Zamknij

Odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK - kiedy nam przysługuje?

07:52, 09.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:58, 09.09.2019

Odszkodowanie za wypadek samochody w UK należy do jednego z najczęstszych przypadków o odszkodowanie. Jego wysokość różni się natomiast w zależności od wielu czynników, między innymi bierze się pod uwagę powagę doznanych obrażeń oraz wysokość poniesionych kosztów związanych ze zdarzeniem.

O odszkodowanie można ubiegać się oczywiście, jeśli wypadek nie został spowodowany z naszej winy, ale również wtedy, gdy wina leży po obu stronach. Wtedy odpowiedzialność jest podzielona, ale nadal w niektórych wypadkach możemy liczyć na jakąś pomoc finansową. Aby to ustalić, najlepiej skontaktować się w tej sprawie z profesjonalistami, firmą Insito Odszkodowania.

Jakie kwoty przy jakich obrażeniach?

Aby ustalić wysokość odszkodowania, można użyć jednego z kalkulatorów online, jednak często nie uwzględniają one indywidualnych okoliczności, dlatego kwoty są wtedy bardzo orientacyjne. Po kontakcie z firmą Insito Odszkodowania uda się ustalić bardziej precyzyjnie, ile nam się należy. Średnie kwoty bardzo często wahają się właśnie ze względu na to, że do każdej sprawy podchodzi się w indywidualny sposób. Przykłady:

  • Bardzo poważne uszkodzenie kostki: 40-50 tysięcy funtów
  • Poważne uszkodzenie kostki: 10-40 tysięcy funtów
  • Bardzo poważne uszkodzenie ramienia: 75-240 tysięcy funtów
  • Poważne uszkodzenie ramienia: 30-105 tysięcy funtów
  • Bardzo poważne uszkodzenie ucha: 72-88 tysięcy funtów
  • Bardzo poważne uszkodzenie oka: 44-215 tysięcy funtów

... i tak dalej. Jak widać, czasem różnice w odszkodowaniach w przypadku uszkodzenia tej samej części ciała mogą wahać się o setki tysięcy funtów. Nie można więc nigdy być do końca pewnym tego, jaką kwotę otrzymamy.

Po co odszkodowanie?

Odszkodowanie za wypadek samochodowy ma za zadanie zrekompensować osobie poszkodowanej wszelkie straty, których poznała w wyniku wypadku. Chodzi więc tutaj nie tylko o rachunki z tytułu opieki medycznej i rehabilitacji, ale także straty poniesione przez opuszczenie pracy lub — w najgorszych przypadkach — niemożności jej kontynuowania w wyniku obrażeń. Oczywiście odszkodowanie zawsze obejmuje również pojazd, którym się przemieszczaliśmy.

Wszelkie usterki i uszkodzenia powinny zostać zrekompensowane. Do tego dochodzą jeszcze straty moralne i emocjonalne. Jeśli z powodu wypadku przechodzimy traumę, która na przykład nie pozwala nam na korzystanie ze środków transportu i utrudnia nam tym samym codzienne funkcjonowanie, należy zaznaczyć to we wniosku o odszkodowanie, aby móc wywalczyć większą rekompensatę finansową. Takie straty trudno wycenić, ale właśnie z tego powodu niejednokrotnie otrzymuje się za nie wysoką kwotę. 

Zasady składania wniosku o odszkodowanie

O odszkodowanie nie trzeba ubiegać się zaraz po wypadku — mamy na to aż trzy lata od zdarzenia. Czasem ten czas może zostać wydłużony ze względu na wyjątkowe okoliczności.

Czas ten jest tak długi, ponieważ niektóre wydatki i straty ujawniają się dopiero po czasie – na przykład możemy czuć się dobrze przez jakiś czas, a nasze napady lękowe rozpoczną się dopiero po paru miesiącach. Albo szok powypadkowy może sprawić, że nic nas nie będzie bolało. Dlatego zawsze warto zostać przebadanym przez lekarza i nie lekceważyć skutków wypadku.

Pamiętajmy, że w momencie, w którym wygramy sprawę o odszkodowanie, nie będzie już odwrotu, nawet jeśli po czasie wyjdą na jaw kolejne wydatki i straty. Najlepiej z zakończeniem sprawy o odszkodowanie poczekać do momentu, w którym zakończą się wszelkie postępowania medyczne — dotyczy to operacji czy rehabilitacji, czy zdrowia psychicznego. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%