do opłacania usług i prowadzenia rozliczeń.

Celem powstania sieci Polygon było przede wszystkim naprawienie problemów, z którymi borykał się Ethereum (wysokie opłaty, przeciążenie sieci), jednak bez żadnych kompromisów, jeśli chodzi o utrzymanie wysokiego bezpieczeństwa. W efekcie wszystkie transakcje są najpierw przetwarzane przez Polygon i to z ogromną prędkością 7200 transakcji na sekundę (w porównaniu do 15 transakcji na sekundę osiąganych w blockchain).

Największe zalety Polygon - czy warto inwestować w MATIC?

Dzięki swoim unikalnym cechom token MATIC ma spory potencjał wzrostu, który może skłonić inwestorów do ulokowania w nim swoich środków.

1. Wzrost popytu na NFT

Polygon jest związany z NFT, na który popyt rośnie wraz z rozwojem metaverse. NFT jest coraz szerzej wykorzystywany w branżach gier, muzycznych, modowych czy kolekcjonerskich. Najpierw jednak NFT muszą zostać wytworzone w sieci blockchain. Dużo taniej jest je stworzyć w Polygon niż w Ethereum (ze względu na niższą cenę transakcji i szybkość). Z tego względu użytkownicy będą częściej skłaniać się ku Polygonowi i zwiększy się tym samym popyt na tokeny MATIC.

2. Popularność projektów DeFi

Ze względu na niską cenę przetwarzania transakcji Polygon jest świetnym miejscem także na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Coraz więcej projektów DeFi powstaje właśnie w ramach Polygon.

3. Rozwinięte środowisko i skalowalność

W sieci Polygon prężnie działa już ponad 700 zdecentralizowanych aplikacji. Z wielu z nich korzystają setki tysięcy użytkowników. W Polygon powstaje także wiele gier. Sieć Polygon może obecnie osiągać prędkość 7200 transakcji na sekundę (TPS), co czyni ją niezwykle skalowalną siecią. Polygon oferuje 47 900% więcej TPS niż Ethereum, a to z kolei wpływa pozytywnie na ceny monety MATIC.

Słabe strony Polygon, o których warto pamiętać

Poza sporymi zaletami Polygon posiada także kilka słabszych stron. Przede wszystkim nie jest autonomicznym łańcuchem bloków, a raczej rozwiązaniem 2. warstwy, który działa zależnie od Ethereum. Jeśli w Ethereum pojawią się jakieś błędy lub zakłócenia, odbije się to bezpośrednio na MATIC, a Polygon straci na wartości.

Co więcej, jest kilka ograniczeń, jeśli chodzi o MATIC. Token MATIC jest przeznaczony do zabezpieczania i zarządzania platformą Polygon, a także do uiszczania opłat transakcyjnych. Kryptowaluty MATIC nie używa się zwykle do codziennych transakcji online.

Werdykt i najwięksi konkurenci

Polkadot jest obecnie największym konkurentem Polygon. Inni konkurenci to Arbitrum, Cosmos oraz Kusamam. Wracając do Polkadot, tworzy ona sieć wielu łańcuchów bloków, a Polygon skupia się wyłącznie na łańcuchach kompatybilnych z Ethereum. Dzięki temu może korzystać z bezpieczeństwa i decentralizacji, jaką gwarantuje Ethereum budując swój wielołańcuchowy system. Z drugiej strony Polkadot jest rozwiązaniem 1. warstwy i w przeciwieństwie do Polygon posiada własny blockchain z 100 różnymi sieciami.

Ponieważ platforma Polygon ma wiele zastosowań, token MATIC staje się popularny wśród inwestorów. Podobnie jak każda kryptowaluta i tutaj pojawia się ryzyko wynikające z gwałtownych spadków cen oraz nieprzewidywalnej przyszłości rynku wirtualnych walut. Z tego powodu warto nie skupiać się na inwestowaniu wyłącznie w MATIC, ale dodać ją do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%