Zamknij

Jakie korzyści płyną z uzyskania certyfikatu Scrum Master?

09:23, 29.12.2021 . Aktualizacja: 09:32, 29.12.2021
Skomentuj

Scrum to metodologia pracy, która dotychczas z największym upodobaniem była wykorzystywana w branży IT. Coraz chętniej stosuje się ją jednak także w innych organizacjach opartych na pracy zespołowej. Scrum to bowiem narzędzie pozwalające na efektywną współpracę i sprawną realizację zadań, które może znacznie usprawnić osiąganie kolejnych celów biznesowych firmy. Z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na profesjonalnych Scrum Masterów. Jaką wartość wnoszą do organizacji? Na czym polega praca na tym stanowisku? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto starać się o certyfikat Scrum Master. Sprawdź!

Scrum Master – jaką rolę pełni w organizacji?

Rola Scrum Mastera jest przez wielu niesłusznie redukowana jedynie do moderacji cyklicznych spotkań czy kontrolowania poszczególnych etapów prac. Obowiązki osoby na tym stanowisku są często źle rozumiane i nie do końca oczywiste. Wydaje się, że przyczyna takiego stanu rzeczy leży w niezrozumieniu zasad i istoty Scruma. Ich wytłumaczenie i efektywne zastosowanie w codziennej pracy jest zatem nadrzędnym zadaniem Scrum Mastera. Jego rolą jest przede wszystkim stworzenie takiego środowiska, w którym zespół będzie mógł z powodzeniem wypracowywać założone rezultaty. Osoba pełniąca taką funkcję w organizacji powinna sprawnie identyfikować potrzeby pracowników, szybko rozwiązywać pojawiające się blokery, będąc wsparciem dla specjalistów. Coraz więcej rozmaitych organizacji dostrzega zalety pracy w metodyce wykorzystującej narzędzia Scruma. To sprawia z kolei, że wielu przedsiębiorców poszukuje profesjonalnego Scrum Mastera do swojego zespołu.

Szkolenie Scrum – na czym polega?

Certyfikacja jest poświadczeniem zdobytych kwalifikacji, umiejętności i wiedzy. Takie zaświadczenie zdecydowanie ułatwia rozwój kariery w projektach realizowanych w metodyce Scrum, kórych liczebność – jak już zaznaczyliśmy – sukcesywnie wzrasta. Szkolenie Professional Scrum Master jest dedykowane osobom, które mają już podstawową wiedzę z tego zakresu i pragną ją poszerzyć, aby móc efektywnie pracować na tym stanowisku w przyszłości. Aby zdobyć certyfikat, należy przystąpić do egzaminu i uzyskać wynik na poziomie 85%. Celem szkolenia jest przygotowanie do pełnienia roli członka zespołu Scrum. Ukończenie kursu gwarantuje zdobycie umiejętności pozwalających na:

  • skuteczne wykorzystywanie mechanizmów zarządzania i motywacji w samoorganizujących się zespołach;
  • rozumienie dynamiki zwinnego zespołu i znaczenia dobrej komunikacji między klientem a zespołem;
  • poprawne zakreślanie ról i odpowiedzialności w zespole projektowym;
  • lepsze szacowanie potencjalnego ryzyka i sprawniejsze planowanie kolejnych prac realizowanych w metodyce Agile;
  • lepsze rozumienie roli Scrum Mastera i jego wpływu na rozwój produktu.

Szkolenia przygotowujące do egzaminu Professional Scrum Master mają ponadto za zadanie zapoznać uczestników ze Scrum Guide, będącym podstawowym i najważniejszym dokumentem wprowadzającym do tej metodyki. Warsztaty skupiają się także na opanowaniu podstawowych zasad, które obowiązują w tym frameworku. Należą do nich m.in.:

  • samoorganizacja;
  • współpraca;
  • priorytetyzacja zadań oparta na wartościach;
  • wytwarzanie przyrostowe.

Przygotowania uczestników szkolenia do zdobycia certyfikatu Scrum Master skupiają się także na poszczególnych fazach projektu Scrumowego, czyli inicjowaniu, planowaniu i szacowaniu, a następnie sprawnej implementacji, retrospektywie i wdrożeniu. Tym samym jest to kompleksowy warsztat, podczas którego zostają omówione wszystkie najważniejsze zasady pracy w tej metodyce.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%