Pracownicy Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska oraz Straży Miejskiej przeprowadzają kontrole dotyczące przestrzegania Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kartuzy. W najbliższych dniach odwiedzą mieszkańców dziewięciu miejscowości.
Kontrole w najbliższych dniach będą przeprowadzone w następujących miejscowościach: Bącz, Brodnica Dolna, Brodnica Górna, Dzierżążno, Głusino, Grzybno, Kaliska, Kiełpino, Kolonia.
Urzędnicy i strażnicy miejscy sprawdzą, czy mieszkańcy posiadają umowy na wywóz szamb i uiszczają opłaty. Oprócz tego skontrolowana zostanie jakość segregacji odpadów na terenie nieruchomości, rodzaj używanego opału i kotła do ogrzewania budynków, a także czy mieszkańcy posiadają kompostowniki i pojemniki na odpady.
Urząd Miejski w Kartuzach radzi, jakie dokumenty należy przygotować, aby kontrola przebiegła sprawni:
- Kontrole przeprowadzane są przez pracowników urzędu, posiadających stosowne upoważnienia burmistrza do przeprowadzania kontroli i/lub Straż Miejską. Prosimy o czujność i żądanie okazania dokumentów uprawniających pracowników do kontroli - tym samym będą państwo mieli pewność, że podane informacje są bezpieczne i nie zostaną wykorzystane na inne potrzeby niż sama kontrola. Urząd nie angażuje żadnych zewnętrznych podmiotów do przeprowadzania takich kontroli - podkreślają urzędnicy.
Dodatkowo informują, że możliwe jest dostarczenie wszystkich dokumentów do urzędu.
- Segregujesz prawidłowo, masz kompostownik, który wcześniej zgłosiłeś i nie chcesz kontroli na miejscu? Możliwa jest kontrola dokumentów w Urzędzie. W takim przypadku dokumenty należy dostarczyć do Urzędu, bezpośrednio do Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach pok. 320 na III piętrze, w terminie do 09.08.2024r - informuje Urząd Miejski.
Warto dodać, że takie kontrole są obowiązkiem ustawowym, nałożonym na gminy odgórnie. Wynikają z art. 6 ust. 5a i 5aa ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399)
Do urzędników 07:43, 04.07.2024
Czy urzędnicy nie powinni najpierw sprawdzić działek położonych nad j.Karczemnym ?!!!
1.09:13, 04.07.2024
Na prawdę będą grzebać w koszach ? 🤢
a09:19, 04.07.2024
dewastacja środowiska przez budowy na skarpach, wzniesieniach- rozkopywanie skarp, mocna ingerencja... duże budowy nad brzegami jezior!
czy to nie tym winni zająć się urzędnicy?
sprawdzic 10:27, 04.07.2024
powinno sie tez ogrodki dzialkowe bo tam sa domy jak mieszkalne i ciekawe gdzie wywoza nieczystosci swoje
Jak ,to gdzie...14:12, 04.07.2024
...Są odprowadzane do jeziora, ale to nic takiego, bo gmina znowu pozyska fundusze i będzie oczyszczanie
Vvvvvvv10:34, 04.07.2024
A kiedy Staniszewie???? Pójdzie w ruch??????
Twój nick11:05, 04.07.2024
Czyli jak w pomieszczeniu w którym stoi mój piec, będę miał składowisko śmieci, to dostanę mandat, ponieważ urzędnicy powiedzą, że ja tym palę w piecu?
To gdzie zbieram odpady i kiedy segreguję nie powinno interesować urzędnków, co najwyżej moga sprawdzić, czy w dniu wywozu w pojemniku jest poprawnie posegregowane.
Teraz specjalnie dla nich na ziemi w piwnicy wymaluję pasy, oraz powieszę tabliczki z napisami, skład opału, kotłownia, skład odpadów, magazyn i to wszystko w jednym pomieszczeniu. Żeby się nie przyczepili, że worki z plastikami leżą obok papieru, a to obok worków z węglem, czyli że ja to na pewno palę w piecu, bo piec jest w tym samym pomieszczeniu.
Nigdzie nie jest napisane, że śmieci muszę posegregować natychmiast.
Takie pytanie, jeśli jestem podłączony do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej, to będą mi też sprawdzać dokumenty? Przecież to jest gminna spółka? To umowy są w gminnej spółce?
Kiedy gmina wyjdzie z propozycją wyposażenia mieszkańców w pojemniki? Tam gdzie są u mieszkańca uszkodzone, lub nie ma np do plastików? Oraz kiedy gmina wynegocjuje mycie pojemników przez firmę odbierającą odpady? Bo póki co to gmina ciągle wymaga, ale nie daje nic w zamian. Te śmieszna wiaderka na bio.. to jakaś kpina z mieszkańców.
Do twoj nick 11:32, 04.07.2024
Czyli jak narobisz w toalecie to też ma ktoś ci ją umyć?
do Twój nick13:18, 04.07.2024
Nie możesz składować odpadów/śmieci przy piecu, bo tu się kłaniają przepisy ppoż, szczególnie jak napisałeś worki z papierem czy plastikami albo węglem w tym samym pomieszczeniu gdzie węgiel :)
Dodatkowo nie możesz bez odpowiedniego zezwolenia i bez spełnienia specjalnych warunków technicznych składować odpadów (Dz.U. 2022 poz. 1225).
Par. 23 mówi m.in.:
“Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe […] powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką"
do Twój nick13:22, 04.07.2024
Nie możesz składować odpadów/śmieci przy piecu, bo tu się kłaniają przepisy ppoż, szczególnie jak napisałeś worki z papierem czy plastikami albo węglem w tym samym pomieszczeniu gdzie PIEC :)
Dodatkowo nie możesz bez odpowiedniego zezwolenia i bez spełnienia specjalnych warunków technicznych składować odpadów (Dz.U. 2022 poz. 1225).
Par. 23 mówi m.in.:
“Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe […] powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką"
Twój nick14:08, 04.07.2024
@do Twój nick
Takie odpowiedzi lubię, bo pozwalają mi poznać gdzie robię błąd, lub jaka jest tego podstawa prawna.
Moje pomieszczenie piwniczne ma 26m2, nie ma ścianek działowych, ani tym podobnych rzeczy.
Kosze na posegregowane odpady znajdują się na zewnątrz budynku.
Zaproponowane przez Ciebie przepisy dotyczą ogólnych przepisów, gdzie można postawić kontenery na odpady na zewnątrz budynku.
Nie znalazłem, bo niezbyt szczególnie szukałem, czy są jakieś przepisy zabraniające mi składowanie węgla w tym samym pomieszczeniu co piec, nie znalazłem też zakazu dotyczącego miejsca przechowywania śmieci do czasu odbioru wewnatrz budynku, nie ma też nakazu, że te śmieci, w tej mojej piwnicy mają już byc posegregowane, a nie leżeć na jednej k.u.pi.e zanim je posegreguje.
Co do przepisów przeciwpożarowego, jest to dom prywatny, tak więc przepisy dotycza mnie w ograniczonym stopniu.
No i żaden przepis nawet najwspanialszy dotyczący ochrony p/pożarowej, lub bezpiecznego użytkowania, nie zastąpi rozsądku o raz myslenia, bo oczywistym jest, że jak ktoś ma piec zarzucony węglem, papierem i drzewem, to podczas prac przy piecu, może dojśc do zapłony, choćby w trakcie opróżniania z popiołu.
Przepisy przepisami ale rozsądek przede wszystkim.
Antysystemowy11:32, 04.07.2024
Nie buj, nie buj, jak przylezom to psem poscujem! Nikt mi obcy po mojej ziemi o obejściu łazić nie bendzie!
Do antysystemowy14:09, 04.07.2024
Dokładnie nikt mi nie będzie wchodzić na teren mojej posesji,a tym bardziej jakiś strażnik miejski ,oni to sobie mogą blokady na koła zakładać a nie chodzić po posesji czyjejś
Anatol.28 11:48, 04.07.2024
Skoro nie dają pojemników a wymagają żeby one były, a w nich wszystko ma być bez worków to mycie ich powinno być standardem! Niestety jednak ta firma jest u nas monopolistą zrobionym przez gminę i mają w nas wykichane!
Polka12:44, 04.07.2024
Ciekawe.co z tymi którzy nie płacą za śmieci a są tacy w naszej gminie. W wynajmowanych domach a mieszkają tam robotnicy z rodzinami . Mieszka ich w sumie 7 lub więcej osób nie ma koszy na śmieci i ciekawe jak to się odbywa przecież płacimy od osoby . To też urzędnicy powinni skontrolować.
Twój nick13:02, 04.07.2024
@Do twoj nick
Widać, że jesteś mieszkańcem bloku.
Mamy szeroko pojęte sformułowanie dbania o środowisko, myjąc pojemnik, zanieczyszczam środowisko, bo chyba nie uważasz że będę brał kubeł pod prysznic tudzież do WC i spuszczał wodę po umyciu takiego pojemnika. Oczywiście mogę wziąć wąż z wodą i wsypać chemii do pojemnika wyszorować, a potem do spłukać do jeziora.
Są gminy, które potrafiły wynegocjować mycie pojemników, nie tylko w spółdzielniach mieszkaniowych ale i u indywidualnych odbiorców. Trzeba mieć tylko na uwadze interes mieszkańców a nie prywatnej firmy, trzeba mieć też zdolności negocjacyjne. W naszej gminie nie ma tych zalet jak widac nikt, za to mamy zdolnych do podnoszenia opłat i nakładani akar, to im wychodzi wysmienicie.
Tttt13:08, 04.07.2024
Widzę że za czasów PiS był spokój teraz jak PO się dobrało do władzy to tylko państwo policyjne i *%#)!& straszyć ludzi tak jak w sejmie same kłótnie i sadowanie to tak już po za sejmem precz z Tuskojadem 😡😡
Wstyd burmistrz14:07, 04.07.2024
Co to za cyrki skoro ktoś z urzędu przychodzi mnie skontrolować niby i będą grzebać w śmieciach ,to mają wgląd w gminie czy mam umowę czy też nie!ja nie mam czasu teraz chodzić i wyciągać z gminy umowy że mam podpisane wywóz!całkiem mają w głowach!a straży miejskiej nie wpuszczę na swój teren bo nie mają żadnych uprawnień aby mi chodzić po piwnicy i potem opowiadać może kto jak ma albo co
Czyli gmina Kartuzy 14:12, 04.07.2024
Wysyłają aby wydoić kasę !wstyd
wstyd?19:36, 04.07.2024
wstyd? jaki wstyd?
wstyd to jest nie segregować śmieci i wylewać szambo na pole :)
Xxx.14:17, 04.07.2024
Do kiedy Maja sprawdzać wymienione miejscowości?
To jest jakaś kpina14:42, 04.07.2024
W urzędzie gminy mają info czy śmieci są opłacane,więc niech panie które tam pracują wyciągną dowody umów i wpłat!druga sprawa,śmieci musieliśmy kupić sami,tak samo jak worki i jakim prawem jakiś strażnik będzie mi chodził po moim obiekcie i zerkał co gdzie mam!
A co z ukraincami14:43, 04.07.2024
Którzy wynajmują mieszkania a nie płacą za śmieci?w jaki sposób ich gmina będzie kontrolować?czy z naszych podatków pójdą na nich kary!!!!?
konus15:46, 04.07.2024
Uni biedni tacy som...
Jo17:38, 04.07.2024
Jestem jak gołąb *%#)!& na wszystko 🙂
Malla17:39, 04.07.2024
Ciekawe ile zapłacą ci którzy szamba nie opróżniają ??? Mandat mniejszy niż wywózka ???
BENA18:47, 04.07.2024
Bardzo dobry pomysł, niech wszyscy płacą za śmieci. Wtedy nie będzie trzeba co chwila podwyżek.
No a szamba to od lat się prosi aby były kontrole. Czy szamba mają dno i są szczelne, gdzie są wylewane.
Nie pokażą rachunki.
Pochwalam pomysł Gminy Kartuzy od tego trzeba było zacząć a nie ciągle podwyżki za wywóz śmieci. Ci co wynajmują nie zgłaszają wszystkich osób . Albo są też tacy i to bogate rodziny, gdzie nie podają wszystkich osób z rodziny, mówią, że wyjechali za granicę a są w domu i nie płacą.
Malla19:50, 04.07.2024
A ilu jest takich co mają nie szczelne szamba .... Cwaniaki nigdy nie opróżniają
@Do urzędników12:10, 05.07.2024
W jakim celu?
Raczej niech sprawdzą, czy kolektor ściekowy, który odprowadza ścieki z osiedli Wybickiego, Derdowskiego, Sędzickiego, Zawadzkiego, oby na pewno został odseparowany od kanału burzowego i czy oby na pewno te ścieki z tych osiedli płyną do oczyszczalni a nie przedostają się do jeziora Karczemnego.
Jestem jak najbardziej za kontrolą, gdzie trafiają ścieki, a z tego co widac spora część nie ma pojęcia że przez dekady przyczyniali się do zanieczyszczenia Karczemnego, nie będąc mieszkańcem bezpośrednio mieszkającym nad tym jeziorem.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu expresskaszubski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
5 1
Niech grzebią skoro lubią