Zamknij
REKLAMA

Klamki do okien - jakie są rodzaje?

09:03, 20.03.2020 | materiały partnera

Klamki do okien zazwyczaj znajdują się już w pakiecie ze skrzydłem oraz ramą okienną. Ich dobór nie jest przypadkowy i są dokładnie dopasowane do okna, jednak zdarza się tak, że nie spełniają naszych wymagań. Nie mają żadnych zabezpieczeń, są źle spasowane, lub materiał i kolor nam nie odpowiada. W takim przypadku wystarczy zakupić inne klamki do okien i je wymienić. Warto jednak wiedzieć, że już na etapie zakupu skrzydła można wybrać także odpowiedni rodzaj otwarcia, który będzie idealnie pasować do wystroju wnętrza i zapewniać maksymalne bezpieczeństwo.

  1. Klamki do okien - jaką pełnią funkcję?

  2. Jakie są rodzaje klamek?

Klamki do okien - jaką pełnią funkcję?

Klamki do okien zazwyczaj są w takim samym kolorze jak cała stolarka okienna. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż chodzi tu głównie o spójność i estetykę. Najważniejszą funkcją klamki jest zamykanie okna i jego otwieranie, a także umożliwienie lekkiego jego uchylenia, choć to w dużej mierze zależy od ograniczników i zawiasów. Można więc rzec, że ma ona bardzo ważne znaczenie w kontekście funkcjonalności całego skrzydła. 

Klamki do okien powinny być także dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej. Wbrew pozorom ten mały element jest bardzo ważnym punktem aranżacji wnętrza. Warto także wiedzieć, że w zależności od zastosowanego materiału do jej produkcji, może ona nawet zmieniać swoją barwę pod wpływem ciepła, czy promieni słonecznych. Klamki do okien pełnią jeszcze funkcję zabezpieczającą. Istnieje kilka systemów, które mogą w nich być zamontowane, między innymi zamki na kluczyk, czy ograniczenia otwierania, bez ówczesnego umiejscowienia klamki w odpowiedniej pozycji. 

Jakie są rodzaje klamek?

Rozróżnić można trzy główne rodzaje klamek do okien. Pierwszym z nich są te stworzone z PCV. Charakteryzują się tym, że są lekkie, jednak nie zawsze będą wytrzymałe. Ponadto plastik może ulegać zmatowieniu, przez co klamka będzie wyglądać nieestetycznie. Atutem PCV będzie z pewnością niska cena oraz możliwość doboru odpowiedniego koloru, który uzyskuje się zazwyczaj już na etapie jej formowania. 

Klamki do okien z naturalnego tworzywa, takiego jak drewno, są bardzo eleganckie. Prezentują się niezwykle efektownie, jednak mogą bardzo szybko ulegać uszkodzenia, a przy wyszczerbieniu się choćby małego ząbka, mogą powodować rany na dłoniach. Ich cena także nie należy do najniższych.

Ostatnim, choć coraz mniej, popularnym rodzajem klamek do okien są te wykonane z metalu. Zazwyczaj jest to mieszanka różnych stopów lub jednego konkretnego, takiego jak mosiądz. Ceny takiej jednej sztuki może sięgać nawet kilkuset złotych, ale efekt po jej zamontowaniu jest wart każdych pieniędzy. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA