Szybki, ale skuteczny – każdy pracodawca chciałby, żeby właśnie tak wyglądał proces rekrutacyjny. Niestety rzeczywistość nie zawsze odpowiada wyobrażeniom. Nawet osobom, które już przeprowadziły kilka rekrutacji, zdarzają się potknięcia. Jak w krótkim czasie znaleźć odpowiednią osobę do pracy i czy to w ogóle możliwe? Podpowiadamy, jakie są najlepsze metody rekrutacji i selekcji pracowników.
To jedna z najchętniej wybieranych metod poszukiwania pracowników. Wybierając tę drogę, trzeba się jednak liczyć z tym, że proces rekrutacji może się znacznie wydłużyć ze względu na to, że ogłoszenie nie trafi wyłącznie do wyselekcjonowanej grupy odbiorców lub nie będzie przyciągało uwagi ze względu na złe rozpoznanie rynku.
Wiele osób szuka zatrudnienia w konkretnych firmach, zwłaszcza jeśli te cieszą się prestiżem w branży. Dlatego niektóre przedsiębiorstwa zamieszczają informację o prowadzonej rekrutacji także w kanałach wewnętrznych.
Ogłoszenie o pracę na tablicy w social media między relacją z wakacji a zdjęciami ze służbowego eventu? To coraz popularniejszy widok. Wiele firm wykorzystuje zasięgi w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje w danej branży.
Osoby profesjonalnie zajmujące się rekrutacją pracowników doskonale znają rynek pracy i oczekiwania kandydatów związane m.in. z formą zatrudnienia czy wynagrodzeniem w danej branży. Dysponują odpowiednimi narzędziami oraz własnymi bazami danych, które umożliwiają im jak najlepsze dopasowanie pracodawcy i pracobiorcy.
Osoba rekrutująca analizuje otrzymane dokumenty – najczęściej CV oraz list motywacyjny (w niektórych przypadkach także portfolio). Warto pamiętać, aby do zgłoszenia załączyć wszystkie dokumenty, które są wskazane w ogłoszeniu. Na tym etapie rekruter sprawdza, czy kandydat posiada odpowiednie wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności niezbędne w przyszłej pracy. Ale nie tylko! Sposób prezentacji w CV oraz liście motywacyjnym również wiele mówi o kandydacie.
Do drugiego etapu rekrutacji są zapraszane osoby, które spełniły wymagania zawarte w ogłoszeniu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat ma możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, a rekruter sprawdzenia ich w praktyce.
Podczas tego etapu osoba rekrutująca ocenia nie tylko kompetencje twarde, ale także miękkie takie jak umiejętność komunikacji czy odporność na stres. W niektórych przypadkach (szczególnie w trakcie rekrutacji na stanowiska managerskie i kierownicze, choć nie tylko!) dodatkowo przeprowadza się testy AC (Assessment Centre), które pozwalają jeszcze lepiej poznać kandydata i na podstawie różnego rodzaju symulacji określić, czy sprawdzi się na danym stanowisku.
Więcej informacji znajdziesz na https://hrk.pl/pl/dla-klienta/rekrutacja