Zamknij

Jakich kursów morskich potrzeba do rozpoczęcia pracy na statku?

12:32, 25.10.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 25.10.2024

Gdynia to jedno z wielu miast w północnej Polsce, w których ukończyć można kursy morskie. W bogatych ofertach ośrodków szkoleniowych znajdują się instruktaże zarówno dla tych, którzy dopiero chcą zdobyć książeczkę żeglarską, jak i osób dysponujących tym dokumentem, lecz mających przerwę w pracy na morzu.

Czym jest książeczka żeglarska?

Książeczka żeglarska, nazywana także marynarską, to dokument niezbędny do pracy na statku. Potwierdza ona tożsamość i kwalifikacje danej osoby. Zawiera przebieg zatrudnienia, stwierdza zdolność do pracy na pokładzie oraz uprawnia do przekraczania granicy polskiej, a tym samym bezwizowego schodzenia na ląd w portach zagranicznych. Na jej podstawie można też powracać do ojczyzny – nawet kiedy książeczka utraci swoją ważność.

Co potrzeba do uzyskania książeczki żeglarskiej (marynarskiej)?

Aby złożyć wniosek do urzędu morskiego i uzyskać książeczkę żeglarską, należy spełnić kilka wymogów. Jednym z nich jest posiadanie ważnego świadectwa ukończenia zintegrowanego kursu bezpieczeństwa wydanego w oparciu o Prawidło VI Konwencji STCW albo osobnych dokumentów potwierdzających odbycie szkoleń w zakresie:

  • indywidualnych technik ratunkowych,
  • ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego,
  • elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej,
  • bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej.

Zintegrowany kurs bezpieczeństwa STCW – szczegółowe informacje

Basic Safety Training, czyli zintegrowany kurs bezpieczeństwa składa się z aż 44 godzin wykładów teoretycznych, jak również 23,5 godzin ćwiczeń praktycznych, między innymi na basenie oraz poligonie. To zwykle 6 intensywnych dni nauki, po których wiedzę sprawdza się w formie testów pisemnych i demonstracji umiejętności. Świadectwo po nich uzyskane obowiązuje przez 5 lat, przy czym bezterminowe jest szkolenie dotyczące elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwa własnego i odpowiedzialności wspólnej.

Wybierając placówkę szkoleniową, gdzie oferowany jest opisywany kurs, należy postawić na miejsce, w którym wszelkie zajęcia dostosowane zostały do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 5 lutego 2014 r. Stanowi to gwarancję spełnienia wysokich, międzynarodowych standardów jakości oraz bezpieczeństwa. Po ukończeniu szkolenia natomiast uczestnicy zyskują gruntowną wiedzę w zakresie, między innymi postępowania w awaryjnych sytuacjach i efektywnej współpracy z innymi członkami załogi.

Dzięki zintegrowanemu kursowi bezpieczeństwa, posiadaniu stosownego świadectwa zdrowia, jak również spełnieniu pozostałych wymogów uwzględnionych na stronie urzędu morskiego – z powodzeniem można uzyskać książeczkę żeglarską. Wspomniane kompleksowe szkolenia pozwala także na otrzymanie świadectwa młodszego: marynarza pokładowego, motorzysty, kucharza okrętowego, rybaka rybołówstwa morskiego.

Jakie szkolenie jeszcze warto posiadać?

Co prawda wyżej wspomniany zintegrowany kurs bezpieczeństwa stanowi podstawę oraz obowiązek do uzyskania książeczki marynarskiej, a także rozpoczęcia pracy na statku morskim. Jednak wiele przedsiębiorstw przed podpisaniem kontraktu z pracownikiem wymaga również dokumentu potwierdzającego odbycie kursu ochrony statku, czyli posiadania bezterminowego świadectwa o nazwie Certificate of Proficiency in Security Awareness.

Dzięki temu kursowi zorganizowanemu przez profesjonalistów oraz zdaniu testu pisemnego pracodawca zyskuje pewność, że dana osoba dysponuje szeroką wiedzą dotyczącą rozpoznawania zagrożeń podczas żeglugi, a także doboru i wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa – co jest szczególnie ważne w przypadku ryzyka wystąpienia piractwa lub rozboju.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%