Zamknij

Za dużo na głowie? Oto 5 sposobów na to, aby mieć więcej wolnego czasu

09:19, 23.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:19, 23.06.2020

Wszyscy dokądś pędzimy i wydaje się, że obowiązków nam nieustannie przybywa. A gdyby tak, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zyskać nieco więcej czasu wolnego? Okazuje się, że magia nie jest nam wcale potrzebna. Wystarczy sięgnąć po sprawdzone sposoby na to, aby kolejnego dnia obudzić się z większą ilością czasu na relaks i przyjemności.

1. Pozwól, aby ktoś Cię wyręczył

Ktoś, albo... coś. Nie ze wszystkim musimy przecież męczyć się sami. Wystarczy poprosić któregoś z bliskich o pomoc, np. w codziennych obowiązkach domowych. Ważne jednak, aby przekazywane zadania były czytelne i jasne. Wtedy ich wykonanie będzie z pewnością sprawniejsze.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy robota. Propozycja, jaką są m.in. roboty sprzątające - iRobot, szturmem zdobywa uznanie rodzin, tych, którzy mają sporo na głowie, właścicieli gubiących sierść czworonogów lub po prostu osób, które chcą mieć zawsze czyste podłogi, jednak bez wysiłku i konieczności poświęcania czasu na sprzątanie. Najbardziej zaawansowany sprzęt tego typu, jak wspomniany już iRobot, nie tylko sprząta dokładniej niż człowiek (dociera we wszystkie kąty i jest niezwykle wytrwały w pracy), ale także sam opróżnia pojemnik z zanieczyszczeniami, sam dba o naładowanie akumulatora, a nawet rozpoznaje przestrzeń już posprzątaną i tę, która jeszcze wymaga odkurzania i mycia (do dyspozycji mamy zarówno roboty odkurzające, jak i mopujące podłogi). Jeśli robot wyręczy Cię w codziennym sprzątaniu, z pewnością zyskasz całkiem sporo czasu.

2. Automatyzuj, co tylko można

Wspomniany robot sprzątający, to jeden z przykładów na to, że zaawansowana technologia nie tylko ułatwia nam życie, ale i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Innym zaawansowanym rozwiązaniem będzie automatyzacja. Jeśli każdego dnia wykonujesz te same, określone czynności, np. przeglądasz te same strony, czy wysyłasz maile do tych samych odbiorców, możesz zautomatyzować te procesy, m.in poprzez dodanie konkretnych stron do wspólnego folderu w zakładkach oraz przerzucając się na czytnik RSS, aby czytać jedynie nowe artykuły. Warto również sięgnąć po aplikacje mobilne, które ułatwią nam i przyspieszą rozwiązywanie konkretnych problemów lub po prostu zajmą się nimi same.

3. Monitoruj swój czas

Wystarczy jeden - dwa dni skrupulatnego notowania, ile czasu poświęcamy na konkretne czynności, a szybko przekonamy się, co pochłania najwięcej naszego czasu. Jeśli okaże się, że np. sporo z dnia spędzamy przeglądając media społecznościowe, najlepiej wyeliminujemy ten czynnik lub konkretnie go ograniczmy. Większość z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy, ile czasu poświęca na rzeczy przyjemne, ale niekoniecznie tego warte, uważając, że większość czasu ciężko pracuje. To zasługa zniekształceń naszego umysłu, do których dochodzi, a utwierdzających nas w przekonaniu, że harujemy całymi dniami, a witryny internetowe przeglądamy jedynie okazyjnie.

4. Zawsze miej plan i wiedz, co chcesz zrobić

Chaos nie sprzyja ani produktywności, ani odpoczynkowi. Dlatego działaj zgodnie z przyjętym planem (realnym!), ustal, co masz do zrobienia i jakie są Twoje priorytety. Dobry plan pozwoli działać sprawniej i wskaże, co konieczne będzie do wykonania w dniu następnym. Przecież częścią planu będzie także czas na relaks!

5. Bądź asertywny!

Jeśli w pracy ktoś ciągle odrywa Cię od Twoich zajęć (np. gadatliwa koleżanka), lub też masz w swoim bezpośrednim otoczeniu kogoś, kto oczekuje Twojej pomocy w najbardziej drobiazgowym zadaniu - naucz się odmawiać i grzecznie sugerować, że chciałbyś skupić się w danej chwili na swoich obowiązkach. Wykonasz je szybciej i sprawniej!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%