W środę 23 czerwca w teren ruszają rachmistrzowie, którzy rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Spotkają się z osobami, które jeszcze się nie spisały.
Osoby, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym, mogą spodziewać się wizyty rachmistrzów.
- Nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy - informuje Główny Urząd Statystyczny.
Sprawdź tożsamość rachmistrza!
Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
Pamiętajmy, aby w razie wątpliwości sprawdzić tożsamość rachmistrza. Można to zrobić poprzez:
Co z osobami w kwarantannie?
- Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa - informuje GUS.
Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
GUS zachęca wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.
Drajwer14:56, 22.06.2021
Od jutra nie otwieram obcym drzwi......... Rodo obejmuje każdego z nas .....k
niech się gonią15:48, 22.06.2021
Jak już , to mam jeszcze dużo czasu elektronicznie .
Jakub17:15, 22.06.2021
Jaka jest podstawa prawna do tego, że muszę się spisać?
Obywatele 17:28, 22.06.2021
Urząd gminy. Każdego z nas ma nasze dane więc niech gminy to uczynią.
komanczero18:06, 22.06.2021
Od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis ludności to – jak podaje Encyklopedia PWN – podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze wg ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.
Lista pytań zadawanych obywatelowi w ramach spisu jest długa.
Kwestionariusz spisu zawiera pytania o dane osoby, stan cywilny, wykształcenie, przynależność do narodu, wyznanie, schorzenia, adres zamieszkania, osoby przebywające w mieszkaniu, metraż domostwa…
W związku z tym, że pytania w spisie powszechnym dotyczą informacji wrażliwych, wokół spisu rodzi się wiele wątpliwości, a wielu Polaków nie chce w nim uczestniczyć. Problem w tym, że za odmowę udziału w spisie grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych. Czy można odmówić poddania się spisowi? W jaki sposób uniknąć spotkania z rachmistrzem? Czy kontakt z „rachmistrzem telefonicznym” to dobre rozwiązanie? Na te i inne pytania odpowiada radca prawny Anna Kubala, gość kanału YouTube Phil Konieczny.
– Spisy powszechne są legalne i można je przeprowadzać, ale taki spis powszechny musi być przygotowany legalnie. Jego wszystkie przepisy muszą być zgodne z przepisami innych ustaw i z konstytucją, a w tym konkretnym przypadku tak nie jest – tytułem wstępu zaznacza Anna Kubala.
Radca prawny tłumaczy, że bez konsekwencji nie można „odmówić” udziału w spisie powszechnym lub „odmówić” przekazywać nieprawdziwe dane. I tutaj radca Kubala wskazuje na słowo klucz w ustawodawstwie tj. „odmowę”. Jeżeli obywatel dosłownie odmówi wzięcia udziału w spisie lub prześle w tym zakresie pismo do Głównego Urzędu Statystycznego, że nie będzie brał udział w spisie, ściąga na siebie niebezpieczeństwo nałożenia kary finansowej w wysokości kilku tysięcy złotych. Jak zatem obejść ten przepis?
– Żeby nie odmówić nie wysyłamy żadnych pism do GUS-u (…), ani żadnego innego organu, instytucji. Nie informujemy o tym, że odmawiamy, bo odmowa jest karalna. (…) Jeśli przychodzi rachmistrz to możemy przecież być w tym ciężkim momencie na kwarantannie, możemy być chorzy. W takiej sytuacji rachmistrz raczej do nas nie wejdzie. Można powiedzieć, że jadę robić test na Covid-19 i zaproponować przełożenie tego na inny moment. Nie ma tutaj momentu odmowy – tłumaczy radca prawny.
Zaś w sprawie rachmistrzów kontaktujących się telefonicznie mówić: – Nie udzielamy nikomu żadnych informacji telefonicznie.
Mecenas Kubala tłumaczy w oparciu o artykuł 57 Konstytucji, który mówi o odmowie, a nie wzięciu udziału w spisie: Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie.
Zaś co do pytań zadawanych w owym spisie, w których wymusza się od obywatela podanie danych wrażliwych oraz ujawnienie pochodzenia rasowego, etnicznego, przekonań religijnych, Kubala wskazuje na nielegalność przedsięwzięcia. Wynika to z artykułu 9 UE „ogólne rozporządzenie o ochronie danych”: Zabrania się przetwarzania danych osobowych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub światopoglądowe, przynależność do związków zawodowych oraz przetwarzania danych genetycznych, danych biometrycznych w celu jednoznacznego zidentyfikowania osoby fizycznej lub danych dotyczących zdrowia, seksualności lub orientacji seksualnej tej osoby.
W art. 8 ustawy o statystyce publicznej jest również mowa o zakazie zbierania wrażliwych w ramach badań statystycznych prowadzonych na zasadzie obowiązku, co ma świadczyć o nielegalności „narodowego liczenia”.
Cyrk jakiś18:44, 22.06.2021
To ja mam jeszxze sprawdzić czy dobry rachmistrz do mnie dzwoni?to po co ten spis.a jeśli jakiś oszust bedxie chciał wyłudzić dane
Obywatele 21:06, 22.06.2021
Proszę o podanie pełnych danych osób do publicznej wiadomości w każdej gminie .
Użytkownik21:37, 22.06.2021
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
lizaczek_karteszci12:58, 23.06.2021
tylko mineta jej pomorze
A u mnie rachmistrz 00:55, 24.06.2021
Pytania które zadaje są szczegółowe po co im wiedzieć czym opalam w piecu , ile mam pokoi kuchni , czy mówią po kaszubsku czy jakiemu, to już przesada przeswietlaja nas ludzi jak bydło bo spis , według mnie powinny być podstawy A nie gdzie pracuje i na jakiej ulicy ,śmiechu warte i przesada.
0 0
Po to aby ktoś mógł kredyt na Ciebie zaciągnąć czemu gm. nie podają do publicznej wiadomości danych rachmistrz