Zamknij
REKLAMA

Historyczne porozumienie opozycji i samorządów

14:23, 25.05.2022 | PAP/mkr/par/oprac.W.D.
Skomentuj fot.PAP
REKLAMA

Dziś podpisana została deklaracja liderów czterech partii opozycyjnych: PO Donalda Tuska, PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Lewicy Włodzimierza Czarzastego i Polski 2050 Szymona Hołowni oraz przedstawicieli samorządów. To porozumienie dotyczące decentralizacji i wzmocnienia roli samorządów.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając środową dyskusję, podkreślił, że samorządy stały się "immanentną, niezwykle ważną częścią polskiej rzeczywistości", a w Senacie zawsze mogą liczyć na życzliwość.

- Ale ta konferencja to jest coś więcej, bo niedługo przyjdą tu liderzy największych polskich partii politycznych, żeby podpisać porozumienie, które - nie waham się określić - historyczne - dodał senator Koalicji Obywatelskiej.

Odnosząc się do Ruchu "TAK! Dla Polski"(jego członkiem jest m.in. burmistrz Kartuz - przyp.red.), Grodzki powiedział, że to "wspólnota ludzi myślących podobnie, dla których wartości demokratyczne nie są pustymi słowami". Samorządowcy ci - jak mówił - dają "najlepszą rękojmię dobrej przyszłości naszej ojczyzny".

Prezes ruchu "TAK! Dla Polski", prezydent Sopotu Jacek Karnowski przypomniał, że w minionych latach dzięki współpracy samorządów i opozycji udało się powstrzymać tzw. wybory kopertowe prezydenta RP oraz stoczyć udaną bitwę o Rzeszów (wybory prezydenckie w tym mieście wygrał związany z Lewicą Konrad Fijołek).

- Ale chyba najważniejsze świadectwo roli i ważności samorządów to jest teraz współpraca przy przyjęciu naszych gości, niejednokrotnie naszych nowych obywateli, naszych przyjaciół z Ukrainy - dodał Karnowski.

Poinformował, że samorządy przygotowały "białą księgę" dotyczącą polityki imigracyjnej, którą ruch "TAK! Dla Polski" zamierza przekazał marszałkowi Grodzkiemu.

- Takiej polityki w naszym państwie dotychczas nie było - stwierdził prezydent Sopotu.

Deklaracja, którą samorządowcy podpiszą wspólnie z liderami opozycji, obejmuje sześć postulatów ujętych w hasłach: "Demokratyczna szkoła", "Zielony samorząd", "Nasze zdrowie", "Fundusz Rozwoju Polski lokalnej", "Wspólnoty o sobie" oraz "Stabilne budżety".

W środowej debacie w Senacie bierze udział wielu samorządowców.

(PAP/mkr/par/oprac.W.D.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

brawo!brawo!

2 5

I tak trzymać. Może uda się pogonić całą tę %$## zmianę 14:36, 25.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

shaIom5gshaIom5g

0 2

porozumienie Xdd 14:44, 25.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Przykre Przykre

1 2

"Historyczne porozumienie opozycji i samorządów" "Porozumienie" oznacza że ktoś osiągnął konsensus dzięki myśleniu czyli po rozumie . Niestety w tym towarzystwie porozumienie jest niemożliwe ze względu na deficyt rozumu 08:14, 26.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%