Zamknij

Udział osób publicznych w kampanii. PKW reaguje na liczne skargi

20:17, 17.03.2024 Aktualizacja: 20:35, 17.03.2024
Skomentuj fot.PAP fot.PAP

Osoby piastujące funkcje publiczne, w tym przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, angażujące się w agitację na rzecz komitetów wyborczych obowiązane są oddzielać taką działalność od wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją - przypomniał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. 

W reakcji na liczne informacje o zaangażowaniu osób piastujących funkcje publiczne w agitację wyborczą Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała apel, w którym przypomniała, że działania takie muszą być zgodne z zasadami prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej. 

Przewodniczący PKW zwrócił uwagę, że przepisy Kodeksu wyborczego nie ograniczają co prawda możliwości uczestnictwa w kampanii wyborczej takich osób, ani nie ograniczają możliwości wykonywania przez osoby uczestniczące w kampanii wyborczej (w tym jako kandydaci w wyborach) działalności publicznej związanej z pełnieniem funkcji publicznej.

Jak jednak zaznaczył, "osoby piastujące funkcje publiczne, w tym przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, angażujące się w agitację na rzecz komitetów wyborczych obowiązane są jednak ściśle oddzielać taką działalność od wykonywania obowiązków związanych z pełnioną funkcją”. 

Marciniak podkreślił,  że niedopuszczalne jest wykorzystywanie w jakikolwiek sposób środków publicznych do prowadzenia kampanii wyborczej, np. wykonywanie przez pracowników urzędów administracji samorządowej i rządowej w czasie pracy czynności związanych z prowadzeniem agitacji wyborczej, wykorzystywanie pojazdów i urządzeń służbowych w kampanii wyborczej, prowadzenie agitacji wyborczej na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych administrowanych przez urzędy. 

PKW ostrzegła, że niestosowanie się do tych zasad oznaczałoby angażowanie środków publicznych w kampanię wyborczą, co naruszałoby zasady finansowania komitetów wyborczych określone w Kodeksie wyborczym. 

„Skutkiem takich działań mogłoby być zatem odrzucenie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego oraz odpowiedzialność karna. Działania takie mogłyby także stanowić naruszenie regulacji innych aktów prawnych, takich jak np. ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 z późn. zm.), rodzące odpowiedzialność na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 104)” – zaznaczono w apelu PKW. 

Komisja zwróciła się też do partii politycznych, komitetów wyborczych, kandydatów i innych podmiotów uczestniczących w życiu publicznym o zachowanie wysokich standardów w ich działaniach.

(PAP/mp/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

PO PO

4 8

Mamy to w poważaniu, apelować to sobie możecie

21:01, 17.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tusk Tusk

4 8

Popieram Burmistrza Żukowa 💩

21:06, 17.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Magnes Magnes

8 0

PKW dowiedziało się o nieuczciwej kampanii wójta gminy Stężyca, który nie dość, że nakazał swoim pracownikom utworzyć szereg fake kont na fb żeby go wychwalali i bronili, bo zwykli mieszkańcy tego nie robią, używa strony urzędu gminy w celu prowadzenia kampanii jednocześnie wydając rozporządzenie zabraniające kontrkandydatom spotykania się z mieszkańcami w miejscach przeznaczonych właśnie do spotkań z mieszkańcami, czyli np w swietlicach wiejskich, które przecież są do użytku mieszkańców

06:03, 18.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Sierki...Sierki...

1 0

Uwaga - podaj dalej.
W gminie Sierakowice zostały zmienione okręgi wyborcze!
Z tego powodu z małych wsi nie zostaną wybrani żądni kandydaci do rady gminy Sierakowice.
Jest to działanie celowe?
Małe wsie zostały dołączone do dużych, aby do rady gminy wybrać radnych wyłącznie z dużych miejscowości.
Wystarczy spojrzeć na nowe okręgi wyborcze na mapie gminy a będzie wszystko jasne...😡

15:01, 21.03.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%