Ponad 500 kaczek krzyżówek, ale też łyski, łabędzie nieme czy rzadziej występujące w Polsce nurogęsi - takie gatunki wypatrzyli pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego podczas akcji liczenia wodnych ptaków zimujących na naszych terenach.
Kaszubski Park Krajobrazowy po raz pierwszy dołączył do ogólnopolskiego "ptakoliczenia". Tę coroczną akcję edukacyjną organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Takie liczenie odbyło się również w innych Parkach Krajobrazowych na Pomorzu, gdzie zwracano uwagę wyłącznie na wodne ptactwo.
Także troje pracowników Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, wyposażonych w lornetki i aparaty fotograficzne, ruszyło w teren. Przez kilka dni zjeździli okolice akwenów, by zaobserwować, jakie zimujące ptaki tu występują. Sprawdzili dopływy na jeziorach: Małe Brodno, Brodno Wielkie, jeziorze Kłodno, fragment rzeki Radunia, jeziora Raduńskie Górne i Dolne, jezioro Stężyckie, Strugę Mirachowską i fragment rzeki Łeba.
- Zbiorniki wodne były w wielu miejscach zamarznięte. Staraliśmy się obserwować te tereny, gdzie występowały fragmenty wolne od lodu. Właśnie tam napotkaliśmy spore skupiska ptaków. Najwięcej z nich było w okolicach miejscowości Chmielonko przy młynie, natomiast w innych miejscach, gdzie byliśmy pewni, że napotkamy sporo ptaków, było ich niewiele lub w ogóle - mówi Katarzyna Sikorska z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.
Okazało się, że na terenach Kaszubskiego Parku najwięcej występuje kaczek krzyżówek - aż 534.
- Najwięcej krzyżówek zaobserwowaliśmy w Stężycy, na Jeziorze Raduńskim Górnym. Liczenie było o tyle ułatwione, że ptaki, gdy tylko zobaczyły ludzi na kładce, przypłynęły. Widocznie przyzwyczajone są do dokarmiania, co niekoniecznie jest dla nich korzystne - mówi Katarzyna Sikorska. - Co ciekawe duża część zaobserwowanych przez nas krzyżówek do kaczory.
Pracownicy KPK policzyli również, że na kaszubskich akwenach występują łabędzie nieme - 25 sztuk, w tym kilka młodych osobników tego gatunku, a także 27 łysek oraz 39 nurogęsi. Te ostatnie, jak podkreśla Katarzyna Sikorska, są gatunkiem ściśle chronionym, rzadziej występującym w pozostałej części kraju, częściej można je zobaczyć właśnie na północy Polski.
p=.
Nurogęsi, samiec i samica.
p=.
Łyska zwyczajna.
Choć akcja odbyła się po raz pierwszy, pracownicy KPK chcą kontynuować ją w następnych latach. Statystyki i liczby mają dać obraz o gatunkach zimujących obok nas i ciekawych zjawiskach zachodzących w ptasim świecie.
2 0
Dorzućcie zdjęcia nurogęsi i łysek :))
0 0
Tylko 25 łabędzi.Chyba za mało.
3 2
Mnie nie dodali do karna.
3 0
fajna fucha liczenie kaczek
3 3
Ciekawe że nie ma zdjęć włodarzy gmin i służb którzy tak ochoczo pozowali do zdjęć z lisami , tam liczyli liski a ptaszków już nie .
0 0
kolejna ściema tej pani.
najwięcej występuje kaczek krzyżówek ? aż 534.
to liczenie było w tym samym dniu ? i o tej samej godzinie ?
co za dokładność.
4 3
a dlaczego nie zrobili selekcji tych dziwnych ptaków i nie powystrzelali ich tak jak tych biednych lisów? Jednych zabijają i cieszą się z tego a tu się martwią o zimowe ptaszki? Skoro twierdzą, że lisy nie mają naturalnych wrogów, to czy jastrzębie i orły też pójdą na odstrzał?
2 1
w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, trwa, tak zwana SANITARNA, wycinka drzew.
Wszystkie gatunki : buki, dęby, daglezje,
wszystko posztaplowane, oszprajowane, na pomarańczowo,
wywożone, Tir-ami, Trans Bór..
2 1
sie, że kaczek za dużo jak dzików. liczyć nie umieją.
a las wycinają w pień.
bandytyzm sie szerzy
3 1
500+ czyni cuda
1 1
A gdzie kormorany ??? Bardzo licznie kozna je zaobserwowac na terenach ( jeziorach) żwirowni w Chwaszczynie
0 0
bo wszystkie Ryski to fajne chlopaki i ogladaja sobie ptaki ;))
0 0
Dzięki za umieszczenie dodatkowych zdjęć. Okazuje się, że łysek zwyczajnych oraz nurogęsi raczej nigdy nie widziałam.
0 0
fajna czapka ;)))))
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz